st 22.3.2017 | Martin Voltr

Osmáci vstoupili do domácího MČR porážkou s Vítkovicemi v nájezdech

Po dvou letech se do Hradce Králové vrátil republikový šampionát 8. tříd a mladšího dorostu. Domácí osmáci do něj vstoupili utkáním s Vítkovicemi, které rozhodně nenudilo! Lvi v zápase třikrát vedli, ale v poslední minutě neproměnili trestné střílení a nakonec prohráli 4:5 po nájezdech. Druhým sokem svěřenců Jiřího Janouška bude ve čtvrtek od 15:00 Plzeň.

Hradec v první části otočil skóre

Hradečtí už dokázali stejného soupeře zdolat v nedávném domácím finále soutěže akademií, Vítkovice tak měly o motivaci navrch. Začátek jim vyšel lépe, do sedla je dostala i první přesilovka hned po šesti sekundách. V šesté minutě se ujali vedení, když Krejsovu střelu od modré čáry dorážel Tomáš Elbl – 1:0.

Ve druhé přesilovce Ridery neuspěl z gólové pozice Moškoř, až postupně se do hry dostal i Hradec. Šimon Marha v sólu rychle střílel a minul druhý růžek, Moravcovu střelu zastavil gólman Slíž. Další akci nejnebezpečnějšího hradeckého útoku pak vyřešil, i když ležel na zádech.

Jenže v závěru první části Mountfield už našel recept a skóre dokonce otočil! Ridera se nejdřív dopustila velké chyby v rozehrávce, namazala puk Šimonu Marhovi, jenž bekhendem vyrovnal. 55 sekund před sirénou pak Lvi využili zpočátku nepovedenou přesilovku, když Lukáš Pajer krásně našel před prázdnou klecí Matyáše Budinu – 1:2.

Vítkovice dvakrát srovnaly krok

Druhá třetina začala velice nešťastně, vítkovický Marek Brada si totiž v souboji u hrazení poranil třísla a z ledu musel odjet na nosítkách. Spoluhráči se za něj prali srdnatě, Vítkovice byly v dalších minutách lepší. Kubík ještě přestřelil, pak dorážel Moškoř, ale uspěl až v půlce zápasu. Jan Moškoř v přesilovkovém zmatku dorazil puk do branky – 2:2.

Jenže Lvi odpověděli stejnou mincí, na využití početní výhody jim navíc stačilo jen 18 sekund. Po ose Budina – Marha – Marek Pelda putoval kotouč až do prázdné brány! Vítkovice šly vzápětí znovu do čtyř, ovšem tentokrát neinkasovaly, ale dokonce skórovaly. Podruhé se prosadil Jan Moškoř, jenž dorazil do prázdné klece puk odražený od tyčky – 3:3.

Škoda poslední minuty!

Východočeši po druhé přestávce vlétli do hry o kus lépe než soupeř a odměnou jim byl hned po 58 sekundách návrat do vedení. Petr Moravec poslal přes vítkovické hole kotouč Lukáši Pajerovi a autor hattricku ze zmiňovaného finále akademií zavěsil do růžku – 3:4. Poprvé na rozdíl dvou gólů mohli Lvi odskočit díky Marhovi, ale toho tváří v tvář vychytal Slíž, jehož výkon postupně rostl a rostl.

Zakrátko bylo znovu vyrovnáno, když Josef Krejsa narýsoval krásný pas napříč brankovištěm Pavlu Makovcovi, který se před prázdnou brankou nemohl mýlit – 4:4. Počtvrté na hradeckou stranu nestrhnul skóre v sólu Matyáš Budina, nicméně Lvi po klidnějším průběhu hry nejvíc litovali závěru základní hrací doby.

37 sekund před koncem totiž vítkovický bek fauloval unikajícího Marka Peldu a rozhodčí nařídil trestné střílení. K němu se místo vyloučeného Peldy postavil Matěj Beneš, Slíž ho ale vychytal.

Slíž vychytal Rideře druhý bod

Největší okamžik Marka Slíže přišel v prodloužení, dokonce tři sekundy před vypršením nastavené pětiminutovky. Nedohodl se s obráncem a puk namazal Budinovi, který už střílel do prázdné brány. Jenže Slíž do ní skočil úchvatnou rybičku a svou chybu fantasticky napravil!

Rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy. Jejich skóre otevřel vítkovický René Smolka, za Hradec vzápětí odpověděl Matyáš Budina. Jenže na zakončení Josefa Krejsy mezi betony už Marha nenavázal, a tak dvoubodové vítězství připadlo hokejistům z východu republiky – 5:4 po nájezdech.

Další výsledky 1. hracího dne:

HC ZUBR Přerov – HC Sparta Praha 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)
Piráti Chomutov – HC Plzeň 1929 1:10 (1:5, 0:3, 0:2)

Jiří Janoušek (Mountfield HK):
Určitě jsme zklamaní. Ne ani tak z toho, že jsme ztratili nějaké body do tabulky, ale hlavně mě mrzí výkon, který jsme předvedli. Mistrovství republiky by mělo být vyvrcholením celosezónního snažení, a my jsme možná sehráli jeden z nejustrašenějších a nejhorších zápasů v sezóně. Je to škoda. Možná jsme se nevypořádali s domácím prostředím, nevím. Věděli jsme, že Vítkovice mají silný mančaft, který má ve svém středu velké individuality. To se potvrdilo, byli tam dva tři rozdíloví hráči, kteří byli o něco lepší než ti naši rozdíloví hráči. Ale není důvod se v tom dlouho babrat, zítra hrajeme nanovo a musíme předvést úplně jiný výkon. Je to začátek turnaje, já doufám, že se z toho vyspíme, sklepeme ze sebe tu odpovědnost a budeme hrát to, co umíme a na co jsme zvyklí.

Luděk Krayzel (HC Vítkovice Ridera):
Myslím, že první třetinu byli na klucích vidět, že byli trochu nervóznější. Pro některé je to první takový větší turnaj v žákovské kategorii. Mám tady dva šesťáky a dva sedmáky, pro ně to bylo úplně něco nového. Od druhé třetiny se ale kluci strašně semkli, snažili se a makali, co to šlo. Odměnou jim byla výhra na nájezdy. Myslím, že utkání se muselo divákům líbit, mohl vyhrát kdokoli. My jsme pořád dotahovali, což nás stálo daleko víc sil, ale byl to parádní zápas. V pátek sem přijede náš mladší dorost a některé kluky si asi vezme, tím pádem nás oslabí. Přijeli jsme, abychom aspoň první dva dny ukázali, že umíme hrát hokej. A uvidíme, co bude pak.