čt 2.3.2017 | Klára Petrásková

Vítězná tečka na závěr sezóny. Junioři otočili duel s Boleslaví a vyhráli 2:1

Poslední kapitolu sezóny 2016/17 napsali ve čtvrtek hradečtí junioři. Ti se totiž neprobojovali do vyřazovacích bojů, a tak jejich cesta extraligou skončila již po základní části. V rámci závěrečného 44. kola přivítali na svém ledě tým mladoboleslavských Bruslařů, s nimiž sehráli vyrovnanou a především defenzívně zaměřenou partii. I když po čtyřiceti minutách Lvi o gól prohrávali, nevzdali se a během 99 vteřin v poslední části skóre otočili. Sezónu tak se ziskem 59 bodů zakončili na 13. místě.

Defenzívní činnost převládala nad tou ofenzívní

O úvodní třetině čtvrtečního zápasu se dá říci ledacos, ne však to, že ve FORTUNA aréně byl k vidění divácky atraktivní hokej. Oba celky hrály své poslední klání sezóny, a tak se snažily myslet na zadní vrátka, aby soupeře nenechaly vsítit vedoucí branku. I přesto se však několik zajímavých střeleckých příležitostí na obou stranách naskytlo.

Aleš Dufek obkroužil s pukem na holi bránu a prudce přibrzdil, čímž zmátl soupeře, místo u bližší tyče ale z otočky nenašel. Na druhém konci kluziště musel mít svou lapačku v pohotovosti Bartozel, jenž zasahoval proti Prokopově ráně na vzdálenější tyčku. Pár minut před první sirénou uháněli směr Grohova svatyně David Chalupa se Štěpánem Havránkem, druhý jmenovaný ale procpat kotouč kolem gólmanovy výstroje nedokázal.

O úvodní trefu se v závěru třetiny postarali Bruslaři

Závratné tempo nebylo nastoleno ani ve druhé dvacetiminutovce, i díky hře v nestandardním počtu hokejistů na ledě ale diváci o slibné šance ochuzeni nebyli. Nebezpečná byla třeba Řepíkova dělovka od modré čáry, kterou ještě rybičkou snažil dorazit do hostující sítě Tomáš Hofman. Nepříjemnou jedovku na zadní tyč zase na druhé straně vymyslel Kroni Musliu, Bartozelova lapačka ale švihla pro kotouč včas.

Nelehký zákrok betonem vytáhl hradecký brankář i proti Prokopově pokusu z pravého kruhu, Groh zase efektně i efektivně vystavil semafor střele Dominika Řepíka. Několik chvil po ubráněném oslabení se do přečíslení dostalo východočeské duo Aleš Dufek – Štěpán Matějček, druhý jmenovaný však trefil jen rychle se přesunuvšího Dominika Groha. A tak se necelé dvě minuty před přestávkou vlnila síť na druhé straně. Jan Prokop předvedl kličku do bekhendu, položil si domácího gólmana a podél jeho betonu zasunul puk za čáru – 0:1.

99 vteřin slávy aneb hradecký obrat na 2:1

V začátku třetího dějství měli dobré příležitosti k navýšení skóre Bruslaři, kteří si zahráli dvojnásobnou a posléze i dvakrát klasickou početní výhodu. I když se ale drželi v pásmu a ostřelovali domácí bránu, na výborně chytajícího Matěje Bartozela recept nenašli. Když posléze dostali k dispozici přesilovou hru Východočeši, propukla hradecká střídačka v jásot.

Střelu Dufka totiž Groh vykopl jen vedle sebe, a to přímo na hůl Štěpána Matějčka. Útočník Mountfieldu pak nic nevymýšlel a poslal černou pryž mezi tři tyče – 1:1. A Hradečtí byli při chuti, neboť za pouhých 99 vteřin dokonali obrat. Zmatků před boleslavskou bránou totiž využil Aleš Dufek, jenž z těsné blízkosti překonal téměř bezmocného hostujícího brankáře – 2:1.

Definitivně rozhodnout pak mohl Tomáš Kynčl, ten však před odkrytou bránou pouze promáchl zpětnou nahrávku Filipa Moníka. Málo vídaná situace nastala v 59. minutě. Východočeši tehdy ujížděli v přečíslení dvou na jednoho, když ale chtěl František Hnik zakončit bekhendovou kličkou, narazil jen na tělo svého spoluhráče, které mu znemožnilo akci dokončit. Neproměněné šance ale nakonec nemusely Mountfield mrzet, neboť Středočeši se neprosadili ani ze závěrečné power-play, a závěr sezóny 2016/17 tak mohli hradečtí junioři strávit ve vítězné náladě. Bruslaře porazili těsným rozdílem 2:1.

Aleš Krátoška (Mountfield HK):
Chtěli jsme poslední zápas vyhrát, protože je rozdíl, jestli skončíme patnáctí, nebo třináctí. Vývoj utkání nebyl moc ve prospěch našeho vítězství, první třetina byla z obou stran i hodně opatrná. Po naší chybě, kdy jsme špatně vystřídali, dal soupeř gól, nicméně my jsme pak vyrovnali a nakonec dotáhli zápas do vítězného konce. Hlavně za třetí třetinu bych chtěl klukům poděkovat. Chtěli jsme vyhrát, povedlo se nám to a máme z toho velkou radost. Sezóna může být pro někoho trochu rozpačitá, nicméně po celou dobu jsme se potýkali s velkým problémem proměňování šancí. Jsme rádi, že poslední zápas byl vítězný, a klukům za to děkujeme.

Jan Křivohlávek (BK Mladá Boleslav):
Bylo vidět, že se potkaly dva týmy, které už tuto sezónu neměly o co hrát. Odpovídal tomu i průběh zápasu. Chtěli jsme vyhrát a rozloučit se vítězně, bohužel nás ale ve třetí třetině srazily detaily, které nás provázely celou sezónu. Musím pogratulovat soupeři, který byl dnes šťastnější.