pá 3.11.2017 | Jan Vavřina | Foto: Michaela Martinátová / HC Olomouc

Souboj slovenských gólmanů pro Konráda. Olomouc zlomila hradecké prokletí

Jedenáct a dost. Od listopadu 2014 čekali Hanáci na to, až porazí Mountfield HK a po téměř třech letech se jim to podařilo. Mora vstoupila do utkání aktivně, po celý zápas měla více střeleckých pokusů a také se jako první dočkala branky. To ale až ve 49. minuty, kdy překonal Rybára Mráz. Tento gól nakonec stačil Olomouci na to, aby získala všechny tři body.

Před duelem s Olomoucí se hradecká marodka ztenčila na polovinu. Zůstali na ní Jiří Šimánek s Tomášem Zigem, do sestavy se naopak vrátili Filip Pavlík a Andris Džerinš. Pozici v elitní formaci zaujal místo Lukáše Vopelky Richard Jarůšek.

Hradec čekal na větší šanci až do přesilovky v 15. minutě

Do zápasu vstoupili o něco lépe domácí. Brzy si vykoledovali faul, ale Mountfield se bez větších problémů ubránil. Větší šance přišla až po návratu Petra Koukala na led, svou druhou příležitost v zápase měl Jan Eberle, který šikovně tečoval nahození od modré čáry. Utkání mělo od začátku slušné tempo, hosté se ale dlouho nemohli prokousat do jakékoliv šance.

To Olomouc slušně zahrozila těsně před polovinou třetiny. V dobré pozici byl Strapáč, Patrik Rybár si ale poradil se střelou i následnou dorážkou. Hradec se osmělil až po odehrání patnácti minut, kdy v útočném pásmu dobře kombinovala třetí a také první formace. Ta vybojovala faul, následnou přesilovku neodehrál tým Václava Sýkory vůbec zle, zamknul čtveřici Kohoutů v obranném pásmu, ale na Konráda si nepřišel.

Nejzajímavější minutou v prvním dějství byla ta závěrečná. Hosté nejprve špatně střídali a Mora se hnala do útoku ve třech hráčích, v závěrečných vteřinách si vytvořila elitní formace Moravanů mohutný tlak, avšak hradecká defenzíva v čele s Patrikem Rybárem všechno ustála.

Po nevydařeném úniku Jarůška přišla série střel domácích

Na velkou šanci čekali Východočeši celou úvodní periodu, v té prostřední se dočkali po pár vteřinách. Richard Jarůšek ujížděl sám na bránu, rozhýbal Konráda, ale beton slovenského gólmana byl na správném místě. V následujících střídáních létala na Rybára jedna střela za druhou, žádná si cestu do sítě nenašla.

To Konrád byl na druhé straně kromě zákroku proti Jarůškovi téměř bez práce. Před polovinou zápasu sledoval z dálky počínání svých spoluhráčů v početní výhodě, viděl ale jen tvrdý pokus Škůrka do připraveného Rybára. Poté musela být domácí jednička dvakrát v pozoru. Poprvé při střele Kukumberga, následně během šance Červeného. Oba hradecké pokusy skončily jen na tvrzeném skle za brankou.

Zasahovat musela až proti ráně příklepem z hole Bedřicha Köhlera, levý beton všechno bez problému vyřešil. Skóre zápasu mohl otevřít také Lukáš Galvas, avšak z levého kruhu trefil slovenského reprezentanta v brankovišti. Závěr druhé dvacetiminutovky přinesl několik menších strkanic, ty ale průběh zápasu nikterak neovlivnily.

Na zlomení černé série stačil Olomouci jediný gól

I po druhé přestávce se Hanáci tlačili do zakončení i brankoviště, a to tak vehementně, že Petr Strapáč skončil i s hradeckým gólmanem a obráncem v brance. Mountfield měl možnost poodskočit svému soupeři v přesilové hře, jenže ta se mu příliš nepovedla. Ve 46. minutě Látal šikovně přiťukl puk Bednářovi, jeho pohotovou střelu zblokovala poctivá domácí obrana.

Podruhé v zápase viděli diváci přímý souboj mezi Jarůškem a Konrádem ve 48. minutě. A znovu to byl olomoucký maskovaný muž, kdo se po něm mohl radovat. První gól v zápase odmítl tentokrát hokejkou. Promarněná šance Východočechy mrzela, neboť za minutu se měnilo skóre na druhé straně. Puk se po nahození a teči dostal k Bruno Mrázovi, jenž měl v čase 48:40 snadnou úlohu. Stačilo trefit bránu, to zvládl a Olomouc vedla 1:0.

Šanci na srovnání dostal hostující mančaft v přesilové hře, jenže dělovka Gregorce skončila těsně mimo. Dvě minuty před koncem třetí třetiny mohlo být definitivně hotovo. Herman tečoval Škůrkovu střelu těsně mimo. Hosté ještě zkusili odehrát poslední minutu bez gólmana, kýžené branky se nedočkali. Mora tak na domácím ledě vůbec poprvé porazila Mountfield HK, a to fotbalovým výsledkem 1:0.

Zdeněk Moták (HC Olomouc):
Ač padla jen jedna branka, myslím si, že jsme odehráli velice kvalitní utkání. Podle mě jsme byli celý zápas o něco lepší. Absolutorium si zaslouží celé mužstvo, hráli jsme výborně do defenzívy, soupeře jsme dokázali přestřílet. Hráči opravdu zaslouží poděkování. Černá série proti Hradci Králové lehce proletěla šatnou. Byla to dlouhá série a je dobře, že se nám ji podařilo zlomit. Chlapci měli chuť, chtěli uspět. A to je aspekt, na kterém je vždycky třeba stavět.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Bylo to hodně dramatické utkání. Dlouho se hrálo bez branek, nakonec to skončilo fotbalovým výsledkem. Obrovský podíl na tom měli oba brankáři, kteří podali skvělý výkon. Olomouc si dokázala vytvořit tlak i šance. My jsme měli příležitosti hlavně z nájezdů, ale bohužel jsme neproměnili ani jeden. To hodně mrzí. Musím ale říct, že Olomouc si šla za vítězstvím o něco víc než náš tým. Díky tomu uspěla. Našemu týmu bych vytkl i přesilovky, relativně dobře jsme sehráli jen tu první. Co se týká té série, tak to trenéři ani hráči podle mého vůbec nesledují. Nedá se na tom nijak stavět.