pá 26.2.2016 | Lukáš Štěrovský | Foto: PSG Zlín

Trápení Hradce na hřištích soupeřů pokračuje. Ve Zlíně inkasoval prohru 1:4

Nedobrá bilance na hřištích soupeřů z poslední doby a skoro dva roky bez bodů na ledě Zlína. Hradec chtěl v pátečním klání proti Ševcům dát zapomenout na tyto dva nelichotivé statistické údaje, nakonec se však stal přesný opak. Mountfield dokázal odpovědět pouze na první branku domácích, soupeře pozlobil ještě v úvodu druhé třetiny, pak už ale úřadoval pouze Zlín. Konečně skóre se zastavilo na hodnotě 4:1 pro domácí a Hradec tak čeká ještě těžký boj o čtvrté místo v tabulce.

Sestava pro zápas se Ševci přinesla několik zajímavostí: Jaroslav Bednář putoval do řady k Šimánkovi a Mertlovi, poprvé se za Hradec objevil litoměřický Aleš Pavlas a junior Mountfieldu Patrik Miškář.

Na šance vyhráli Východočeši, skóre však bylo vyrovnané

Do zápasu se oba celky pustily s vervou, první minuty se odehrály bez jediného přerušení. To obstaral v čase 4:30 až faul Tomáše Mertla, který Mountfield musel hodně mrzet. Chvíli po polovině přesilovky totiž Kacetl vyrazil střelu od modré čáry i následnou dorážku ze skrumáže. Na pokus Petra Holíka z pravého kruhu už byl ale ležící hradecký gólman krátký – 1:0.

Hradec se ale nenechal zahanbit a po devětapadesáti vteřinách bylo opět vyrovnáno. Situace se velice podobala první brance, gólman Kašík ztratil po chycené dorážce přehled o pozici kotouče, který bez potíží přes beton zlínského brankáře poslal do sítě Jaroslav Bednář. Následující minuty přinesly jen nepříliš povedenou přesilovku Hradce.

Ten dokonce posléze vstřelil další branku. Karel Pilař poslal puk z mezikruží do šibenice, jenže rozhodčí už předtím pískali postavení útočícího hráče v brankovišti, a gól tak nemohl být uznán. Mountfield se ke konci periody dostával do tempa. Pilař nahodil od mantinelu puk na Mertla, který jej protečoval do brankoviště, kde kotouč po odrazu od Kašíka nebezpečně poskakoval, Šimánek jej ale ve velké šanci nedokázal dopravit za čáru. Skóre tak změny nedostalo.

Zlín zařadil vyšší rychlost, Hradec třikrát inkasoval

Druhá perioda, ve které zraněného Koptu musel nahradit v útoku Zdeněk Čáp, začala solidní šancí Hradce. Rastislav Dej napálil z mezikruží puk jen do tyčky Kašíkovy svatyně. V přesilovce pak neúspěšně střílel Dietz, ale to bylo ze strany hostů vše. Chvíli poté totiž inkasoval přihrávku před branku Roman Vlach, který neměl problém skórovat – 2:1.

Další minuty hry nabídly pohled na zvyšující se tempo domácích, které vyvrcholilo gólem v pětatřicáté minutě. Podobně jako při brance Vlacha doputoval zpoza Kacetlovy klece po přihrávce Ondráčka puk na hůl Jana Maruny, který překonal již přesunujícího se brankáře Hradce – 3:1.

Dobrý výkon Ševců podtrhl dvě minuty a pět vteřiny před koncem periody Patrik Urbanec další trefou do černého. Zlínský hráč nahazoval od modré čáry a puk, pravděpodobně po teči Pavlase, prošel trochu překvapivě Kacetlovi mezi betony. Stav po druhé periodě tak byl 1:4 v neprospěch Mountfieldu.

Domácí dohrávali na jistotu, Lvi se na gól nezmohli

Poslední část přinesla změnu v brankovišti Východočechů, kde Ondřeje Kacetla nahradil Adam Svoboda, který musel zasahovat hned proti dvěma střelám produktivního Bukartse ve hře čtyři na čtyři. Přestože se hrálo v tempu a stylem nahoru-dolů, byli to hlavně domácí, kdo si zpočátku tvořili gólové šance.

Hradec se zmohl jen na pokusy hlavně od modré čáry. Několik takových vyslal na Kašíka René Vydarený, zlínský gólman měl ale vždy čistý výhled a s projektily hradeckého kapitána si poradil. Do větší šance se dostal Červený, když pálil po přihrávce zpoza branky, byl ale v příliš nevýhodné pozici.

Chvíli poté to zkoušel z voleje Šimánek, ale Kašík byl připraven. Zlínští se už nikam nehnali a hráli, co jim za tříbrankového náskoku stačilo. K tomu jim napomohl Ihnačák dvěma fauly v samém závěru duelu. Ani hosté ani domácí už skórovat nedokázali, a Hradec tak prohrál na zlínském ledě už popáté v řadě.

Juraj Jurík (PSG Zlín):
Celkově bylo utkání vyrovnané. V jeho průběhu pak rozhodla naše efektivita, kdy jsme z minima vytěžili maximum. Pak taky větší koncentrace. Bylo poznat, že my ty body pořád potřebujeme a Hradec je v tabulce výš. Myslím si, že naši hráči si trošičku víc uvědomovali důležitost těch bodů. Byl to pěkný hokej i pro diváky a jsme strašně rádi, že jsme vyhráli.

Vladimír Kýhos (Mountfield HK):
Myslím si, že jsme do zápasu vstoupili dobře. I první třetina byla z naší strany dobrá. V té druhé jsme si vytvořili dostatek střeleckých příležitostí, ale naše mužstvo bohužel málo střílí. V pozici, kdy už máme střílet na bránu, pořád někoho hledáme. To jsou věci, které Zlín dělá perfektně. Hráči to dodržují, hrají to jednoduše, a přesně tak nám to ukázali. To si myslím, že rozhodlo. Chyby, co jsme udělali, dokázal Zlín potrestat. Prohrávat pak ve Zlíně 1:4 je hodně těžké, domácí hrají výborně a organizovaně v obraně. Po té druhé třetině to je zasloužené vítězství Zlína.