po 14.3.2016 | Petr Šatalík, Lukáš Štěrovský

Paráda! Hradec zdolal Mladou Boleslav vysoko 5:2 a připsal si první čtvrtfinálový bod

Jako ideální vstup do play off mohou Hradečtí označit první čtvrtfinálový duel s Mladou Boleslaví. Na domácím ledě se Východočeši už po devětačtyřiceti vteřinách ujali vedení, které mělo posléze hodnotu dokonce dvou branek. Hosté v prostřední části sice snížili, ale závěrečná dvacetiminutovka opět patřila domácím. Ti třemi trefami pojistili celkovou výhru 5:2 a právem se tak mohli radovat z prvního bodu série, který během pondělního večera ve FORTUNA aréně vyválčili.

Tým Vladimíra Kýhose nastoupil do vyřazovacích bojů v sestavě, která mužstvu z města pod Bílou věží přinášela v základní části nejvíce bodů. Kuriozitou bylo pouze prohození Romana Kukumberga s Tomášem Mertlem, který se tak ocitl na centru elitní formace s křídly Jaroslavem Bednářem a Rastislavem Dejem.

Východočeši opanovali první třetinu

Mountfield vlétl do play off jako uragán. Již po devětačtyřiceti vteřinách skóroval. Soupeře uzamkl v jeho pásmu, Karel Pilař vypálil od modré, jeho pokus tečoval Rudolf Červený, ale pouze do Ritticha. Hradecký útočník pak puk znovu našel a poslal parádně do levého horního růžku – 1:0.

Lvům sice nešly na začátku utkání přesilovky, ale jakmile jedna skončila, vybojoval Kudrna kotouč pro Romana Kukumberga, jehož první ránu vykopl brankář Mladé Boleslavi betonem, slovenský centr se však znovu zmocnil touše a pod padajícím gólmanem Středočechů jej dopravil do svatyně Bruslařů.

Svěřenci trenérského tandemu Výborný – Jelínek sice měli několik šancí, ale všechny je pokryla buď pozorná obrana Mountfieldu nebo připravený Kacetl. Jasně aktivnějším týmem byl však Hradec. Do dobré příležitosti se krátce před první sirénou dostal Kukumberg, který bekhendovou střelou těsně minul břevno klece brankáře Ritticha. Do šaten si tak Východočeši nesli dvoubrankové vedení.

Boleslav snížila ztrátu na jediný gól

Rovněž nástup do druhé třetiny opanovali Lvi. Udeřilo však na druhé straně, přesně po pěti minutách této části hry. Kacetl vyrazil kotouč po střele Rýgla do rohu. Tam jej ale vybojoval Pavel Musil a svým pokusem z těžkého úhlu překonal rozhozeného gólmana v brance Mountfieldu – 2:1.

Na ledě se poté přiostřilo. Bedřich Köhler fauloval kolenem kapitána Bruslařů Davida Výborného, který se po tomto střetu již na kluziště nevrátil. Mstít hvězdu svého týmu se rozhodl Tomáš Urban, který vyprovokoval svým sekáním strkanici uprostřed hrací plochy. Köhler i Urban byli za své prohřešky posláni předčasně do kabin.

Zbytek periody nabídl atraktivní hokej, kde se šance střídaly na obou stranách. Do té možná největší se probil Antonín Honejsek, který předvedl parádní kličku do forhendu, ale Rittich měl beton pevně přitisknutý k ledu a kotouč pod sebou ukryl. Také ostatní příležitosti zůstaly nevyužity, a tak třetí třetina slibovala pořádné drama.

Poslední pasáž rozhodla o výhře Mountfieldu

Vpřed se nejprve vrhli hráči Mladé Boleslavi. Kacetl se musel vytáhnout proti střele Bruslařů, po které zůstal ležet na ledě. Dojíždějící Marek Trončinský už měl vyrovnání na lopatě, ale gólman Hradce vykopl kotouč betonem a zmařil tak obránci Středočechů jasnou tutovku. Lvi nenechali protivníka dlouho čekat, odpověděli vlastní akcí. Kukumberg objel branku soupeře a poslal puk před ni, kde Klepiše přelstil Jaroslav Kudrna a bekhendem zvýšil na 3:1.

Jednatřicet sekund po brance Kudrny udeřil Mountfield podruhé. Bednář nádherným obloučkem vyslal do úniku Rastislava Deje, který svůj rychlý nájezd zakončil střelou do pravého horního růžku a Lvi vedli již o tři branky. Produktivní pasáž ze strany Východočechů uzavřel po přihrávce Kukumberga Jiří Šimánek, jenž svou pumelicí od modré nedal Rittichovi nejmenší šanci – 5:1.

Bruslaři v poslední periodě nepůsobili nejlepším dojmem, přesto se jim podařilo stav korigovat. Rýglovu dělovku Kacetl vyrazil pouze před sebe, dorážející Pacovský ho sice ještě nepřekonal, ale kotouč se následně odrazil k Tomáši Klimentovi, který již dostal puk za záda hradeckého brankáře. Na další góly se však černozelení nezmohli a Hradec si tak zaslouženě připsal první výhru v sérii.

Vladimír Kýhos (Mountfield HK):
Povedl se nám vstup do zápasu, mimo samostatného nájezdu jsme soupeře v první třetině do velkých šancí nepustili. Ve druhé jsme ale začali hrát lehkovážněji, což my umíme. Beci začali v útočné třetině chodit až za bránu, a to je voda na mlýn Boleslavi, která má rychlé útočníky a rychlý přechod do útoku. Dostali nás pod tlak, byli lepší než my a se štěstím jsme inkasovali jenom jeden gól. Ve třetí třetině to bylo otevřené, než jsme dali třetí gól, který nás uklidnil. Pak to tam napadalo. Začínat doma je vždycky ošidné, udělali jsme dobrý krok. Mrzí nás, že se David Výborný zranil, chtěl bych se trochu omluvit. Myslím, že to bylo nezaviněné a nešťastné, Béďa Köhler není žádný raubíř.

František Výborný (BK Mladá Boleslav):
Domácí vstoupili do zápasu lépe a nám se stalo to, co jsme nechtěli. Rychle vedli, uklidnili se, my jsme prvních deset minut po těch dvou gólech prakticky nevyjeli ze třetiny, než jsme se oklepali. Ale pak jsme dali kontaktní gól a hra se vyrovnala, měli jsme i další šance. Myslím, že domácí se o výsledek trochu začali bát, zápas byl otevřený. Potom nás ale potrestali dvěma góly a bylo po zápase. Aspoň jsme to zkorigovali na 5:2. Prohráváme a domácí udělali ten bod, který chtěli.