út 27.12.2016 | Martin Voltr | Foto: EQ Images / Melanie Duchene

Skvělý obrat a vítězná radost! Hradec otevřel Spengler Cup skalpem Jekatěrinburgu

Tak to byl zápas! Hokejisté hradeckého Mountfieldu na úvod 90. ročníku Spenglerova poháru vyzvali ruský Jekatěrinburg a Davos viděl souboj několika obratů. Ten poslední patřil českému zástupci, který díky dvěma gólům Romana Kukumberga a dvěma Richarda Jarůška slaví vítězství 4:3! Hradec tak v letošním roce zdolal po Ufě a Omsku už třetí celek z Kontinentální ligy, a to s fantastickou podporou svých fanoušků, kteří do Švýcarska dorazili.

Hradečtí trenéři se netajili tím, že vzhledem k posledním výkonům tak úplně nemají důvod ke změnám v sestavě. Do druhé formace se ale vrátil Rastislav Dej, Bedřich Köhler nastoupil do čtvrté po bok posil Monneta s Lhotákem. V brance začal Patrik Rybár.

Po těžkém direktu povedená třetina

Hned první třetina se Mountfieldu po herní stránce povedla výtečně. Jenže start měl těžký – hned ve 31. sekundě prohrával, když před Rybárem tečoval Timašovovo nahození expardubický Dmitrij Monja a hradecký brankář s tím mohl těžko něco dělat – 0:1.

Od té doby však český zástupce převzal nad hrou taktovku, kterou držel v rukou téměř po celý zbytek třetiny. Ve čtvrté minutě vybojoval Jaroslav Bednář první přesilovku, a tu za další minutu využil Richard Jarůšek! Hradecký buldok zachytil špatnou rozehrávku Rusů a z pravého kruhu zamířil přesně ke druhé tyčce – 1:1.

Avtomobilist se pak dopustil ještě dalších tří faulů. Největší šance měl v početních výhodách Rudolf Červený, ale nejprve ho gólman Sochatskij skvěle vychytal a pak se neujalo ani několik dorážek. Naopak mohlo být zle, když Čajkovský ujel z trestné lavice a v přečíslení vybídl Jana Buchteleho, ovšem spolupráci nedávných sparťanů zastavil Rybár. Hradec v úvodní části přestřílel soupeře 17:7, v samotném závěru zvládl své úvodní oslabení na výbornou.

Rusové se zvedli, nakonec i otočili skóre

To samé platilo i o další hře ve čtyřech po přestávce. Jakmile byli navíc Hradečtí kompletní, trvalo to jen 21 sekund, než se poprvé ujali vedení. Hned po vyhraném buly pálil Blaž Gregorc a Roman Kukumberg tečoval střelu skrz výstroj Sochatského – 2:1!

Dlužno ale říct, že ve druhé třetině se herní karta otočila – Jekatěrinburg se zvedl a byl lepším týmem. Několik šancí musel likvidovat skvělý Patrik Rybár, Rusové byli při chuti. V klidnější pasáži je mohl překvapit Jiří Šimánek, úprk po levé straně ho však vyhnal do příliš velkého úhlu. Tečí na vyrážečku neuspěl ani z přesilovky Červený.

Hradečtí nakonec neodcházeli do kabin s vedením, ale naopak se ztrátou. Právě na konci početní výhody si totiž nepohlídali Anatolije Golyševa, jenž zakončil přečíslení s Torčeňukem nekompromisně. Pouhých 18 sekund před pauzou navíc ve hře pět na čtyři vypálil od modré slovenský bek Michal Čajkovský a mířil přesně k tyčce – 2:3.

Obrat v posledních osmi minutách a vítězství!

Avtomobilist po přestávce sice neměl takový tlak, ale dostal se do vyloženějších šancí. Tu první měl Monja, jenž nezvládl Rybára zblízka obkroužit, potom hradecká obrana na poslední chvíli zblokovala střelu Gubina. Devět minut před koncem se ještě v přečíslení opřel do Golyševovy přihrávky Volkov, ovšem napálil hradeckého strážce přímo doprostřed.

Díky tomu, že Mountfield prohrával jen o gól, jeho aktivita neutuchala. V čase 52:08 přišlo nesmírně důležité vyrovnání! Aleš Pavlas poslal puk do ohně, kde se nejrychleji zorientoval Roman Kukumberg a svým druhým gólem zařídil stav 3:3. Hradec byl od té doby lepší a tlačil se za vítězstvím.

Velkou šanci dostal v 56. minutě po Torčeňukově faulu. A ve správný čas byl na správném místě Richard Jarůšek. Hradecký vousáč po nepřehledné situaci dorazil puk do brány a už podruhé za večer využil přesilovku, čímž dostal svůj tým na dosah výhry. Přestože Rusové v poslední minutě odvolali brankáře, žádnou gólovku si nevytvořili. Hradec Králové tak ve svém historicky prvním zápase na Spengler Cupu mohl s úžasnými fanoušky slavit vítězství 4:3!

Velkou měrou k němu pomohl gólman Patrik Rybár, který byl na hradecké straně vyhlášen hráčem zápasu. Trofej převzal z rukou Martiny Hingisové, švýcarské tenisové legendy s československými kořeny.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Dostali jsme rychlý gól, přesto si myslím, že jsme v první třetině byli lepší. Soupeře jsme předčili aktivitou, hráli jsme víc na puku. Bylo dobře, že jsme alespoň srovnali, i když jsme měli využít víc přesilových her. Druhá třetina byla z naší strany horší, tam nás Jekatěrinburg přehrával. Pozitivní bylo, že přestože šel do vedení v posledních vteřinách, začali jsme třetí třetinu zase aktivně a podařilo se nám výsledek otočit. Prohrávat o jeden gól v hokeji vůbec nic neznamená a jsem rád, že jsme se dokázali vrátit ke hře, kterou jsme produkovali v první třetině. Celkově zápas hodnotíme velmi dobře a jsme rádi, že jsme získali první vítězství. Naši fanoušci přijeli už ráno a hráči kvitovali, že jsme na rozbruslení vlastně nikdy tolik diváků neměli. Jejich podpora je výborná a všichni si jí hrozně vážíme.