pá 23.9.2016 | Marek Baloun, Klára Petrásková

Vítězná jízda starších dorostenců pokračuje, z Českých Budějovic si přivezli tři body

Již na sedmého soupeře si v letošní sezóně vyšlápli hradečtí starší dorostenci. Po první třetině sice s Motorem o gól prohrávali, v prostřední dvacetiminutovce ale zvýšili obrátky a třemi brankami vývoj otočili. Závěr utkání pak patřil spíše domácím, ti ovšem zvládli pouze snížit na 2:3 a Mountfield se tak díky třem bodům stále nachází na první pozici ve skupině Střed!

První třetina nabídla jeden gól, a to na straně domácích

Už od první minuty bylo jasné, že páteční zápas bude divácky velmi atraktivní. Hradec Králové hned ze začátku nasadil ostré tempo, které Motoru sice nedělalo problém, bylo ale jasné, že pokud jeden z týmů upustí byť jen procento ze svého tempa, bude to znamenat obrovskou potenciální šanci pro tým druhý. Několik takových šancí skutečně i nastalo, například když se po chybě budějovické pětky při rotování v útočné třetině dostal do nájezdu Dominik Sklenář, který tak měl před sebou samotného Ovsjannika. Hradecký hráč ale radši zvolil taktizování a po překonání modré čáry značící obranné pásmo domácích zastavil a počkal, až se přesune do pásma i zbytek jeho pětky.

Na druhé straně měl dobrou šanci Radek Rolínek, který se dokázal ve středu hřiště prodrat dvěma beky a alespoň nahodit puk na bránu, nebo Lukáš Matys, jenž po sérii výborných přihrávek nakonec vypálil na Dvořáka, kterému puk zůstal někde ve výstroji. První gól nakonec zaznamenali domácí, když Robin Rákosník našel volného Jiřího Egerta, jenž na modré nastartoval motor, najel na Dvořáka a poslal puk na vzdálenější tyč, kterou hradecký gólman nedokázal pokrýt– 1:0.

Mountfield ještě zaznamenal jednu obrovskou šanci, když po vyloučení jednoho z vlastních beků vyhrál buly a nastartoval útok, ze kterého dokonce vznikla střela. Ta sice Ovsjannikovi proletěla mezerou mezi betony, o některou z částí výstroje budějovického gólmana se ale zbrzdila a puk skončil jen v prostoru brankoviště, kde ho stačil sebrat jeden z domácích obránců. Do kabin si tak Budějovičtí odnesli jednogólový náskok.

Tři hradecké branky znamenaly obrat ve skóre

Druhá třetina přinesla obrovský zvrat v utkání. Mountfieldu se nejdřív podařilo srovnat, když se Dominik Sklenář dostal do úniku a předal puk Mikuláši Matoušovi. Jeho střelu sice Ovsjannikov ještě vyrazil, na tak trochu podivnou dorážku Patrika Mašína, který záhadným způsobem dostal puk do víka branky, už ale neměl – 1:1.

Obrat přišel ještě před polovinou třetiny. Po přihrávkové kombinaci Sklenáře a Mušky potrestal podražení budějovického Tomana proměněnou přesilovkou znovu Patrik Mašín – 1:2. Motor se začal na trestné objevovat čím dál častěji, což vyústilo v další gól hostů. Kombinace se opět ujalo trio Mašín – Muška – Sklenář a podobnou akcí jako u druhého gólu tentokrát Jakub Muška potrestal hrubost kapitána domácích – 1:3.

Budějovice si vytvořily tlak, dokázaly však jen snížit

Poslední třetina byla pod kontrolou Jihočechů, kteří se snažili ještě zdramatizovat utkání a tlačili Hradec do jejich obranné třetiny. To hostům bralo spoustu sil, protože museli neustále odrážet nájezdy domácích pětek. Hradci se ale bránění i s trochou štěstí dařilo, u domácích navíc začala pracovat nervozita a přišla opět série vyloučení. A i když i při hře v oslabení byli nebezpeční, nemohli se tolik soustředit na útok.

Motoru ale chybělo i štěstí v zakončení a čas hrál víc a víc proti němu. Nakonec tedy trenér domácích Bělohlav sáhl k poslední divoké kartě, odvolal gólmana Ovsjannika a pustil do hry šestého hráče. To se ukázalo jako úspěšný tah, když půl minuty před koncem Stanislav Dosek našel Vojtěcha Krcha, jenž předal puk Lukáši Matysovi – 2:3. Tento gól už ale na zisku tří bodů pro Východočechy nic nezměnil, Hradec navíc i po sedmém kole zůstává v čele tabulky Střed.

Radek Bělohlav (HC Motor České Budějovice):
Kvůli pár minutám a chybám několika jednotlivců jsme přišli o zápas, který jsme mohli vyhrát. Odehráli jsme dvě dobré třetiny a kvůli pár minutám v druhé třetině jsme přišli o vedení a o celý zápas.

Libor Pivko (Mountfield HK):
První třetina pro nás nebyla nic extra, měli jsme ještě nohy unavené z autobusu. V druhé jsme se naštěstí vrátili do hry a soupeřovi odskočili. Ve třetí pak už byla hra víceméně v režii domácích. Bránili jsme se, oni hráli výborně aktivně a my jsme udrželi vedení jen tak tak.