ne 5.2.2017 | Martin Voltr

To byla Síla! 15 gólů a dva hattricky, mladší dorostenci ale na Motor nestačili

Málo vídanou přestřelku sehráli mladší dorostenci s Českými Budějovicemi. Ani šest vstřelených branek jim na domácím ledě nestačilo k vítězství! Pod všechny se podepsal Vojtěch Síla, který k hattricku přidal tři asistence, ale Motor 58 minut a 50 sekund vedl a v souboji tabulkových sousedů nakonec slavil výhru 9:6. Mountfieldu tak odskočil na rozdíl devíti bodů.

Po špatném startu se domácí zvedli

Hradečtí mladíci chtěli navázat především na skvěle odehraný duel v Plzni, jenže úvod je zastihl v nedbalkách. Už v čase 4:13 totiž prohrávali o dva góly. Nejdřív hned po půlminutě vyřešil ideálně přečíslení dva na jednoho budějovický kapitán Jakub Čížek, pak velké zmatky v domácí obraně potrestal Matyáš Grossmann. Motor byl opravdu při chuti – 0:2.

Mezi dva nepříjemné okamžiky se navíc vešel ještě třetí. Přesně po minutě hry schytal Jaroslav Kašpar tvrdou ránu do hlavy u mantinelu a ze zápasu musel odstoupit. Jeho parťáci pak děkovali paní štěstěně při ráně Kubíčka, která orazítkovala tyč, Ryba v sólu zase přetáhl bekhendovou kličku.

Až postupně se Lvi oklepali a otupili útočné choutky hostů. Na výraznější šance sice čekali, ale dvě minuty před přestávkou jim pomohla chyba gólmana Dvořáka. Ten vyjel pro puk až mezi kruhy, ovšem Vojtěch Síla ho o něj obral a pak už zasouval do prázdné brány – 1:2.

Osm gólů za třetinu! Hradecká radost trvala krátce

Ve druhé třetině se rozjela pořádná gólparáda, ale Mountfield za to moc šťastný nebyl. Přitom po využitém trestném střílení Vojtěcha Síly ve 26. minutě slavil vyrovnání. Jenže Motor okamžitě odpověděl dorážkou Adama Ryby a přestože Hradečtí v tu chvíli soupeře přehrávali, v půlce utkání inkasovali ještě z krásné střely Jakuba Čížka hned po buly – 2:4.

Od té doby do hry významně zasáhla vyloučení. V klasické hradecké přesilovce paradoxně napálil tyč hostující Svach, když pak domácí hráli ve čtyřech proti třem, po parádní teči Martina Jandy už to bylo jen o gól. Jenže v situaci čtyři na čtyři Motor zase odskočil díky skryté ráně Matěje Tomana a za minutu využil končící přesilovku Lukáš Škvarek – 3:6.

To už bylo na hradeckého brankáře Denise Vacka moc, vystřídal ho Tomáš Sajdl. Jenže tomu vydrželo čisté konto pouhých devět vteřin. Tak málo hostům stačilo, aby Jakub Čížek poslal puk pod břevno a završil hattrick. Vojtěch Síla se však nenechal zahanbit, vynutil si další trestné střílení, stejně jako předtím ho proměnil a taky se radoval potřetí! Za druhou část stihli aktéři zápasu nevídaných osm gólů – 4:7.

Čížek skóroval počtvrté, Budějovice už nezaváhaly

Po pauze se do klece vrátil Vacek, jenž chytal proti svému bývalému klubu. Divoký průběh se potom dost uklidnil, ale domácí ještě zabojovali o výsledek. Deset minut před koncem vsítil první gól naděje Vojtěch Záliš, jenž dokončil přesilovkovou kombinaci Síly s Morongem. Ovšem hned po 24 sekundách zase reagoval Jakub Čížek, v sólu přidal už svůj čtvrtý zásah – 5:8!

Celkově čtrnáctý gól nedělního duelu pak obstaral dokonce z oslabení Matěj Morong, ani v jeho případě nestačil brankář Dvořák na bekhendové fígle. Jenže v závěru se museli Hradečtí spíš jen bránit, Jihočeši měli spoustu šancí na potvrzení výhry. Pavlu Novákovi v přesilovce zastavila jednu ránu tyč, druhou skvělý Vacek, až ze třetí uspěl. V čase 56:30 tak bylo definitivně jasno – 6:9.

Petr Luštinec (Mountfield HK):
Poslední zápasy jsme předváděli perfektní hru do obrany, což o dnešku nemůžeme říct. Celá naše obrana úplně vyhořela a nikdo z pětky, která byla na ledě, si neplnil žádné povinnosti do obrany. Proto jsme dostali tolik gólů. Do útoku to mělo sílu a myslím, že na šest gólů by se měl domácí zápas vyhrát. I když se nám začátek nepovedl, našli jsme v sobě Vojtu Sílu, který vždycky dokázal výsledek nějak snížit. Vzápětí jsme ale zase dostali branku, a to nás hrozně sráželo do kolen. Zápas jsme prohráli špatnou obranou, na které budeme muset dál pracovat.

Ladislav Kolda (HC Motor České Budějovice):
Dokázali jsme se prosadit střelecky a domácí jsme přestříleli. Jsme rádi, že jsme tady zvítězili. Měli jsme motivaci v brankáři Vackovi, který je z Budějovic. Akorát ve hře bylo moc vyloučení, za která nejsem rád, protože se tím zbytečně rozházela celá hra. Padlo po nich dost gólů, ujeli nám i v naší přesilovce, měli dvě trestná střílení… Byl to takový chaos, ale zaplaťpánbu, že jsme vzápětí pokaždé dali gól a odskočili. Jinak by to možná bylo dramatičtější, protože domácí chtěli a bojovali. Vzali jsme i Tomana s Beránkem, kteří hrají za starší dorost, a to bylo taky znát.