ne 21.1.2018 | Petr Šatalík

Rekordní počet vstřelených gólů za zápas v této sezóně! Lvi přejeli Vervu 7:3

Hradec přistoupil k duelu proti Litvínovu s pokorou i nasazením. Severočeši v této sezóně Mountfield dvakrát porazili, tentokrát však celku z města pod Bílou věží vzdorovali jen dvacet minut. V druhé části Lvi nasázeli svému soupeři čtyři branky a o osudu utkání bylo rozhodnuto. Ani to jim ale nezabránilo v cestě za dalšími góly. V kleci svěřenců Jiřího Šlégra jich nakonec skončilo sedm, což je v tomto ročníku nové maximum východočeského mužstva, které tak upevnilo druhou příčku v extraligové tabulce.

Oproti zápasu v Brně nemohl trenér Václav Sýkora počítat se službami Vydareného, Mountfield tak hrál jen na šest obránců. Společně se zkušeným bekem se na marodku přidali i Smoleňák a Radovan Pavlík. Jejich posty připadly navrátilcům Dragounovi a Kukumbergovi. Jako třináctý útočník byl zapsán junior Filip Jirásek, který si tak připsal svůj premiérový start v extralize mužů.

Lvi skórovali první, vedení si užili jen 89 vteřin

Do první větší šance se dostali Hradečtí, když nejprve Köhler střílel z bezprostřední blízkosti a o malou chvíli později pálil také Berger z mezikruží, brankář Kantor však oba pokusy zvládl vyrazit. O několik okamžiků později se gólman Vervy musel činit znovu, když betonem vykopl ránu Pláňka z pravé strany od modré čáry. Na ledě bylo zpočátku k vidění poměrně mnoho nepřesností a týmy se k větším příležitostem nemohly propracovat.

Lvi otevřeli skóre při přesilovce v čase 10:03. Bednář přihrál zprava do předbrankového prostoru, kotouč se od brusle bránícího Kubáta odrazil do tyče a následně k Bedřichu Köhlerovi, jenž natáhl svou dlouhou hůl a bekhendem poslal hrací předmět do sítě – 1:0. Verva však odpověděla už za 89 sekund při dvojité signalizované výhodě. Exhradecký Pilař nalajnoval ideální křižný pas zleva na pravý kruh, do puku se opřel František Gerhát a střelou na přední tyč srovnal – 1:1.

Litvínov byl v závěru první dvacetiminutovky aktivnějším celkem. Lukeš projel pásmem a zpoza svatyně přihrál před bránu, kde Hübl trestuhodně netrefil puk, když před ním zívala polovina odkryté klece. Za Lvy mohl poslat gól do šatny Cingel, jenž jel v podstatě sám na Kantora, jeho bekhendový pokus však neuspěl, snad i proto, že mu Matoušek visel na zádech jako ozdoba na vánočním stromku. Ke konci dějství dostala hra rychlejší tempo a počet šancí se zvýšil, do další části se vstupovalo za nerozhodného stavu.

Hradec odšpuntoval gólové hody

Na začátku druhé třetiny přenechal Hanzl puk za sebou Lukešovi, který vyslal na Rybára pokus od pravého mantinelu. Brankář Mountfieldu však byl připraven a touš skryl ve své náruči. Z následující akce vstřelili Východočeši v čase 20:53 svůj druhý gól. Graňák přihrál od modré čáry mezi kruhy, Látal přiťukl kotouč Petru Koukalovi, jenž ranou z bezprostřední blízkosti překonal klečícího Kantora – 2:1.

Hledištěm to pak jen zašumělo, když Pláněk vystřelil od modré čáry, Berger před gólmanem Vervy šikovně tečoval a kotouč minul pravý horní roh jeho svatyně jen o kousek. Někdejší brankář Hradce pak nemohl mít čisté svědomí, když se Rudolf Červený prohnal po levém křídle a střelou z ostrého úhlu nachytal bývalého spoluhráče na přední tyči. O minutu později to bylo už 4:1. V přesilovce pálil Gregorc od modré čáry, Kantor vyrazil jen před sebe a Bedřich Köhler skóroval z pozice na brankovišti podruhé v utkání.

Početní výhodu pak využila i Verva, která reagovala za 55 vteřin. Hübl namířil svůj pokus z pravého kruhu do nohy Františka Gerháta, jenž si tak rovněž připsal druhý gól v zápase. 11 sekund před sirénou pak v další přesilovce zafungovala spolupráce Petr Koukal – Jaroslav Bednář. Hráči si rychle vyměnili kotouč a první jmenovaný se následně ostrou ranou zprava přidal mezi dvoubrankové střelce duelu. Současně rovněž určil stav po dvou třetinách na 5:2.

Mountfield překonal svůj rekord v počtu gólů za zápas

Soukupa, který na začátku třetího dějství nahradil Kantora v kleci Litvínova, přivítal hned v úvodu této části Bednář ostrou ranou, mladý gólman v bráně Vervy zvládl jeho pokus vyrazit ramenem jen těsně mimo prostor tří tyčí. O chvíli později už ale nestačil. Cibulskis přihrál z levého mantinelu přesně na osu, kde Lukáš Cingel ideálně zpracoval a bekhendovou kličkou poslal kotouč mezi betony brankáře Severočechů do sítě – 6:2.

Slabší chvilku si pak vybral i strážce svatyně Mountfieldu, střelu Guly z půlící čáry vyrazil jen před sebe, kam se nejrychleji dostal Michal Trávníček a bekhendem zasunul puk do branky Lvů. Východočeši však i nadále přehrávali soupeře rozdílem třídy. Ačkoliv nevyužili další dvě velké šance, v čase 46:54 to bylo 7:3, když byla využita další přesilovka. Bednář přihrával do prostoru před bránou na Köhlera, pas ale tečovala hokejka Guly přesně k Rudolfu Červenému, jenž si tak rovněž připsal svou druhou trefu.

V závěru utkání se dvougóloví střelci snažili dovršit své hattricky. Červený stál Soukupovi tváří v tvář, gólmana Vervy však do třetice nepokořil. Na druhé straně selhal také Gerhát, který se snažil dopravit puk do sítě z předbrankového prostoru, jeho dorážku ale zastavil Rybár svým betonem. V samotném finiši pak Červený zkusil ještě jeden pokus, ale strážce svatyně Severočechů čepice na led nepustil. Hradec přesto zvítězil jednoznačným výsledkem a svůj náskok v tabulce před třetími Vítkovicemi navýšil na 3 body.

Pavel Hynek (Mountfield HK):
Chtěl bych klukům poděkovat za výkon a body. Chtěli jsme potvrdit výsledek z Brna a myslím, že se nám to podařilo. Před zápasem jsme si říkali, že hlavně nesmíme být vylučovaní, protože tam je síla Litvínova a v přesilovkách jsou nás schopni přetlačit. V první třetině jsme měli dvě zbytečná vyloučení a dostali i gól. Zlomovým momentem byla 30. a 31. minuta, kdy jsme dvěma rychlými góly odskočili. Pak už jsme byli lepší. Dneska nám to tam napadalo v přesilovkách a myslím, že jsme zaslouženě vyhráli.

Radim Skuhrovec (HC Verva Litvínov):
První třetinu jsme hráli velmi dobře, dodržovali systém a Hradci byli vyrovnaným soupeřem. Při nástupu do druhé jsme ale inkasovali branku. Věděli jsme, že Hradec má obrovskou sílu v přesilových hrách, ale poněkolikáté se nám stalo, že jsme měli strašnou spoustu vyloučených hráčů. Pokud budeme sedět na druhé straně na trestné lavici, tak nemůžeme vyhrát žádné utkání. Hradec to potvrdil a trestal nás v přesilových hrách. Potom už se naše hra trochu rozsypala, Hradec na ledě dominoval a přehrával nás, zaslouženě bere tři body. Výsledek dopadl tak, jak dopadl.