čt 8.3.2018 | Petr Miklas, Klára Petrásková

Vyrovnaný duel rozseklo trestné střílení. Mladší dorost podlehl Havířovu 2:3

Základní hrací doba se pomalu chýlila ke konci. Za vyrovnaného stavu 2:2 to ještě v 57. minutě vypadalo, že se v Havířově bude prodlužovat. Jenomže opak byl pravdou. V čase 56:55 totiž Východočeši zasáhli při domácí vyložené šanci nedovoleně a rozhodčí nařídili trestné střílení. To Havířovští dokázali proměnit v branku na 3:2 a na poslední chvíli rozhodli o tom, že Hradec odjel domů bez bodu.

Šance byly, první třetina ale skončila bez gólu

Utkání se od začátku hrálo velmi opatrně, oba celky si hlídaly střední pásmo. První větší šance přišly až v 6. minutě při přesilovce hostů, kteří uzavřeli domácí čtveřici, ale střely Jandy a Langa si Ludvík pohlídal.

V 10. minutě pálil domácí Zmarzlák po chytré Bochnakově přihrávce do tyče a o dvě minuty později měli velkou šanci na brankovišti domácí Vojkůvka a Čempel, ale nedokázali dotlačit puk za brankovou čáru. V 15. minutě po skončení přesilovky měl dobrou příležitost hostující Jušta, ale Ludvík jeho střelu bekhendem vytěsnil. Ve zbytku třetiny už k vidění velké šance nebyly, a tak po dvaceti minutách platil stav 0:0.

Hradec rychle zareagoval a otočil skóre

Ve druhé třetině už se diváci dočkali i branek. Skóre utkání otevřel ve 30. minutě Maxim Mastič, který propálil od modré čáry vše, co mu stálo v cestě, a využil tak přesilovku AZetu – 1:0. Vedení domácím nevydrželo ani minutu a půl, protože hostující Boštík nahrál před odkrytou branku, kam si najel Jan Jušta, jenž neměl problém poslat puk do sítě – 1:1. Ve 36. minutě mohli jít hosté do vedení, ale Boštík těsně minul pravou tyč Ludvíkovy branky.

To však Hradec nemuselo mrzet, protože ve 37. minutě předvedl pěknou přímou akci Matyáš Budina, jenž převzal puk na útočné modré, sjel na vrchol levého kruhu a zamířil přesně k pravé tyči Ludvíkovy branky. Do konce třetiny už se nic zajímavého nestalo a po čtyřiceti minutách platil stav 1:2.

O osudu tří bodů rozhodlo trestné střílení v samém závěru

Hned na začátku třetí třetiny vyrovnal Filip Byčkov, který vypálil od modré a puk se zastavil až v síti – 2:2. Ve 43. minutě se do brejku dostal domácí Mastič, ale jeho střelu k levé tyči zastavila Sajdlova lapačka. O tři minuty později hrál Hradec přesilovku. Nejprve v ní mohl skórovat, jenže Jušta ztroskotal na Ludvíkovi, a o chvíli později naopak inkasovat, když se před Sajdla dostal Bochnak, ale gólman hostí se štěstím udržel puk před brankovou čárou.

V 52. minutě mohl při přesilovce vrátit Hradci vedení Lang, ale ani on nadvakrát nepřekonal Ludvíka. Nejprve trefil jeho levý beton, poté netrefil odkrytou branku. Rozuzlení přišlo na konci 57. minuty, kdy byl v úniku faulován Bochnak a rozhodčí nařídil trestné střílení.

Po dohadech hráčů a trenérů Hradce s rozhodčími se Wiktor Bochnak rozjel k trestnému střílení, najel si až k levému mantinelu, pak se vrátil na střed hřiště a přesnou střelou k levé tyči překonal Sajdla – 3:2. Hosté se po obdržené brance snažili o tlak, ale domácí hráči je drželi daleko od své branky a ke hře bez brankáře je pustili až osm vteřin před koncem třetiny. Všechny body tak nakonec zůstaly v Havířově, i když po průběhu celého utkání se dá říci, že by mu více slušela remíza.

Martin Štohanzl (Mountfield HK):
Zápas se mi nehodnotí vůbec lehce, prohráli jsme podruhé za sebou. Nedaří se nám hra, kterou bychom se chtěli prezentovat v play off. Chybí bojovnost a ochota podrobit se týmovému výkonu a taktice. Prohráli jsme možná i kvůli špatnému rozhodnutí v závěru zápasu, na to se ale nemůžeme vymlouvat, protože jsme si nezasloužili vyhrát. Nedáváme do hry srdíčko, s tímhle prostě do play off jít nemůžeme. Musíme se vrátit ke hře, která nás zdobila celou sezónu, a začít zase tvrdě pracovat.