st 30.12.2015 | Lukáš Štěrovský

Skvělý konec roku: vyprodaná hala, dva Dejovy góly! Hradec zdolal Kometu 2:1

Ideální konec kalendářního roku! Přesně ten zažili hráči Mountfieldu, kteří po dvou venkovních prohrách v Liberci a na Spartě opět našli vítězný recept. Ve vyprodané FORTUNA aréně – stalo se tak poprvé mimo derby – totiž přehráli brněnskou Kometu. Jejím katem se stal Rastislav Dej, který zařídil oba, a nutno dodat, že velice pohledné, góly večera. Tím prvním skóre otevřel a tím druhým zase uzavřel, a to jen tři a půl minuty před koncem! Hradec se tak hlavně díky němu posunul na třetí místo v tabulce, kde také stráví Nový rok.

Jediná změna pro duel s Brnem v hradecké sestavě nastala v brankovišti. Ondřeje Kacetla totiž nahradil Adam Svoboda, který nastoupil od začátku i v prvním letošním střetnutí s Kometou ve FORTUNA aréně.

Svoboda vydržel bez zásahu skoro sedmnáct minut

Domácí do posledního zápasu kalendářního roku 2015 vkročili pravou nohou. Už od počátku si dokázali vyvinout tlak v útočném pásmu soupeře. Čiliak se za Koptovou tečovanou střelou stačil jen otočit, proti úniku Tomáše Knotka zvládl zasáhnout. To ale nešlo říct o následné šanci Rastislava Deje, který si nabruslil z levého kruhu a přesně trefil horní část branky – 1:0.

Převaha Hradce pokračovala i nadále, Ihnačák šikovnou tečí Červeného nahození jen těsně minul růžek branky Čiliaka. Stejně dopadla o chvíli později i dvojice Kukumberg – Šimánek: Druhý jmenovaný z bezprostřední blízkosti nepřekonal gólmana hostí. Kometa se stále nemohla dostat do ideálního tempa, o čemž svědčilo i číslo nula v kolonce střel vyslaných na hradeckého brankáře.

Takový stav vydržel až do sedmnácté minuty, kdy Svobodu prověřil Trška střelou v přesilové hře. Právě ta ovlivnila konec první periody, jelikož Brno si právě díky hře v početní výhodě dokázalo vybudovat alespoň nějaký tlak, který mu vydržel i poté, co oba týmy byly v plném počtu hráčů. Skóre se však neměnilo.

Kometa navýšila počet střel, Hradečtí ale odolali

Začátek druhé periody se nesl ve značně vyrovnanějším duchu, než tomu bylo u části první. Přestože si Brno nevydobylo trvalou převahu, do sporadických šancí se dostávalo – Raška si kupříkladu vylámal zuby na Svobodově betonu. I tak to ale byl celek trenéra Kýhose, který měl gólových příležitostí více.

Největší šanci na vyrovnání měli hosté ve dvacáté sedmé minutě, kdy puk odražený od zadního mantinelu protlačil za brankovou čáru Dostálek. Jenže rozhodčí už notnou chvíli předtím přerušili hru, jelikož Brněnští doráželi na Svobodu dost nevybíravým způsobem. Kometa pomalu začala přebírat iniciativu.

Adam Svoboda však nejen trenérům dokazoval, že byl pro duel se svým rodným městem správnou volbou. Po několika šancích domácích se brankář Mountfieldu zaskvěl proti Zohornovi, a to dokonce nadvakrát. Nájezd Hrušky zase krásně vybruslil a dorážka Rašky se řadila k těm méně povedeným. Stav byl i po dvou třetinách tak 1:0 pro domácí.

Brno popravil tři a půl minuty před koncem Rastislav Dej

Hosté využili převahu, kterou si byli schopni vybudovat na konci druhé třetiny, aby srovnali ještě během prvního střídání periody poslední. Špatná domluva v hradecké obraně za vlastní brankou znamenala získání puku pro Jana Hrušku, jenž obkroužil pravou tyč a zavěsil – 1:1. Mohlo se tak začít od znova, ovšem s pouhými devatenácti minutami do konce.

K vidění posléze byla nepříliš záživná pasáž hry, kterou „zdobilo“ množství nepřesností, navíc bez větších gólových příležitostí. To se změnilo až s příchodem poslední desetiminutovky, kdy se domácí přece jen začali častěji dostávat před klec Čiliaka. Což se nakonec ukázalo být jako klíčové.

Ve velké šanci se ocitli nejdříve Bednář a Kukumberg, posléze i Čáp, ale Čiliak i s pomocí hostujících beků dokázal pokusy Mountfieldu vždy zneškodnit. Stejně jako Svoboda na druhé straně střelu Stehlíka. Tři a půl minuty před koncem se ale z levého kruhu opřel do černé pryže Rastislav Dej, který prostřelil vše, co mu stálo v cestě, a druhým gólem zpečetil skóre utkání na 2:1 ve prospěch Hradce! Domácí tak stráví Nový rok na třetím místě v tabulce.

Vladimír Kýhos (Mountfield HK):
První třetinu jsme měli ve své moci, ale myslím, že jsme se tím uspokojili. Kometa samozřejmě taky změnila hru a ve druhé třetině se hra přelévala nahoru dolů. Začali jsme víc myslet do útoku a na to, abychom dali gól, než abychom bránili. Kometu jsme pouštěli do šancí. Musím pochválit Adama Svobodu, který má hlavní zásluhu na tom, že jsme zápas vyhráli. Na začátku třetí třetiny jsme udělali chybu, nechali jsme jim volný puk a dali gól. Potom byla hra z obou stran opatrná, i když se tam nějaké šance objevily. Vítězství je víceméně dost šťastné.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno):
V první třetině byli domácí aktivnější, my jsme za to zaplatili jedním gólem. Ve druhé už jsme hráli dobře, hra se přelévala nahoru dolů. Myslím, že ty stoprocentní gólovky jsme měli my, a gól jsme nedali. Ve třetí třetině jsme měli navrch, měli jsme jít do vedení, ale bohužel se nám nepodařilo skórovat a Hradec z druhé střely na bránu získal vítězství. Myslím, že za výkon jsme si nějaký bod zasloužili, ale sport je takový. Domácím gratuluju k výhře.