pá 27.1.2017 | Lukáš Foff | Foto: Kateřina Macečková/HC Energie Karlovy Vary

Šňůra osmi vítězství proti Varům ukončena. Hradec padl s posledním 2:3

Východočeši jeli na západ republiky s tím, že se jim na zdejšího soupeře daří. Vyhráli proti němu totiž osm utkání v řadě a v letošní sezóně od Energie ještě nedostali ani jednu branku. Vary se však dostaly do vedení, které si udržovaly celý zápas a ani závěrečná hra bez brankáře už nezměnila nic na tom, že Mountfield HK si nepřipsal do tabulky z ledu posledního týmu soutěže ani jeden bod.

Do druhého venkovního mače v řadě nastoupil v bráně Ondřej Kacetl. Zraněného Andrise Džerinše, kterého trápí rameno, vystřídal v první formaci Jarůšek. Do čtvrté lajny se vrátil po lehčím otřesu mozku Radovan Pavlík a role sedmého beka čekala na Martina Pláňka.

Hradci nešly přesilovky, Vary se ujaly vedení

Utkání začalo pro Východočechy velmi slibně, neboť hned v první minutě byl z karlovarské družiny vyloučen Milan Mikulík. Místo tlaku Mountfieldu však přišla tutová příležitost Energie. Tuominen se zmocnil nepřesné přihrávky Newtona a se svým spoluhráčem byli úplně sami před Kacetlem. Střela finského útočníka však skončila pouze na zadním mantinelu.

Vylučovalo se i na druhé straně, ale ani první početní výhoda karlovarského týmu nebyla příliš nebezpečná. Na ledě to byl spíš boj. Do šancí se dostal Jarůšek a Bednář, ale ani jeden nevyzrál na Honzíka. Když druhou přesilovku nevyužil Hradec, dostaly stejnou šanci i Karlovy Vary a naložily s ní o poznání lépe. V čase návratu Rudolfa Červeného se do puku opřel Václav Skuhravý a našel místo u levé tyče Kacetlovy brány. Energie tak ve 12. minutě vstřelila Mountfieldu první gól v této sezóně.

Hradec mohl vyrovnat hned záhy, ale Štajnoch s Červeným puk do sítě Honzíka nedostali. Vary byly lepší a měly větší chuť do hokeje. Královéhradečtí měli i třetí šanci prokázat, proč je jejich přesilová hra nejlepší v soutěži, ale opět nebyli úspěšní. Západočeši konec první části odehráli velmi zodpovědně a nepustili Hradec do svého pásma. I přesto, že poměr střel byl po první třetině naprosto shodný, díky jedné přesné trefě byli veselejší domácí hráči.

Energie svůj náskok v přesilovce ještě zvýšila

Svěřenci Václava Sýkory hned zkraje druhého dějství prověřili gólmana Honzíka, ale ten i přes menší problémy puk zkrotil. V čase 25:20 navíc Karlovarští odskočili Mountfieldu HK na dvoubrankový rozdíl. Ondřej Kacetl vyrazil střelu od modré čáry pouze před sebe a v mezikruží se nejlépe zorientoval Denis Kindl, jenž bekhendem zavěsil přesně pod horní tyčku.

Energie se vezla na pozitivní vlně. Vladimír Sičák vyslal další parádní ránu, ale Kacetlova lapačka švihla vzduchem a kotouč skryla. Hradec se do zápasu vrátil z ojedinělé šance. Vyhození zachytil na modré čáře navrátilec Martin Pláněk a svojí bombou prostřelil Davida Honzíka, který toho moc neviděl. V čase 28:20 tak snížil na 1:2.

Krizový okamžik přišel v čase 33:53, respektive o dvě sekundy později. V tomto časovém úseku se totiž nechali vyloučit Stanislav Dietz i Rudolf Červený a Karlovy Vary tuto šanci využily. Na konci 35. minuty vystřelil Václav Skuhravý a otřel svůj pokus o hůl Vydareného. Ten ke smůle hradeckého mančaftu zamířil přesně pod beton brankáře Lvů – 3:1.

Lvi stáhli, srovnat se jim ale nepodařilo

V poslední části hry to dlouho nevypadalo na to, že by mohl královéhradecký Mountfield ještě něco se zápasem udělat. Energie bezpečně kontrolovala vlastní obranné pásmo a posílala obloučky ven za modrou čáru. Hradec nebyl schopen prosadit se svojí typickou kombinační hrou a dlouho se ani nenaskýtala žádná šance k přesilové hře.

Ta nakonec přišla v 51. minutě, ale trvala pouhých osm sekund. Poté se faulu dopustil Bedřich Köhler a poměr sil na ledě se vyrovnal. V tomto počtu hráčů však Hradec snížil! Blaž Gregorc nahodil od modré čáry a Michal Dragoun velmi šikovnou tečí mezi kruhy nedal Honzíkovi sebemenší šanci. Tento gól musel potvrdit ještě videorozhodčí, ale byl stejného názoru jako pruhovaní muži na ledě.

Ani to však Západočechy nepoložilo. Ti se dál soustředili především na hluboký blok a rychlé brejky. Jeden takový zlikvidoval naprosto fenomenálním zákrokem Ondřej Kacetl. Flek nabil Grígerovi v úniku dvou na nikoho puk na hůl před prázdnou bránu, ale hradecký brankář při přesunu skvěle zasáhl lapačkou. Hradec jej poté odvolal a snažil se změnit skóre v šesti lidech, ale to se ani přes výhodu přesilové hry nepodařilo. Východočeši prohráli na ledě posledních Karlových Varů 2:3.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary):
Jsme rádi, že jsme prorazili nepříjemnou sérii, kterou jsme měli s Hradcem tuto sezónu. Bylo pro nás hodně důležité, že jsme si pomohli přesilovkou pět na tři, kdy jsme konečně vstřelili gól a odskočili na 3:1. Věděli jsme, že závěr bude těžký a že to soupeř nezabalí a bude se snažit s výsledkem něco udělat. Opravdu nás zatlačil, bylo vidět, že chce vyrovnat, chvílemi jsme zbytečně zmatkovali. Jsme ale rádi, že jsme zápas dotáhli za tři body do vítězného konce, kluky musím pochválit.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Neodehráli jsme dobrý zápas. Dvě třetiny jsme se do něj vůbec nemohli dostat, odskakovaly nám puky. I díky výkonu domácích, kteří měli lepší pohyb a vyhrávali osobní souboje. Měli jsme spoustu vyloučených, nepomohli jsme si tentokrát ani přesilovkami. Ve třetí části jsme se sice zvedli a zlepšili pohyb, měli jsme tlak do brány, ale bohužel už se nám podařilo jen snížit. Domácí vyhráli zaslouženě.