po 3.8.2015 | Jan Vavřina, Martin Voltr

První derby pro Hradec! Starší dorost vyhrál gólem v čase 64:58

Východočeskou scénu v dorosteneckých kategoriích loni jasně ovládl Hradec Králové, i první přípravné derby starších dorostenců v novém ročníku vyznělo pro lví barvy. Ve vyrovnané partii sice Pardubice vedly, ale Filip Moník rychle srovnal a s postupujícím časem Mountfield tahal za delší konec provazu. Vítěznou trefu zařídil dvě sekundy před koncem prodloužení letošní novic v hradeckém dresu Patrik Mašín.

Svižný hokej a šance zblízka branku nepřinesly

Že se hraje východočeské derby, bylo znát od prvního střídání – od samého začátku byl k vidění svižný hokej s rychlým napadáním a spoustou tvrdých soubojů a bodyčeků, a to z obou stran. Nejpovedenější přišel na konci třetiny, kdy si Hejna ukázkově počkal na pardubického Cacha.

Se šancemi se v první třetině rovněž urodilo. Hodně se zakončovalo z bezprostřední blízkosti, ale většina pokusů těsně míjela tyčky obou branek. Na hradecké straně stojí za zmínku Dvořákův pokus po Matoušově přiťuknutí ze čtvrté minuty, na pardubické Palieskova pohotová střela zprava z poloviny třetiny.

Celkově měl Hradec v úvodní dvacetiminutovce v útoku místy navrch, Dynamo však kontrovalo nenápadnými, zato nebezpečnými akcemi.

Rozjíždějící se Pardubice zastavil hradecký gól

První přestávka prospěla jednoznačně více hráčům hostí. Ti zamkli na začátku třetiny Hradecké v jejich pásmu, dostávali se do rotací a z nich do zakončení. Mountfield však držel svými zákroky Tomáš Vomáčka. Hradec se naopak v útoku hledal, střela Jonáše od modré byla jen světlou výjimkou a jedinou vážnější akcí v první polovině druhé části.

Změnit to mohla hradecká přesilovka, ale vše bylo jinak. Ve vlastním oslabení ujel ve 29. minutě Martin Kaut, mezi kruhy přejel osu hřiště a střelu mezi tělo a ruku Vomáčka jen ztlumil – 0:1. Domácí se dočkali po pěti minutách z ojedinělé akce. V přečíslení dvou na jednoho dostal puk Filip Moník od Martina Štohanzla a vymetl bližší vingl – 1:1.

Hradec branka pořádně nakopla, od tohoto momentu se nenechal přehrávat jako v dosavadním průběhu druhého dějství. Navíc se mohl dvakrát dostat do vedení, jenže ani jedna ze dvou kombinací Mountfieldu nevyšla.

Domácí mohli potrestat hosty za lehkovážnost

Závěrečná třetina nabízela zpočátku opatrnou hru, ani jeden z týmů nedokázal výrazněji svého soka přehrát. Změnilo to až pomezí 50. minuty, kdy si hosté několikrát pohrávali v obranném pásmu s kotoučem, až se jim to mohlo vymstít. Jenže ani jedna ze spršky střel si cestu za Kloučka nenašla.

Od gólu nebyl daleko Pažourek, jenž obdržel, podobně jako ve druhé třetině, puk na hranici brankoviště, odtud ho z první nahrnul jen do pardubického brankáře. Hradec měl po zbytek této periody více ze hry, ale když už se k něčemu dostal, byl proti hostující Klouček v brance. Vytáhl se také Tomáš Vomáčka, a to v 57. minutě proti samostatnému úniku Štefky, kterému zkomplikovali zakončení vracející se obránci. I díky tomu dospělo utkání do prodloužení…

Nájezdy na poslední chvíli odmítl hradecký Mašín

To ozdobila pěkně tvrdá bitka! Po jednom ze zákroků Tomáše Vomáčky se do sebe pustil Mikuláš Pohl s Ondrejem Palieskem. Domácí hráč byl od začátku souboje v lepší pozici, kterou dokázal zužitkovat, a tento ostrý souboj ovládl.

Zdálo se, že i třetí letošní přípravný zápas hraný v Hradci Králové dospěje až do nájezdů, k tomu však chyběly ještě dvě vteřiny. V čase 64:58 Mountfield využil nabídnutou přesilovku a na několikrát dokázal procpat kotouč za Kloučka. Autorem rozhodující trefy se stal Patrik Mašín, který svým důrazem zařídil, že první letošní východočeské derby patří Hradci!

Jiří Slabý (Mountfield HK):
Začátek byl z naší strany rozháraný. Brzo ráno jsme měli už dva tréninky, na suchu i na ledě, takže nám chvilku trvalo, než jsme se rozjezdili. Ale i když soupeř hrál dobře, postupem času jsme se dokázali prosadit a měli jsme víc šancí. Paradoxně jsme si tři minuty před koncem nechali ujet hráče, který to málem rozhodl. To se nám nesmí stávat. V prodloužení byl vidět náš tlak do branky, který dvě vteřiny před koncem vyvrcholil vítězným gólem. Doufejme, že nám trochu povolí ruce, protože šance máme, ale nejsme schopní dopravit kotouč do branky. Tenhle týden máme soustředění a ještě utkání v Liberci bude pod větší únavou, tak doufejme, že to kluci zvládnou, protože to se stává i v sezóně. Ale je to výhra a každá výhra je cenná.

Milan Kusý (HC Dynamo Pardubice):
Každý zápas s Hradcem je těžký, mají dobrý mančaft. Dneska dobře zachytali gólmani na obou stranách, náš i hradecký gólman je výborný. Takováto utkání jenom prospějí nám i soupeři. Ukázalo nám to nedostatky, které ještě musíme odstranit. Celkově to byl dobrý zápas.