st 15.2.2017 | Martin Voltr | Foto: HC Sparta Praha

Vítězný obrat na ledě Sparty posunul Mountfield na třetí místo!

Prokletí domácích, radost hostů. Takhle letos vypadaly všechny zápasy Sparty a Hradce Králové v základní části, Mountfield teď v přímé bitvě o třetí místo získal v hlavním městě nesmírně důležité tři body za výhru 5:2! Nejprve vedl, Pražané ještě v první třetině skóre otočili, ale Lvi zejména díky dvěma přesilovkovým gólům Tomáše Knotka předvedli finální obrat a slaví triumf s velkou cenou.

Po deseti dnech se hradečtí hokejisté vrátili do hry bez překvapení v sestavě. Uzdravený kapitán Jaroslav Bednář obsadil místo ve druhé formaci, Bedřicha Köhlera tak vrátil do čtvrté. Stále chyběl jen Andris Džerinš. Dlužno říct, že navzdory prvnímu utkání po pauze se nezačalo vůbec v ospalém tempu a zápas všechny fanoušky bavil!

Sparta v atraktivní podívané otočila

Hned v úvodní minutě moc nechybělo přečíslení Červeného s Dragounem, druhému jmenovanému ale puk uskočil a střílel už z většího úhlu. Na obou stranách se brzo zahřívala trestná lavice. Jakmile Hradec dohrával zkrácenou přesilovku, Pöpperle měl plný beton práce s ránou Bednáře a proti Gregorcovi ho zachránila tyč. Lapačkou se musel činit i Rybár proti Řepíkovi.

Po osmi minutách to byl přece jenom Mountfield, kdo se ujal vedení. Radovan Pavlík se skvěle protáhl po pravé straně a když jeho zakončení gólman vyrazil před sebe, Lukáš Nedvídek byl na správném místě na dorážku. Hradečtí ovšem hned faulovali a Sparta je po 12 sekundách potrestala, když se do Hlinkovy zadovky povedeně opřel Petr Vrána – 1:1.

Je paradoxní, že přes svůj minimální ice time byl čtvrtý hradecký útok v první třetině velmi nebezpečný. Kromě gólu vybojoval ještě dvě přesilovky! Jenže ta první měla opačný výsledek, sérii hrubých chyb potrestal po Kalinově vybídnutí Lukáš Klimek – 2:1. Druhá výhoda už se přece jenom povedla líp, Dragoun dorážel jen těsně vedle. I závěr třetiny byl pěkně hektický: Řepík trefil tyč, na druhé straně zase pomohlo sparťanům velké štěstí po sražené bombě Vydareného, která se už už snášela do branky.

Až šestá hradecká přesilovka využita

Patnáct střel na domácí svatyni za dvacet minut bylo z hradeckého pohledu hodně solidním počinem. Po přestávce už přece jenom gólových šancí ubylo a přišla klidnější partie. Velmi dobrý zápas hrál proti svému bývalému klubu Michal Dragoun, po jeho nenápadné dorážce musel Piskáček odpalovat puk z brankové čáry.

Domácí se postupně dostali do územního tlaku, ten mohl zúročit Kumstát, sám před Rybárem ale nenašel místo v jeho výstroji. Pak se Mountfield zase zvedl a zahrál si další dvě přesilovky. Jeho střelba však nebyla přesná, místo toho mohl ve hře pět na čtyři zase inkasovat, po Formanově brejku děkovali spoluhráči slovenskému brankáři.

Až když šel Hradec na šestou přesilovku v zápase a situace pro něj už byla kritická, přišel nesmírně důležitý gól. Jaroslav Bednář zachytil špatné vyhození Pražanů a jeho krásný pas doručil do prázdné brány Tomáš Knotek. 20 sekund před sirénou bylo vyrovnáno – 2:2!

Lvi opařili Spartu a k bodům ji už nepustili

Jak byl tenhle moment skutečně důležitý, to se v plné kráse projevilo až po pauze. Východočeši se nemuseli nikam tlačit, ovšem počkali si na ty správné momenty, aby utišili většinu z 7990 diváků v O2 areně! Když Pöpperlemu po dvou a půl minutách třetí části propadl puk po střele Martina Pláňka do sítě, rozhodčí situaci dlouho konzultovali u videa. Nakonec usoudili nejen to, že ze strany Köhlera nešlo o vysokou hůl, ale že si dokonce sparťané ztečovali puk do sítě sami – 2:3!

Domácí tým okamžitě reagoval obrovským náporem, v klíčové chvíli zatáhl za záchrannou brzdu Stanislav Dietz. Ovšem stěžejní oslabení zápasu Hradečtí obětavě odbránili a jakmile naopak Pech fauloval Pláňka, stačilo jim k potrestání 14 sekund. Bednářova střela se odrazila k hrdinovi zápasu Tomáši Knotkovi, jenž ze stejné pozice jako v prvním případě nezaváhal – 2:4!

Sparťané se od té doby marně tlačili za nadějí na body, hradecká defenzíva je do šancí nepouštěla. Co o tom svědčí líp, než že Patrik Rybár musel za třetí třetinu zasahovat pouze čtyřikrát. Nebylo divu, že už tři minuty před koncem zkusili domácí power-play, ovšem tu rychle ztrestal Richard Jarůšek – 2:5. Druhá letošní výhra v Praze před třemi autobusy fanoušků se nerodila snadno, ale o to byla sladší. Hradec je třetí!

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha):
První část byla z naší strany herně i výsledkově nejpovedenější z celého střetnutí. Bohužel jsme na ni nenavázali gólově a nedokázali jsme se ani moc prosazovat. Hradec hrál velice dobře obrannou fázi a my jsme se nedokázali dostat do šancí. Měli jsme mnoho vyloučení, byly tam i fauly v útočném pásmu, na což si budeme muset dávat pozor. Mužstva sem přijíždějí s kvalitní obrannou hrou, proti které se stále těžko prosazujeme.

Pavel Hynek (Mountfield HK):
První třetinu jsme sehráli velice lehkovážně. Sice jsme dali první gól, ale o vedení jsme rychle přišli. Sparta sehrála výborně přesilovku a vzápětí udeřila také v oslabení. Úvodní dějství z naší strany nebylo dobré. Myslím, že od druhé třetiny jsme se zlepšili. Hráli jsme dlouho špatně přesilovky, ale paradoxně jsme v závěru druhé části v početní výhodě dokázali srovnat na 2:2, což byl důležitý moment. Byli jsme tím zpátky v zápase a potom jsme ho překlopili na svou stranu. Musím hráčům poděkovat za body i výkon.