út 26.1.2016 | Lukáš Štěrovský

Vítkovice udolány potřetí v řadě! Hradec si z Ostravy odvezl všechny body za výhru 2:1

Jednoho soupeře si do konce základní části už může Mountfield odškrtnout. Čtvrtý vzájemný duel s Vítkovicemi se první polovinu zápasu nesl ve vyrovnaném duchu. Chvíli poté ale udeřil Hradec nejprve ve vlastním oslabení, posléze i v přesilovce. Domácí se zmohli už jen na korekci, o čisté konto připravil Kacetla čtyři minuty před koncem Hovorka. Lvi si však výhru pohlídali a ostravský celek tak porazili potřetí řadě, navíc s ním letos ve všech duelech bodovali!

Největší změnou v sestavě byl návrat Lukáše Vantucha z hostování, kterého trenérské trio poslalo do čtvrté formace. V té se nově objevil také Tomáše Knotek, o řadu výše naopak zamířili Šimánek a Bulík.

Hradec byl zpočátku lepší, domácí ale srovnali tempo

Úvod zápasu orámovalo vyloučení na obou stranách. Do první zajímavější šance se dostal hradecký mladíček Pavlík, který po levé straně potáhl puk a vytvořil šanci pro Knotka a Vantucha. Ti se postupně pokusili o překonání Dolejše z prostoru kolem mezikruží, ale bezúspěšně. Něco podobného se o chvíli později „podařilo“ trojici Courchaine – Bulík – Šimánek.

Avšak pozadu nezůstávali ani domácí hráči. Jestliže byl Hradec zpočátku o něco lepším celkem, Vítkovice s postupem času začaly srovnávat nejprve tempo, poté i poměr šancí. Zajímavým pokusem se prezentoval Balán, který se snažil zpoza branky rychle vybruslit před čáru a překvapit Kacetla, to se mu však nepodařilo.

Hradecký brankář uspěl i proti střele Szturce. Ostravský celek se postupně dostával do varu, jenže konec periody, podobně jako její začátek, narušilo vyloučení nejprve na straně Vítkovic, posléze se provinili i hosté. Ani jeden tým se už nedostal do zajímavější šance, a tak se šlo do šaten za stavu 0:0

Mountfield udeřil v oslabení i během přesilovky

První větší šanci ve druhé periodě měl na hokejce Honejsek, který stál volný u levé tyče brány Dolejše, ale Frühaufovo nahození nedokázal nasměrovat za brankovou čáru. Hostům byla brzy po startu třetiny nabídnuta přesilová hra, ale nenaložili s ní podle svých představ. Po jejím konci naopak Hovorka prověřil Kacetla ze střední vzdálenosti.

I domácí měli k dispozici hru v početní výhodě, naložili s ní ale podobně jako Hradečtí. Když byly síly na ledě vyrovnané, hrál se rychlý hokej nahoru-dolů, ve velké šanci se Tomi obtáčel kolem Kacetlovy klece, ten ale dokázal betonem přitisknutým k tyči zabránit inkasování gólu. Ještě větší příležitost měl Burger, jehož střelu do prázdné klece zablokoval holí Hronek.

Pak se ale začaly dít věci. Ve vlastním oslabení se s pukem až za útočnou modrou čáru dostal Jiří Šimánek, jeho oblíbeným golfovým nápřahem jej napálil směrem na Dolejšovu vyrážečku a rozvlnil síť za zády vítkovického gólmana – 0:1. V přesilovce pět na tři o chvíli později mohl Kacetla překonat Balán, ale puk si nedokázal zpracovat. A tak úřadoval opět Hradec. Na levý kruh dostal v početní výhodě pět na čtyři nabito Rastislav Dej a bylo to už o dva góly.

Vítkovice vyhrály poslední třetinu, na body to ale nestačilo

Do poslední části vstoupili domácí solidním způsobem, když párkrát zamotali hostující obraně hlavu. Ta se však mohla spolehnout na jistého Kacetla, který ukázal svoji suverenitu při střele Tomiho, jež skončila v lapačce gólmana Lvů. Ten měl ale i štěstí, když Vítkovice nevyužily zaváhání hradeckých hráčů při rozehrávce za vlastní bránou.

V následujících momentech o sobě zase dali vědět hráči v černočervených dresech. Frühauf krásně posunul puk na Kukumberga, který ale na Dolejše nevyzrál. Courchaine zase v rychlém nájezdu nevyužil Šimánkovu přihrávku a přestřelil. Po skrumáži málem vleže zametl puk do sítě Ihnačák.

Na druhé straně se ocitl zcela sám před Kacetlem Olesz, měl ale příliš málo času na korektní zakončení. I přesto se domácí dočkali gólu. Čtyři minuty a šest vteřin před koncem připravil o třetí čisté konto v sezóně Kacetla přesnou ranou z levého kruhu Marek Hovorka – 1:2. Vítkovice to posléze zkusily i bez gólmana, Hradec si už ale výsledek pohlídal a z Ostravy si odvezl tři body.

Ladislav Svozil (HC Vítkovice Steel):
Věděli jsme, jak dobře má Hradec Králové zorganizované mužstvo v obraně, přesto jsme si vytvořili tři šance do otevřené brány. Rozhodujícím faktorem byly neproměněné šance a nevyužitá přesilovka pět na tři. Ve druhé třetině jsme byli lepší, měli jsme tlak. Udělali jsme pro to všechno. Kromě věcí, že hokej se hraje na góly, nemáme hráčům co vytknout. Kromě jedné jsme ubránili všechny přesilovky Hradce. Z naší strany to nebylo špatné, ale nemáme ani bod.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Myslím si, že to bylo vyrovnané utkání, které jsme dobře odehráli v obraně. Rozhodující byla druhá třetina, kdy jsme ve vlastním oslabení dali gól, následně se nám podařilo ubránit dvojnásobnou přesilovku domácích a hned dát branku na 2:0. Tam se zápas lámal. Třetí část jsme odehráli výborně do obrany a přestáli tlak Vítkovic. Zaslouženě jsme vyhráli.