so 5.9.2015 | Lukáš Štěrovský

Perfektní přesilovky i oslabení! Junioři zdolali Budějovice vysoko 7:2

Úvod jako hrom! Přesně tak by se dal charakterizovat zápas prvního kola DHL extraligy juniorů mezi Hradcem Králové a Českými Budějovicemi. Podstatnou část duelu tvořila hra v nestandardním počtu hráčů na ledě, Hradci navíc vyšly tyto momenty na výbornou. Mountfield totiž využil dvě přesilové hry, navíc tři branky přidal ve vlastním oslabení a mohl se tak radovat z prvních extraligových bodů!

Hradec potvrdil převahu dvěma brankami

Do prvního extraligového zápasu po sedmi letech vlétli hradečtí junioři s velkou chutí, Motor před Veselého moc nepouštěli. Jistě k tomu napomohla i minutu a čtyři vteřiny trvající přesilová hra pět na tři z páté minuty. V té se ale domácí ještě neprosadili. Posléze Krátoška nevyužil precizní přihrávky od Drašnara zpoza branky.

Svoji převahu potvrdili domácí až o další tři minuty později, když se v klasické přesilové hře trefil již po osmi vteřinách Patrik Miškář, který prokázal velký přehled v předbrankovém prostoru a nikým nehlídán přehodil beton gólmana hostí – 1:0. Od toho momentu ale Hradec v útoku lehce ustrnul.

To byla voda na mlýn Motoru, jenže nezabezpečená zadní vrátka znamenala opětovnou šanci domácích. Avšak Hnikův pas Orság v přečíslení dvou na jednoho poslal do hrudníku Spáčila. V následující největší šanci hostů Doktora tváři v tvář vychytal pohotovým zákrokem betony Veselý. A tak domácí opět trestali. Šest vteřin před koncem po vyhraném buly pálil Štěpán Havránek. Puk se odrazil od břevna a skončil v síti – 2:0.

Domácí se dvakrát prosadili v oslabení

Hodně zběsilou třetinu předvedly oba celky v druhém dějství. Přitom její první polovina nic takového nenaznačovala. Branka Aleše Krátošky, který ve 27. minutě šikovně objel Spáčilovu klec a poslal puk na vzdálenější tyč, ale rozpoutala hotové peklo. České Budějovice v následujícím oslabení totiž využily zaváhání v rozehrávce Hradce a Luboš Rob z brejku zamířil přesně mezi nohy Veselého – 3:1.

Následně Martin Matějček přehnal svoji snahu během napadání Jakuba Šuhaje, jenž zůstal po zákroku hradeckého hráče ležet na ledě. Matějček si z tohoto incidentu odnesl trest do konce utkání, na jeho spoluhráče čekalo pětiminutové oslabení. To však Hradeckým nebránilo ve vstřelení dalšího gólu! Podobně jako Rob předtím zachytil Jakub Orság rozehrávku soupeře a střelou na „teploměr“ Spáčila překonal – 4:1.

Bez jedné vteřiny půlminuty stačilo Budějovickým na odpověď. Domácí hráči kvůli signalizaci vyloučení nechtěli hrát s pukem, svoji snahu ale přehnali a Luboš Rob opět prostřelil domácího brankáře mezi betony. Jenže Mountfield v oslabení skóroval ještě jednou. Dvě a půl minuty před koncem sebral odražený kotouč před Spáčilem František Hnik a bekhendem získal Lvům vedení 5:2.

Mountfield drama nepřipustil

Stejně jako ve druhé části ani první polovina poslední periody nenabídla tolik zajímavého dění, navíc byla značně rozkouskována vyloučeními na obou stranách. Největší šanci měl Doktor, jehož rána olízla tyč, a Jan Bárta, jenž mohl v oslabení skórovat, to by ale musel překonat brankáře Veselého.

To se povedlo na opačné straně v 50. minutě Radovanu Pavlíkovi, jenž vsítil již třetí gól Mountfieldu v oslabení, když mu stačilo jen nastavit hůl do parádní přihrávky Radka Pilaře – 6:2. Navíc další branku v početní nevýhodě měl o chvíli později na holi Aleš Krátoška, který ale samostatný únik zakončil střelou mimo tři tyče.

Poslední úder zasadil hostům sto osmnáct vteřin před koncem znovu Radovan Pavlík, který ujel jihočeské obraně a z levého kruhu zakončil přes brankáře Spáčila. Tím završil na konečných 7:2 ve prospěch Hradce, který si tak z prvního extraligového duelu sezóny 2015/16 odnesl tři body za jednoznačnou výhru.