út 26.12.2017 | Jan Vavřina

Porážka se ctí. Hradec statečně vzdoroval Kanadě, je ale bez bodu

Los Spengler Cupu 2017 nabídl Mountfieldu HK pěkný oříšek. Hned v prvním zápase vyzvali Východočeši svého loňského čtvrtfinálového přemožitele a zároveň vítěze minulého ročníku. Jenže Mountfield se Kanady nezalekl, od začátku předváděl poctivý hokej a dokonce vedl. Jenže javorové listy ještě v prvním dějství otočily skóre a dokráčely si pro výhru 5:3. Českého zástupce na turnaji čeká tím pádem další zápas už ve středu proti domácímu Davosu.

Trenérské duo Sýkora – Hynek vyslalo do boje čtyři kompletní formace. Do hry se v prvním zápase nedostali Lukáš Lhoták, Tomáš Zigo a Jan Berger, jehož nahradil ve čtvrté řadě Lukáš Vopelka.

Zaskočená Kanada dokázala otočit skóre ještě v prvním dějství

Hradec vstoupil do zápasu nebojácně, hrál aktivně a vysloužil si za to šance. První v zápase ale přišla na druhé straně, kanadský forvard byl sám před Rybárem, ale v rozhodující chvíli mu utekl puk. Barry Brust musel pořádně pocítit tvrdou ránu Cibulskuse od modré. Škvírku mezi tělem a rukou však dokázal na poslední chvíli uzavřít.

Východočeši se prezentovali po celých úvodních dvacet minut dobrým bruslením a neslo to ovoce. Maskovaný muž s javorovým listem na hrudi musel být pořád ve střehu. To mu nebylo nic platné ve 13. minutě, kdy se ke kotouči mezi kruhy dostal Lukáš Vopelka a střelou na zadní tyč poslal svůj tým do vedení.

Jenže to vydrželo celku z České republiky jen dvě minuty. Victor Bartley střílel od modré do zadního mantinelu, od kterého se puk rychle odrazil do brankoviště a překvapil Patrika Rybára. V poslední minutě měl slušnou příležitost Smoleňák, těžký kotouč ale poslal mimo a Kanada toho využila. Z protiútoku zakončil pohlednou akci na jeden dotek Curtis Hamilton, jenž dal prvnímu dějství konečnou podobu 1:2.

Druhá rychlá odpověď na hradecký gól

Druhá část začala velkou šancí týmu ze Severní Ameriky. Martin Gernát totiž dostal puk před branku, jenže neměl hokejku, a tak ho o něj obral Thomas. Hradecký gólman ale předvedl pohotový a důležitý zákrok lapačkou. Hradecký rozlet přibrzdil faul, jenže i v tom mohla družina Václava Sýkory udeřit. Rudolf Červený mířil na zadní šibenici, branku však netrefil.

Ve 28. minutě Hradečtí z nenápadné akce srovnali. Oskars Cibulskis nahazoval puk před bránu, kde si ho do vlastní sítě srazila kanadská brusle. I tentokrát přispěchal soupeř s rychlou odpovědí. Po necelých dvou minutách si zahrál další početní výhodu a využil ji díky jemné teči Masona Raymonda – 2:3.

Pět minut poté Bednář šikovně umotal obranu soupeře, jenže okolo Brusta nikdo na dorážku nečíhal. Rozhodčí se poté rozhodli hradecké zákroky na hraně nemilosrdně trestat a byly z toho kanadské šance. Jenže ani ve čtyřech se Mountfield neztratil. Kukumberg vybídl zpoza brány ke skórování Šimánka, ten trefil jen Brustův beton a do závěrečné části si tím pádem odnesla těsný náskok Kanada.

Hradecká power-play přinesla zdramatizování zápasu

Východočeši vstoupili do třetí třetiny s jasným cílem – srovnat stav zápasu. Roman Kukumberg ve 46. minutě po přečíslení dvou na jednoho myslel, že už je splněno, zvedal ruce nad hlavu, ale předčasně. Přihrávku Lukáše Vopelky před brankoviště nedokázal zužitkovat. Tato příležitost jako by předurčila ráz hry v následujících minutách. Lvi byli jasně lepší a vysílali na soupeře jeden pokus za druhým.

Jenže ani jeden z nich se neujal, a tak udeřilo na druhé straně. David McIntyre ujel v oslabení do přečíslení, počkal si a pak zamířil naprosto přesně do předního vinglu – 2:4. Chvíli poté měla parta okolo kapitána Bednáře další přesilovku, kterou ještě vylepšila formou power-play. Zatápěla v ní soupeři, ale kýžený efekt delší dobu nepřicházel.

Hradecká lavička se dočkala až v čase 58:12, kdy Andris Džerinš tečoval Cingelovu střelu a zadělal na drama – 3:4. Východočeši museli opět riskovat bez brankáře a tentokrát se jim to nevyplatilo. 34 vteřin před koncem ujel Pierre Alexandre Parentau a střelou do opuštěné klece rozhodl o tom, že kvalitní hokejovou podívanou okořeněnou dobrou atmosférou zvládl výsledkově lépe tým Kanady.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Myslím si, že vstup do zápasu jsme měli dobrý. Měli jsme více ze hry, ale Kanada byla nebezpečnější v útočném pásmu. Na šance byla první třetina vyrovnaná. Sice jsme dali první gól, pak jsme ale obdrželi dva lacinější a tím se to trošku otočilo. Ve druhé třetině jsme vypadli z tempa a někteří hráči byli hodně zatěžovaní, protože jsme měli čtyři oslabení. Kanada hrála přesilovky výborně a z jedné z nich se i prosadila. Třetí dvacetiminutovka byla z našeho pohledu nejlepší, měli jsme tlak a vytvořili si šance. Zlomový moment nastal v naší druhé přesilovce, ve které jsme inkasovali po divném odrazu od mantinelu. Oni ujeli do přečíslení a dostali se na rozdíl dvou branek. V závěru se šesti hráči se nám podařilo vstřelit gól, ale to bylo málo. Do prázdné jsme ještě inkasovali. Herně jsme ale nepropadli, výkon měl kvalitu a byl velmi dobrý, přestože jsme prohráli.