so 17.3.2018 | Daniel Ryl, Radek Staněk

Starší dorost na Spartě neskóroval a podlehl 0:2

Starší dorostenci jako první akademický celek Mountfieldu vstoupili do vyřazovacích bojů. Na ledě pražské Sparty vedli se soupeřem vyrovnaný boj, utkání však pro sebe v závěru rozhodli domácí. Ti v 51. minutě vstřelili úvodní branku, Hradec na konci zariskoval při hře bez gólmana, místo kýženého vyrovnání ale přišel pojišťovací gól Sparty. Ta se tak v osmifinálové sérii ujala vedení 1:0, druhý zápas bude v Holešovicích následovat hned v neděli.

Úvodní třetina branku nepřinesla

Obě mužstva vstoupila do utkání velmi aktivně, ale hostující Samuel Hrabčák ani domácí Štěpán Čech ve svých úvodních šancích zápasu neuspěli. Už úvodní minuty naznačovaly, jakým směrem se bude utkání ubírat a diváci v Tipsport areně sledovali tuhý boj o každý puk. Když už se některý z týmů dostal do zakončení, oba brankáři byli na místě a svou branku ubránili.

Velkou chuť hrát nešlo oběma celkům odepřít, ale vidět byla také řada nepřesností, kterých se dorostenci nevyhnuli ani v dalším průběhu zápasu. V první třetině však střelecky zahrozili hostující Dominik Šedivý a Martin Pěnčík. První nejprve pálil pouze nad branku, zatímco jeho kolega vzápětí trefil jen Jana Škorpíka. Když nevyužil svou šanci ani Ondřej Pšenička, nevyšlo přečíslení Vojtěcha Kropáčka s Davidem Vitouchem a na druhé straně pohořel Samuel Hrabčák, šlo se do kabin za bezbrankového stavu.

Hradečtí ustáli trestné střílení

Vstup do prostředního dějství vyšel lépe Spartě, které se podařilo držet soupeře pod zámkem, ale k výraznější střelecké příležitosti se nedostala. Naopak se na druhé straně musel činit Jan Škorpík, před jehož brankou dotírali Martin Pěnčík a Dominik Šedivý, ale puk do sítě nedotlačili. Děj zápasu se výrazně začal hýbat až v jeho polovině, kdy sudí poprvé vylučoval.

Sparta šla po faulu Jiřího Obadala do čtyř a Samuel Hrabčák krátce po vhazování pálil z mezikruží mimo. Vzápětí však přišla chyba hostujícího týmu, při které ujeli do přečíslení Dominik Arnošt s Vojtěchem Kropáčkem, vyměnili si kotouč a po sekyře hostujícího obránce bylo nařízeno trestné střílení. První jmenovaný ale proti brankáři Mountfieldu neuspěl, když pálil nad levý horní roh branky.

O několik minut později hrála Sparta opět ve čtyřech a tentokrát pálili od modré čáry nepřesně Dominik Sklenář a Miroslav Kukla. O několik vteřin později vyjel brankář Daniel Dvořák pro vyhozený kotouč, ale zaskočil ho rychlý soupeř, který ho uzmul, jenže ho nedokázal poslat před prázdnou branku Východočechů. V závěru druhé třetiny pak pálil Patrik Prymula backhandem mimo tři tyče a stav zůstal bezgólový.

Sparta v závěru rozhodla o své výhře

V pražských Holešovicích tak pokračovala vyrovnaná bitva, která patřila zejména brankářů Janu Škorpíkovi a Danielu Dvořákovi. Druhý jmenovaný se ale v úvodu třetí třetiny pořádně zapotil, když hlídal odražený kotouč z rohu kluziště a puk mu přeskočil hůl. Naštěstí pro něj i jeho tým nebyl v okolí branky nikdo ze sparťanů, kdo by mohl pohodlně zakončit.

Na druhé straně naopak zahrozil po obkroužení branky Dominik Šedivý, ale neúspěch přinesla i dorážka Martina Pěnčíka. Když už se diváci konečně dočkali gólu Štěpána Čecha, jeho branka nebyla uznána zřejmě proto, že když dotlačil puk za čáru, Daniel Dvořák ho měl už pod kontrolou. V čase 50:57 si ale Štěpán Čech v útočném pásmu najel na kruh a parádní střelou do horní části branky otevřel skóre.

Sparta se následně soustředila na defenzivu a Mountfield HK měl s její obranou problémy. V případě, že se hostující střelci dostali do zakončení, brankář Jan Škorpík byl pozorný. V čase 58:26 si hostující střídačka vyžádala oddechový čas, po němž zkusila hru v šesti hráčích. Vyrovnání jí to ale nepřineslo, naopak udeřil do prázdné branky Dominik Arnošt a svým gólem stvrdil vedení Sparty v sérii.

Jiří Katz (HC Sparta Praha):
Myslím si, že jsme viděli vyrovnanou bitvu. První třetina byla z obou stran opatrná, každý čekal na toho druhého, co udělá. Druhá třetina už se trochu otevřela, my jsme sice měli nějaká oslabení, ale zahráli jsme je skvěle a paradoxně jsme si během nich vytvořili šance. Dokonce jsme udělali trestné střílení, které jsme ale bohužel neproměnili. Ve třetí třetině už to bylo kdo s koho a o tom, který z týmů dá první gól. My jsme měli obrovskou vůli, věřili jsme v to a nakonec se nám podařilo ten gól dát. Musíme klukům poděkovat za komplexní výkon, který jsme po nich chtěli, ale zatím je to první krok, musíme ho zopakovat i zítra.

Pavel Suchý (Mountfield HK):
Byl to těžký zápas. Hrálo se do těla a bylo znát, že se hraje utkání play off. Oba týmy bojovaly o každý centimetr ledu a dlouho to bylo vyrovnané. Šance byly k vidění na obou stranách a štěstíčko se přiklonilo na stranu Sparty. Dostali jsme první gól, chtěli jsme to zvrátit, bohužel se nám to ovšem nepovedlo. V závěru jsme odvolali gólmana a hráli v šesti, ale při tom jsme inkasovali podruhé a bylo rozhodnuto. Kluky jsme ale pochválili za bojovnost a srdíčko, chyběly jen góly.