čt 27.11.2014 | Martin Voltr

Poslední derby na jedničku, starší dorostenci mají sedmý triumf v řadě!

Když se východočeští rivalové střetli ve starším dorostu naposledy, Královští lvi inkasovali v Pardubicích nepěkných devět gólů. Teď se ale dokonale pomstili! Rozhodující náskok si vypracovali ve druhé třetině, těžká třetí perioda už jim vítězství 5:2 nesebrala. Do konce první části extraligy zbývají tři kola a na klíčové čtvrté pozici mají Hradečtí stále tříbodový náskok na Jihlavu, Pardubice a Sparta jsou před nimi už ale jen o bod a vedoucí Liberec o dva. Bude to obrovské drama!

Rychlá trefa poslala Lvy do vedení

Domácím dodal velkou kuráž hned gól z úvodní šance na konci třetí minuty. Hnikova střela se mezi kruhy odrazila do ideální pozice k Martinu Hejnovi, který okamžitě napálil puk nad vyrážečku Patrika Červeného – 1:0.

Povedený start svěřenců trenéra Jiřího Slabého mohl potvrdit únikem po levé straně Pavlík, střelou na druhou tyč ale úspěšný nebyl. Pardubice pak dokázaly hru zklidnit a přelévala se ze strany na stranu, Hradec však ve svém pásmu soupeře k ničemu nepouštěl.

V závěru první třetiny ale ještě přišlo vzrušení. První hradecká formace nevyužila přečíslení a při dalším brejku Pavlíka pak Královským lvům uškodil sudí Kareš, který nesmyslně přerušil ponechanou výhodu. Přesilovka mohla domácím dodat další elán, nicméně největší šanci v ní měl paradoxně hostující Jakub Martinec a parádním zákrokem lapačkou se musel vytáhnout Dominik Groh. Hradečtí se pak protrápili i druhou početní výhodou.

Hosté se zvedli, ale branky padaly do jejich sítě

Po přestávce začali hokejisté z města perníku pomalu překlápět obraz hry ve svůj prospěch. Martinec znovu prchal dopředu, Groh pak povedenou střelu Adama Ružičky jemně vytáhl na tyč. Hradecká defenziva se znatelně otevřela.

Další nebezpečný pokus hostů vyslal ze své hokejky Tomaník a Groh musel opět vyškrábnout puk lapačkou. A pak přišel blesk z čistého nebe v podobě druhé branky Lvů! Tomáš Kynčl poslal Matoušovu nabídku ideálně k druhé tyčce a jeho premiérový gól za starší dorost nemohl přijít v lepší okamžik. Když tři minuty nato dorazil svou střelu další obránce Daniel Lier, pro domácí už to vypadalo hodně dobře. Za stavu 3:0 vystřídal Červeného Milan Klouček.

Až poté přišel první faul Hradeckých v zápase, soupeř ostřeloval branku ze všech pozic. Jenže nejblíž gólu byl naopak v oslabení, Ružička podruhé za třetinu nastřelil to samé místo brankové konstrukce.

Dramatickou koncovku Hradečtí ubojovali

Derby rozhodně není zápasem, ve kterém by jeden ze soupeřů mohl za nepříznivého stavu něco vzdát. Když v čase 42:19 došťoural kotouč do hradecké klece Filip Roubal, bylo divákům jasné, že na ně čeká pekelné drama – 3:1!

Třetí třetina nabídla opravdu velkou podívanou. Pardubice cítily oživení, všechno posílaly na branku, brzy navíc dostaly přesilovku. V té ovšem nejdřív samy inkasovaly z hokejky Radovana Pavlíka, který krásným bekhendem završil sebevědomé sólo. Jenže domácí museli být zase v pozoru, když pár chvil nato snížil Andreas Jajcay na 4:2.

Královští lvi se navíc museli bránit v dalším oslabení – a tady přišel klíčový moment večera. Když už se David Voženílek ptal Dominika Groha, kam to chce, hradecký gólman předvedl neuvěřitelný zákrok. Ač byl již překonán, vymrštil do vzduchu špičku pravého betonu a famózním způsobem vykopl puk z prázdné brány!

Snad právě tenhle moment dodal jeho spoluhráčům sebevědomí. Nervózní partii postupně uklidnili, soupeře přestali pouštět do šancí a když se Pardubice už tři minuty před koncem zcela správně odhodlaly ke hře bez brankáře, střelou přes dvě pásma rozhodl Radovan Pavlík – 5:2. Hradecký triumf v závěru korunoval vítěznou bitkou Filip Hronek a stadion mohl slavit. Ale jak se říká nejen po každém derby – slavit jenom do půlnoci, těžká šichta ani po sedmé výhře zdaleka nekončí!

Jiří Slabý (Královští lvi Hradec Králové):
Byl to hodně upracovaný, ubojovaný zápas. Ze začátku bylo ve hře hodně nervů, báli jsme se o výsledek, aby nikdo neudělal chybu. Pak bylo důležité, že jsme dali branky důrazem a odskočili. Konec jsme si sice zkomplikovali zbytečnými chybami, ale i to k tomu patří. Kluci si pořád uvědomovali situaci, že už nesmí udělat chybu, a snažili jsme se hru zase vytáhnout do pásma Pardubic. To se nám dařilo a pátá branka už byla pověstnou třešničkou. Vůbec nepřemýšlíme o nějaké sérii, pořád si zdůrazňujeme, že jdeme zápas od zápasu, a ještě nám zbývají tři. Snažíme se vydolovat, co se dá, aby se nám povedlo postoupit.

Miroslav Vybíral (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice):
Čtyřicet minut jsme prospali. Hráče jsem upozorňoval, že Hradec bude na utkání připravený, a s kým jiným být hlavou nachystaný než s Hradcem? Měli jsme asi pět samostatných nájezdů, které jsme neproměnili. Nicméně hlad po vítězství byl větší na druhé straně a soupeři nezbývá než pogratulovat. K postupu do play-off nám stačí jedna výhra. V sobotu máme doma Písek, což vybízí k tomu, abychom o vítězství přemýšleli, ale musíme si hlavně sednout na zadek a pracovat. Žádný soupeř se neporazí sám.