ne 31.8.2014 | Ondřej Novotný, Lukáš Štěrovský

Úřadující mistři republiky vstoupili do nové sezóny porážkou s Mladou Boleslaví 2:3

První utkání ELIOD extraligy mladšího dorostu v sezóně 2014/15 nabídlo vyrovnaný duel hraný ve velmi vysokém tempu. Východočechům se podařilo otočit skóre z 0:1 na 2:1, podobný obrat ale ukázala také Mladá Boleslav. Přestože Hradečtí měli z počátku opticky více ze hry, je to právě celek z města Škodovek, který si po dramatické bitvě odváží z východočeské metropole všechny body.

V první třetině Hradec otočil nepříznivé skóre

První mistrovské utkání v nové sezóně začali hrát aktivněji domácí mladíci, kteří mohli jít do vedení po šesti minutách hry. Povedenou akci, na jejímž konci stál Jirásek, však dokázal Vích ramenem vytěsnit. Boleslav se postupně začala vyrovnávat aktivitě domácích, což také vedlo k úvodní brance střetnutí. V 11. minutě nahazoval puk od modré na bránu Jan Tesař a pomalu letící puk zaplul přímo do pravého horního rohu domácí brány – 0:1.

Hradečtí ale bojovali i nadále, a snížení se dočkali zanedlouho. Nejprve Vích nebezpečnou dorážku Jiráska dokázal zlikvidovat, na následující akci ze 14. minuty byl ale už krátký. Václav Maršík stál při střele od Matouše tak chytře, že se o něj otřel puk, a doklouzal za záda přesouvajícího se brankáře – 1:1.

Do kabin se Královským lvům odcházelo ještě lépe. Ve 20. minutě nejdříve orazítkoval břevno Pažourek, puk se ale odrazil na hokejku aktivního Filipa Jiráska, který měl už s uklizením touše do odkryté brány lehkou práci – 2:1.

Boleslav srovnala krok i skóre

Začátek druhé části vyšel lépe Středočechům. Nejprve mohl srovnat Hrachovec, Kouba však jeho střelu vytěsnil mimo tři tyče. Vzápětí ale vyrovnávací branka přece jen přišla. Hosté dokázali totiž ve 25. minutě využít přesilovou hru, když na modré napřáhl Jan Tesař, a podruhé v zápase dostal puk za Koubu. Tentokrát však s mnohem větší razancí – 2:2.

Nadále se hra přelévala ze strany na stranu, branky obou gólmanů byly ohrožovány jen sporadicky. O to více bylo k vidění tvrdých zákroků a dohrávání soupeřů, i ve druhé části se pokračovalo ve svižném tempu. Se skóre však nepohnula ani série vyloučení na konci prostřední části.

První body vyválčil Bruslařský klub

Ani začátek třetí třetiny nepřinesl mnoho šancí. Tvrdá Jánošova střela, které skončila těsně vedle pravé tyče Vícha, byla světlou výjimkou, stejně jako Maršíkova dorážka zblízka. Hra měla v závěrečné periodě velký spád, příliš se nepřerušovalo.

Ve 49. mohli jít do vedení domácí, to by ale nesměl přeskočit puk hokejku Jiráska, který byl v dobré pozici. O necelých 70 vteřin poté se skóre už ale měnilo, a to na straně Boleslavi. Hostující útočníci dokázali dostat kotouč zpoza brány před ní, tam se nejlépe zorientoval Zděněk Křížek, jenž poslal puk za Koubu, a tím pádem Bruslaře podruhé v zápase do jednobrankového vedení.

Královští lvi se ale nevzdávali a prahli po vyrovnání. Málem se jim to podařilo zásluhou Štohanzla, který ale pálil v dobré pozici nad. Podobně neúspěšný byl o pár minut později stejný hráč ve spolupráci s Pažourkem. Minutu a půl před koncem vrhli domácí všechny síly do útoku, snažili se o vyrovnání i se šesti bruslaři v poli, ale nic víc než další šance Štohanzla z toho nebylo. Středočeši tak vybojovali na hradeckém ledě velmi cenné tři body.

Jiří Zörkler (BK Mladá Boleslav):
Bylo to pro nás velice důležité utkání, protože jsme se vloni plácali v pásmu sestupu takřka do posledního kola. Věděli jsme, že první zápas bude klíčový a že podle něho zjistíme, jestli budeme hrát dobře, nebo ne. Sílu Hradce známe, mají šikovné, velké, tvrdé hokejisty, do zápasu jsme tak šli s velkou pokorou. Připravovali jsme se na soupeře celý týden, práce se nám vydařila. Všichni do toho šli s pokorou a pracovali na dvě stě procent.