ne 7.2.2016 | Lukáš Štěrovský

Těžký dvojboj za šest bodů! Po lídrovi poslal Hradec do kolen také druhou Spartu

Přetěžký dvojboj s prvním Libercem a druhou Spartou nakonec Východočechům vynesl plný počet bodů! Po páteční výhře 5:1 nad Tygry vyzvali svěřenci trenéra Kýhose v neděli druhou Spartu. Proti té, stejně jako s Libercem, také v dosavadním průběhu sezóny uhráli pouze bod. Jenže v neděli bylo vše jinak. Hradec v retrodresech ze sezóny 1993/94 předvedl bojovný výkon, na jehož konci byly zasloužené tři body a posun na třetí místo v tabulce. Ideální způsob, jak vstoupit do reprezentační pauzy!

Trenérské trio Kýhos – Martinec – Tvrdík se rozhodlo držet osvědčeného hesla a neměnit vítěznou sestavu. Do duelu se Spartou tak Hradec nastoupil ve stejném složení, v jakém během pátku zdolal Liberec.

Skóre stylově otevřel pamětník Kudrna

První pětiminutovka duelu, jenž se nesl ve znamení vzpomínek na devadesátá léta, konkrétně na premiérový ročník 1993/94 Hradce Králové v extralize, nabídla relativně ostrý vstup obou celků do utkání. Brzy po zahájení se dopředu vydal Klimek, který vyslal pas na Hamiltona, jenž zakončil nejprve do betonu a posléze lapačky Kacetla.

Hradec kontroval vzápětí, když nahození Plášila od modré čáry skončilo dokonce na tyčce stále novice Taylora v brance Sparty. Mužstva Mountfieldu i Sparty se prezentovala vyrovnanou hrou s několika solidními šancemi na obou stranách. Za bezbrankové skóre mohli hráči „poděkovat“ brankářům chytajícím se solidní jistotou.

To platilo až do času 16:46, kdy Hradec využil svoji první přesilovku. Jiří Šimánek naznačil střelu, jenže kotouč vyslal na druhý kruh, kde už čekal Jaroslav Kudrna, který projektilem vyslaným do horní části branky překonal obránce i ležícího gólmana – 1:0. První gól tak vstřelil hradecký hráč, jenž pamatuje vzájemné střetnutí právě z ročníku 1993/94. Pražané se pak rovněž mohli těšit ze hry v početní výhodě, ke změně skóre to ale nevedlo.

Druhá část? Nejprve góly, potom šarvátky a vyloučení

Začátek prostřední periody se hradeckým hráčům nedařil podle představ, hned několikrát nabídli příležitost Spartě k útoku. Jenže ta se neprosadila, a tak úřadovali domácí. Adam Courchaine vybídl přihrávkou napříč útočným pásmem Jiřího Šimánka, který z první překonal přesunujícího se gólmana Sparty – 2:0.

O sedm minut později to bylo dokonce už 3:0! V podobné situaci vyslal Jaroslav Kudrna kotouč na hůl Tomáše Mertla, jenž jej uklidil do prakticky stejného místa jako Šimánek. Všichni členové třetí útočné letky si tak připsali zásah do černého. Tříbrankový náskok ale Hradci nevydržel dlouho.

Sparta totiž ubránila oslabení a ihned po konci početní nevýhody se dopředu rozjel Curtis Hamilton, který propálil do té doby bezchybného Kacetla, jenž puk dokázal jen ztlumit – 3:1. Tým z hlavního města posléze začal dotírat na hradeckou svatyni, z čehož vyplynula nepříjemná situace, ve které Tomáš Mertl trefil protihráče kolenem, za což si vysloužil trest do konce utkání. Kvůli následné potyčce rozhodčí udělili několik dalších trestných minut na obou stranách a na Hradec po jejich součtu čekalo tříminutové oslabení.

Sparta snížila, víc jí ale Mountfield nedovolil!

To začalo až ve třetí části a domácí jej nakonec přečkali bez větších obtíží. Sami se naopak po zkompletování pustili do útoku (jak se později ukázalo, ve třetí části spíše ojedinělého). Plášil z přečíslení trefil jen vyrážečku Taylora. Na druhé straně byl o chvíli později Kacetl už překonán, skvěle jej ale zastoupili Pilař s Vašíčkem, kteří zabránili jistému gólu.

Tlak Pražanů gradoval při pokusu Tomáše Netíka, který pálil do prázdné brány a v duchu se už určitě radoval z gólu. Jenže to mu překazila lapačka Ondřeje Kacetla, která se na poslední chvíli vymrštila, aby pokryla kotouč směřující za brankovou čáru! Zbytečným zákrokem, kterým Hradci dodal chvíli oddychu, se prezentoval Klimek, jenž po vhazování napadl Ihnačáka.

Po skončení oslabení se hosté přece jen dočkali. V šesti hráčích na ledě, tedy už během power-play, propálil Jan Buchtele z vrcholu kruhů gólmana Lvů, který mohl jen bezmocně krčit rameny, měl totiž zcela zakrytý výhled – 3:2. Jakékoliv drama ale v čase 59:36 definitivně odmítl Stanislav Dietz, jehož nahození z vlastního obranného pásma i přes kontakt s holí pražského hráče skončilo v síti – 4:2! Hradec tak po prvním Liberci porazil také druhou Spartu, vyšvihl se na třetí místo a do reprezentační přestávky mohl odejít s vědomím dobře odvedené práce.

Vladimír Kýhos (Mountfield HK):
Vstoupili jsme do zápasu tak, jak jsme skončili s Libercem. Na našem výkonu je vidět, že forma mužstva stoupá a všichni už vědí, co mají hrát. První dvě třetiny jsme hráli výborně, Sparta mi připadala zakřiknutá. Ve třetí třetině se ale projevila její síla, silový hokej, se kterým jsme měli problémy. Rozhodující podle mě bylo, jak Ondra Kacetl chytl velkou šanci (Netíkovi) deset minut před koncem. Gól potom už přišel pozdě. Musím všechny kluky pochválit, protože jsme to odšlapali. Jsme rádi, že se nám podařilo porazit mužstva ze špičky.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha):
Do zápasu jsme vstoupili celkem špatně. První dvě třetiny jsme byli horším týmem, špatně jsme bruslili. Nepodařilo se nám obsazovat hlavně prostor před naší bránou, a z toho rezultovaly góly domácích. Naproti tomu ve třetí třetině jsme přidali a byli lepší, měli jsme i vyložené šance, které jsme neproměnili. Gól přišel pozdě a domácím samozřejmě gratulujeme.