ne 23.11.2014 | Jan Vavřina

Parádní představení od začátku do konce. Slavia dostala kanára

Přesně to Hradec Králové potřeboval jako sůl! Po nepříliš vydařeném období, které vyvrcholilo prohrou s Třincem, se zase dokázal neskutečně zvednout a byl z toho debakl na druhé straně. Už první třetina naznačila, že Mountfield bude v útoku při chuti. A to potvrdil šesti vstřelenými góly ve druhé a třetí části. Poprvé v extralize se trefil Tomáš Troliga, Pavel Kantor zase vychytal první čisté konto v sezóně. Takhle by to určitě šlo…

Také před duelem s pražskou Slavií museli hradečtí trenéři řešit množství zraněných hráčů, těch po Třinci ještě přibylo. Mimo bylo hned sedm borců. I proto se poprvé v extralize objevil z juniorky povolaný Jiří Uhlík, po delší době hlásil návrat do sestavy Tomáš Troliga a Jiří Vašíček.

Tlak Hradce přerušila jen vyloučení

Domácí se dopustili hned v první minutě faulu a mohli za to být několikrát potrestáni. Pavel Kantor si spolu s obranou poradil s několika dorážkami i gólovými šancemi celého elitního útoku hostů. Postupně se do dobrých pozic dostal Vlasák, Divíšek i Bednář.

Mountfield se z úvodního tlaku Slavie oklepal a začal ukazovat svou útočnou sílu. A že byla pořádná, jen to nejdůležitější chybělo – vstřelit branku. Adam Svoboda si musel poradit v první části se sedmnácti střeleckými pokusy, jeden z nich si připsal bez hole proti střele Petera Mikuše.

Také následující minuty patřily Hradeckým, hrálo se většinu času u slávistické branky, puku se za Svobodu ale nechtělo. Nedokázal ho tam dostat Tvrdík ani Nedvídek, a to byli postupně před hostující brankou sami. A když už kotouč ležel pár vteřin jen tak bez povšimnutí v brankovišti, dokázala ho hostující obrana odpálit do bezpečí. Jednoznačná převaha domácích z první třetiny tak v branku přeměněna nebyla.

Druhou část orámovaly domácí přesilovkové góly

Prokletí bezchybného hostujícího gólmana prolomil krátce po nástupu do druhé třetiny nejproduktivnější Východočech, Tomáš Mertl. Ten v čase 20:27 dorazil puk za Svobodu, který tentokrát neměl šanci zasáhnout – 1:0. Slavia mohla odpovědět po třech minutách, to by ale musel Divíšek před brankovištěm zasáhnout padající kotouč.

Pohledná ofenzivní hra pokračovala i nadále, Mountfield už ale takový tlak jako v první části neměl. Do dvojité šance se přesto dostal Rastislav Dej, střelou ani následnou dorážkou však Svobodu nepřekonal. Stejně neúspěšní byli na druhé straně Vlasák s Divíškem, kteří se ocitli před Kantorem úplně sami.

Hradecký střelec Tomáš Mertl byl i nadále při chuti a ukázal krásné uvolnění přes Valacha, střelecký pokus ale mířil těsně mimo pravý horní roh brány. Hradci se povedl začátek i konec třetiny a opět to bylo v přesilové hře. O druhý gól se postaral druhý útok, konkrétně Rastislav Dej, jenž zasunul kotouč bekhendem ke vzdálenější tyči – 2:0.

Třetí třetiny Hradec zkrátka umí

Hradec byl v útoku při chuti a potvrdil to i v závěrečné části hry. Druhý gól v zápase mohl vstřelit Mertl, samostatný únik ale nezakončil dobře. Hradecké to však vůbec nemrzelo. Ve 45. minutě totiž vložil do Vašíčkova nahození hůl Petr Beránek a překonal Svobodu potřetí.

Za dalších pět minut to bylo 4:0. Hradec využil třetí přesilovku v zápase zásluhou Tomáše Troligy, který z otočky rychle poslal puk do opuštěné klece a oslavil první extraligový gól. Týmu okolo kapitána Jiřího Šimánka ani to nestačilo. Necelé dvě minuty na to završil bůra Rudolf Červený, od jehož brusle se dostal puk za Svobodu znova – 5:0.

Slavia byla zralá na ručník a její zmar ještě více prohloubil znovu Rudolf Červený, který v čase 57:32 dorážkou a následným padáčkem uzavřel účet nedělního mače – 6:0. Východočeši tak po minulé prohře zabrali a uhráli zápas nejlepším možným způsobem – jednoznačnou výhrou a, poprvé v sezóně, bez inkasovaného gólu.