pá 20.1.2017 | Lukáš Štěrovský

Prokletí prolomeno! Po více než roce si Hradec přivezl z Mladé Boleslavi výhru

Hned dva statistické milníky si připsal po pátečním střetnutí s Mladou Boleslaví hradecký klub. Na středočeském ledě uspěl po více než roce, navíc zaznamenal již sedmé vítězství v posledních osmi zápasech. Domácí hokejisté museli celý zápas dotahovat, rozhodl až začátek třetí třetiny. V něm se Mountfield prezentoval dvěma slepenými góly, které se ukázaly jako klíčové. Východočeši si své vítězství už pohlídali a v tabulce poskočili na čtvrté místo.

Do poslední střetnutí s Mladou Boleslaví v základní části nemohl nastoupit nemocný Rudolf Červený, kterého v elitním útoku nahradil Bedřich Köhler. Čtvrtá řada pak nastoupila v pozměněném složení Knotek – Šafránek – Pavlík.

Vyrovnaná první třetina nabídla gól na každé straně

Oba celky začaly zápas ve svižném tempu, o něco lépe na tom byl z hlediska šancí Hradec. Vydareného dělovka od modré čáry ale skončila v Maxwellově lapačce, když boleslavský brankář předvedl pohledný semafor. Na druhé straně se musel mít na pozoru Rybár, ale proti pokusu Orsavy, který pálil ze střední vzdálenosti mezi dvěma beky, dokázal zasáhnout.

Jako první dostali výhodu přesilové hry v šesté minutě domácí, gólově s ní ale nenaložili. To však neplatilo o Mountfieldu, když v čase 10:28 po parádní přihrávce Jaroslava Bednáře z pokleku otevřel skóre zápasu Andris Džerinš – 0:1. Na rozdíl dvou branek mohl vzápětí zvýšit Šimánek. Maxwella si sice položil, odkrytou bránu ale přestřelil.

Velkou šanci měl rovněž Roman Kukumberg, který se zničehonic objevil před Maxwellem, byl ale tísněn domácími beky. Když už je řeč o domácích, Bruslaři se o chvíli později dočkali vyrovnání. Rybárem vyražený puk odklidil do prázdné brány Martin Látal – 1:1. V závěru dostal přesný pas před boleslavského gólmana Vydarený, ale na Maxwella nevyzrál.

I prostřední část skončila nerozhodným výsledkem

Do druhé části vstoupili o poznání lépe Hradečtí, to když Andris Džerinš hned v jejím úvodu nastřelil tyč Maxwellovy brány. Co se nepovedlo lotyšskému útočníkovi, dokázal o necelých pět minut později Rastislav Dej. Ten vypálil z levého kruhu a puk k překvapení všech propadl kolem masky brankáře až do sítě – 1:2.

Hradec navyšoval tempo, jenže ho opět srazilo vyrovnání domácích, které přišlo po čtyřech minutách a čtyřech vteřinách od Dejovy branky. Jiří Kurka z pravé strany útočného pásma napřáhl, nekompromisně vymetl pavučinky v Rybárově brance a stanovil skóre na 2:2.

Gól vlil domácím hokejistům čerstvou krev do žil, protože v následujících minutách dostávali Hradec pravidelně pod tlak. K tomu jim pomohla i přesilová hra po faulu Džerinše, jenže Východočeši ji přestáli bez inkasování. Postupem času vyrovnali tempo hry a do šaten se šlo za nerozhodného skóre.

O výhře Hradce rozhodly dva rychlé slepené góly

Také úvod poslední části znamenal podařené představení pro Hradec, které, jak se nakonec ukázalo, rozhodlo o osudu celého zápasu. Už jednadvacet vteřin po vhazování totiž Rastislav Dej předložil puk volnému Andrisi Džerinšovi, jehož zásah do odkryté brány znamenal druhou využitou přesilovku pro Mountfield.

A z pohledu Hradce bylo ještě lépe. V čase 41:38 totiž Richard Jarůšek z pravého kruhu prostřelil vše, co mu stálo v cestě, čímž navýšil náskok Lvů na 4:2. Ten ale Východočechům nevydržel dlouho, protože už v 46. minutě to bylo opět 3:4. Tomáš Urban podobně jako Jarůšek napřáhl z pravého kruhu a Rybár nedokázal zasáhnout.

Boleslavští se v posledních minutách zoufale pokoušeli vytvořit si větší tlak a šance, naráželi ale na dobře postavenou defenzívu Mountfieldu. Šedesát vteřin před koncem se Středočeši uchýlili ke hře bez gólmana, jenže tento pokus Mountfield potrestal brankou Jaroslava Bednáře na konečných 5:3. Hradečtí tak získali vítězství na ledě Škodovky po více než roce. Tři body jim navíc pomohly k posunu na čtvrté místo v tabulce.

František Výborný (BK Mladá Boleslav):
Mužstvo bych pochválil za bojovnost. Ale teď to máme na pár hráčích, a pokud se hlavně útočníkům střelecky nezadaří, tak nejsme efektivní. Potvrzuje se to už několik zápasů. Taháme to na plichtu, pak většinou dostaneme gól a už nemáme síly to otočit. Buď utkání skončí o gól, nebo dostaneme další do prázdné brány. Bohužel, je tu víc hráčů, kteří jsou možná dobří, ale jen když je všechno v pohodě. Když to za ně někdo odehraje a jsou body, potom možná rozkvetou. Těch, co zatáhnou, když to nejde, máme poskrovnu. Když vypadne Lenc, který celý týden marodil a po první třetině byl grogy, pak Hyka ani Musil nejsou takoví. V dalších lajnách jsou Klepiš, po zranění se vrátil Orsava... Ale proti soupeřům jako Hradec to je málo.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Za vítězství v Boleslavi jsme moc rádi, přece jen to je dost dlouho, co jsme tady vyhráli naposledy. Připravovali jsme se na těžký zápas, věděli jsme, že Boleslav má hráče, kteří výborně bruslí a udělají obraně problémy. To se potvrdilo. Měli jsme pasáže, kdy soupeř hrál kvalitně. Kluci ale hráli velmi dobře, zápas i obětavostí ubojovali. Klíčem byl výkon brankáře a naše dvě využité přesilovky.