st 15.3.2017 | Martin Voltr | Foto: Ronald Hansel / Juniorský hokej

Tři minuty a sparťanská lekce z produktivity. Mladší dorost v semifinále prohrává

Mladší dorostenci nastoupili do semifinálové série proti vítězi základní části odhodlaně, Sparta však potvrdila svoji kvalitu. V prvním zápase na domácí půdě vyhrála 5:1 zejména díky silnému a produktivnímu útoku. Utkání rozhodla třemi slepenými góly v první třetině, aktivnější Hradec se pak za nadějí tlačil slušně, leč marně. Soupeře sice přestřílel 38:26, jeho jedinou branku ale vstřelil Szymon Bieniek. Odvetu hostí Mountfield v pátek od 16:30 na svém ledě.

Po výtečném startu krutý dopad na zem

Hradečtí mladíci začátek duelu zvládali skvěle a potvrzovali, že na extraligového favorita se po taktické stránce připravili. Hned ve druhé minutě mohli jít do vedení, ovšem Petr Poppel zakončil svůj únik střelou mimo. Jakmile se domácí zvedali, dopustili se útočného faulu a v přesilovce přišly další šance. Janu Škorpíkovi bylo pěkně horko při střele Marka Peldy, z první potom zakončoval osvědčenou kombinaci Matěj Morong.

Jenže Sparta, to se rovná obrovské útočné síle. Domácí mladíci ji ukázali hodně drsným způsobem, jakmile jim Hradec nabídl šanci – v rozmezí pouhých tří minut dali tři góly. Nejdřív dorážel zblízka Slavíčkovu střelu Matěj Kuracina, potom střílel z velkého úhlu už do zcela odkryté branky Michal Klimo – 2:0.

Petr Poppel mohl hned odpovědět z dalšího nájezdu, kdy zkusil bekhendový blafák, ale ten mu skvěle vychytal Škorpík. Místo toho Hradečtí faulovali a Prymula v přesilovce narýsoval krásnou přihrávku Marcelu Barinkovi, jenž prostrčil Vackovi puk mezi betony a pak ho sám dorazil do prázdné. Stav 3:0 byl pro Mountfield hodně krutým účtem.

Snížení příšlo až za stavu 5:0

Plány na úpravu skóre pak vzaly za své hned ve čtvrté minutě druhé třetiny. Sparťané předvedli další skvostnou akci, Čermák nabil napříč pásmem Ondřeji Pšeničkovi, který napřáhl a trefil se skvěle – 4:0.

Mladíci z východu Čech zvýšili aktivitu, ve druhé třetině měli územní převahu, zatímco Spartě stačilo čekat na protiútoky. Morongovu střelu v početní výhodě vyškrábl Škorpík, pak měl hradecký kapitán ještě lepší pozici, ale na konci obrovského dvouminutového zámku mu sklouzl puk z čepele. A když se po dlouhé době zase vydala do útoku Sparta, z úhlu nekompromisně napálil puk do sítě Marcel Barinka – 5:0.

Až pak konečně přišla první hradecká radost a zároveň využitá přesilovka. Poppel vrátil puk dozadu Szymonu Bieniekovi, a ten nádhernou střelou vymetl bližší sparťanský růžek – 5:1! Skóre se mohlo ještě měnit na obou stranách, jenže Pšenička trefil místo prázdné branky jen tyč a Hradec v poslední minutě nevyužil dokonce tři velké šance.

38 střel, jen jeden gól…

Produktivita byla tohle odpoledne jasně na straně domácích. Vedení 5:1 už si kontrolovali bez větších potíží a zápas se dohrával bez zbytečného protahování – nakonec trval jen hodinu a 56 minut. Hradečtí přestáli druhé (a poslední) oslabení v zápase, jen Pšenička se v něm tlačil do šance.

V posledních minutách ještě přišla řada situací, z nichž mohli svěřenci trenérského dua Luštinec – Štohanzl upravit skóre. Ovšem dotahovat útočné akce do důrazného a přesného konce, to pro ně byl ve středu obrovský problém. Kašpar v přečíslení nevystřelil, poslední tutovku měl Matěj Morong, ale sám před gólmanem ji bekhendem poslal rovnou do ochranné sítě.

Dobrým výkonem kromě několika pasáží, zejména té v první třetině, si ale hradečtí mladší dorostenci dokázali, že se Spartou můžou hrát. Snad to potvrdí v páteční odvetě, která startuje pod Bílou věží v 16:30.

Szymon Bieniek 1 0 1 -2 2