so 2.9.2017 | Petr Šatalík

Výjezd na sever Evropy vítězství nepřinesl, Mountfield padl i v Turku – 1:3

Odčinit nepovedené představení v Nottinghamu a zvýšit šance na postup ze skupiny F Champions Hockey League. To byl úkol Východočechů v zemi tisíců jezer. Vážnější trhliny začal plán dostávat ve druhé třetině utkání s finským mužstvem, kdy Lvi dvakrát inkasovali a sami se prosadit nedokázali. Skórovat zvládli až při hře bez gólmana, stejný risk jim ale napodruhé nevyšel, a tak s TPS prohráli 1:3.

Po čtvrteční porážce s Nottinghamem udělal trenér Václav Sýkora několik změn v sestavě. Například v brankovišti nahradil Jaroslava Pavelku Jakubem Sedláčkem. Místo mladého Mikuláše Pohla naskočil do obrany Oskars Cibulskis. V útoku se objevili zkušení Petr Koukal a Jaroslav Bednář, oproti utkání v Anglii absentovali Rudolf Červený a Lukáš Nedvídek.

Počáteční nápor TPS přebrali Hradečtí

Finský celek vstoupil do utkání aktivně a již po necelých dvou minutách pálil tvrdě od modré obránce Forsström, mířil však hodně nepřesně. Následně bylo před Sedláčkem hodně rušno, když Pajuniemi vystřelil z mezikruží a vyražený kotouč se snažil vrátit do brány Nyström. Gólman Mountfieldu si však s oběma pokusy poradil.

Turku mělo v úvodu značnou převahu, takže o chvíli později prověřil brankáře Východočechů také Karvonen, jenž pálil od modré. Sedláček ale puk skryl ve své náruči a znemožnil tak finským hráčům dorážet. Až poté se osmělili také Hradečtí, Gregorc vyslal svůj pokus z větší vzdálenosti, ale jeho rána našla jen pozorného Setänena v kleci TPS. Přesto Lvům dodala odhodlání a ti pomalu začali přebírat aktivitu od svého soupeře, což dokládaly jejich další šance.

Nedlouho poté totiž Rosandič vybojoval příležitost pro Šimánka, který ale z bezprostřední blízkosti jen vyprášil betony gólmana finského celku. Další zákrok si Setänen připsal po tvrdé pumelici Cibulskise od modré, která mu nadělala přece jen větší potíže. Gólu se však diváci i přes další příležitosti v první třetině nedočkali, takže se šlo do kabin za bezbrankového stavu.

Skóre otevřeli v polovině střetnutí Finové

Východočeši pokračovali v aktivitě i na začátku druhého dějství. Šimánek vystihl rozehrávku protivníka a zkusil to z větší dálky, zařízení však netrefil. Následně znovu zahrozilo Turku, Väyrynen si najížděl zleva, jenže Sedláček včas vyrazil proti němu a střelu za svá záda projít nenechal.

Hradečtí se poté znovu vydali vpřed. Filip Pavlík vystřelil z levého kruhu, ale i Setänen předvedl dobré postavení a kotouč zkrotil na hrudi. Přehled pak projevil i po závaru před svou klecí, když včas zareagoval na Köhlerův bekhendový pokus. V polovině dvacetiminutovky však TPS znovu začalo tahat za delší konec a Sedláček musel vyrazit nebezpečný projektil, který na něj vyslal Eronen. V čase 30:32 už gólman Lvů nestačil, Lindsten křižně přihrál na Ilariho Filppulu, jenž trefil přesně pod horní tyč – 1:0.

Druhá polovina dějství pak byla jak vystřižená z divokého západu. Zatímco Setänen si poradil s pokusem Miškáře, Sedláček zastavil příležitosti Reunanena i Perrina. Krátce před sirénou se ale TPS radovalo podruhé. Forsström vystřelil zprava, před bránou šikovně tečoval Teemu Väyrynen a puk skončil v síti – 2:0. V samém závěru ještě mohl korigovat hodně aktivní Šimánek, jenž se sám hnal na gólmana Finů. Ten však jeho bekhendový blafák ustál a zajistil tak svému celku do třetí třetiny pohodlný dvoubrankový náskok.

V závěru oba týmy vsítily po jednom gólu

V úvodu třetího dějství oprášili Lindsten s Filppulou spolupráci z předchozí dvacetiminutovky, pouze si prohodili role, prvně jmenovaného však defenzíva Mountfieldu stačila při zakončení zastavit. Velkou příležitost pak promarnil Džerinš, který se vydal sám vstříc Setänenovi, jemuž udělal parádní bekhendovou kličku, jenže kotouč poté nedokázal překulit přes brankářův beton.

Hráči Turku hráli celý zápas velmi čistě. První vyloučení v jejich řadách přišlo až téměř v půli třetí třetiny. V přesilovce si Hradečtí dokázali vytvořit parádní šanci, po přihrávce Cingela zpoza brány pálil Bednář, ale Setänen jeho pokus vyrazil a stihl se přesunout i proti dorážce Köhlera.

V závěru se už finští hokejisté soustředili především na defenzívu a spoléhali jen na rychlé protiútoky. Mountfieldu se tak otevřel jistý prostor, který při hře bez gólmana v čase 56:28 zužitkoval Blaž Gregorc parádní střelou od modré. Risk s prázdnou klecí ale zaúčinkoval jen jednou. Dvě minuty před koncem získal Markus Nurmi v obranném pásmu puk a přes celé kluziště trefil přesně, čímž určil konečný stav duelu – 3:1. Hradec tak ve skupině F Ligy mistrů klesl na poslední čtvrtou příčku.

Pavel Hynek (Mountfield HK):
Přestože jsme utkání nezvládli, tak myslím, že mělo svoji kvalitu. Hrálo se ve svižném tempu. Abychom mohli pomýšlet na lepší výsledek, museli bychom proměnit vyložené šance, kterých jsme si vypracovali dostatek. Naložili jsme s nimi špatně a nakonec jsme gól dali až v přesilovce šest na čtyři. Ta pokračovala dál, měli jsme vyrovnání na hokejce, ale inkasovali jsme třetí gól do prázdné klece. Na druhou stranu musím ocenit hru domácích, hráli dobře a ve vysokém tempu. Dokázali trestat naše chyby a zaslouženě vyhráli. Na tripu jsme chtěli vyzkoušet mladší hráče, proto jsme vzali kluky ze Slavie a Litoměřic. Viděli jsme je v mezinárodní konfrontaci, ve dvou těžkých zápasech. Vyzkoušeli si to, aby viděli, co jim ještě chybí do A-týmu. Věřím, že do ligy se dáme zdravotně dohromady a na první zápas do Liberce už pojedeme v silné sestavě.