pá 2.9.2016 | Radek Kozel

Vítězství s příchutí porážky. Hradec udolal Kladno v prodloužení

Kdo očekával v posledním přípravném zápase sezóny 2016/17 brankové hody v podání favorizovaného Mountfieldu, ten musel být zklamán. Na východ Čech přijel houževnatě bojující soupeř z Kladna, který Hradci zle zatápěl. Třebaže šancí si oba celky vytvořily dostatek, dospělo utkání po bezbrankové remíze až k prodloužení. V něm se radovali z prvního gólu Rytíři, protože se ale oba týmy domluvily na dohrání celé pětiminutovky nastaveného času, stihl mančaft Václava Sýkory díky brankám Šimánka a Štajnocha otočit skóre a zvítězit 2:1.

Stav 0:0 neprolomil Kukumberg ani trestným střílením

Třebaže utkání odstartovala pozvolná oťukávaná, byli to překvapivě Rytíři, kteří se drželi v pásmu a spřádali útočné plány. Navzdory tomu si však první větší šanci vypracoval Mountfield. To když se na brankovišti pokoušel dorážet za Hanuljakova záda kotouč Bulík, avšak obranným zákrokem z kategorie last minute byl přeci jen zablokován. Na opatrný hokej se již nemohly dívat stálice českého hokeje Petr Tenkrát a Petr Ton. Prvně jmenovaný se nejprve opřel vší silou do puku, aby řádně vyprášil výstroj brankáře Kacetla. Petr Ton se následně dostal k nebezpečně vyhlížející dorážce, ale i s jeho pokusem si Kacetl poradil.

V permanenci zůstával i kladenský Hanuljak, jehož pozornost prověřil ranou z prostoru mezi kruhy Nedvídek. Vzrušení přišlo v 16. minutě, kdy ujíždějícího Kukumberga zastavil Hořava pouze za cenu trestného střílení. To však hradecká šestnáctka proměnit nedokázala, třebaže forhendová klička vypadala velice slibně.

Šancí přibylo, avšak prim hráli nadále brankáři

Příznivci Mountfieldu, kteří očekávali nátlakovou hru svých oblíbenců, museli být první periodou značně zklamáni. Co však Lvi nestihli za celých dvacet minut, to přišlo hned v úvodu druhé třetiny. Těsně bráněný Bednář udržel na brankovišti puk a střelou mezi betony zkusil své štěstí. Zatímco proti hradeckému kapitánovi zasáhl výborně Hanuljak, o pár vteřin později již při kladenském brankáři stáli všichni svatí. Za jeho zády totiž prosvištěla prudká přihrávka Červeného, přičemž dráha puku prakticky kopírovala brankovou čáru. Středočeši se probudili až při přesilové hře, kdy dělovkou od modré nevyzrál na dobře postaveného Kacetla Pekr.

Ačkoliv aktivnější byli rozhodně domácí hokejisté, své šance si postupně vypracovali i Kladenští. V závěru druhé třetiny překvapil diváky Bednář. Vyhlášený „hračička“ se nikterak nerozpakoval a z první se opřel mezi kruhy do puku. Proti jeho projektilu však výborně zasáhl Hanuljak, což se již nedalo říci o šanci hradeckého kapitána o pár vteřin později. To si Bednář vybruslil až před kladenského muže v masce, avšak bekhendovou střelu mezi tři tyče vměstnat nedokázal. Obdobně se pak vedlo v další velké šanci Šimánkovi, který přestřelil nejen bránu, ale i plexisklo.

Nevyužity zůstaly šance Bednáře i kladenská přesilovka 5 na 3

Neuběhla ani minuta a Kacetl se musel blýsknout parádním zákrokem. Čáp si nerozuměl s Plášilem v rozehrávce, čehož využil Pekr, který se zmocnil puku, avšak tváří v tvář brankáři neuspěl. Vážnější šance zaregistrovali diváci poté, co Bednář nabil na modrou Štajnochovi, jehož střelu vytěsnil Hanuljak betonem. Štěstí pak při kladenském brankáři stálo při nájezdu Šimánka, který stejně jako ve druhé třetině přestřelil. Kacetl se však výborným výkonem svého soka nehodlal nechat zahanbit a své umění předvedl proti střílejícímu Jánskému.

Ve 48. minutě ujel kladenské obraně Kukumberg, avšak ani napodruhé tváří v tvář Hanuljakovi neuspěl. Zajímavá situace pak nastala při přesilové hře Mountfieldu. To se domácím hokejistům již podařilo dotlačit puk do brány, avšak zakončení předcházel hvizd rozhodčího a gól tedy nemohl být uznán. Obrovskou příležitost pak svou nedisciplinovaností nabídli Kladnu samotní Lvi. Po dvou prohřešcích proti pravidlům disponovalo Kladno minutu a půl trvající přesilovkou pět na tři, kterou však zužitkovat nedokázalo. A protože se v samotném závěru utkání obdobně vedlo v početní výhodě jednoho muže navíc i Mountfieldu, dospěl duel až do prodloužení.

Hradec se prosadil dvakrát v rozmezí čtrnácti vteřin

To zahájili svěřenci Václava Sýkory ve zkrácené přesilovce, kterou nevyužili. Výhodu jednoho muže navíc v poli poté měli i Středočeši. V okamžiku, kdy již byli Hradečtí v plném počtu, se k dorážce na brankovišti dostal David Tůma, který v 64. minutě se štěstím dotlačil puk do sítě – 0:1. Jelikož se však před zahájením prodloužení protagonisté zápasu domluvili na tom, že sehrají celých pět minut prodloužení, hrálo se dál. A Lvi toho dokázali dokonale využít! Pouhých 31 vteřin po inkasované brance vyletěly ruce hradeckých fanoušků vzhůru, to když se střelou do odkryté klece prosadil Jiří Šimánek – 1:1. Ani to však Východočechům nestačilo, neboť třetí branku ve stále ještě probíhající 64. minutě přidal po nahrávce před prázdnou klec Martin Štajnoch – 2:1.

Aby byl servírovaný hokejový předkrm před zahájením ostré sezóny kompletní, vyzkoušely si oba celky i samostatné nájezdy. V nich se výhry dočkali Rytíři, za které se trefili Matěj Pekr a Petr Ton. Jediným úspěšným střelcem na straně Mountfieldu byl Jaroslav Bednář.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Zápas se nám moc nevydařil, hráli jsme s velmi houževnatým, urputným soupeřem. Až na prodloužení jsme se neprosadili střelecky, v základní hrací době jsem tam postrádal lepší pohyb a víc střelby. Na ledě, na kterém se hrálo, jsme chtěli hrát příliš složitě a nevytvořili jsme si moc střeleckých příležitostí.