so 17.3.2018 | Petr Šatalík

„Smoli“ vytáhl klenot a rozhodl, vrací se Petr Koukal k zisku druhého bodu v sérii

Mountfield HK má za sebou úspěšné zahájení čtvrtfinálové série s Libercem, to nejtěžší ho ale teprve čeká. Tak jako tak Bílé Tygry zdolal v obou odehraných utkáních a vede 2:0 na zápasy. První trefu Východočechů si v letošním play off připsal Petr Koukal, který zařídil rychlé srovnání úvodního duelu. Za dvě střetnutí odehrál více než čtyřicet minut a brankáře Willa ohrozil hned šestkrát.

Na začátku se vraťme k prvnímu souboji série, jak jste úvodní zápas viděl?
Hodně nám pomohlo, že když jsme dostali první gól, tak jsme dokázali rychle vyrovnat. Ve druhé třetině jsme byli, myslím, o dost lepší, dostali jsme se do vedení, ale měli jsme v ní dát víc gólů. Oni pak vyrovnali z přesilovky a třetí třetina už byla taková opatrnější, ani jedno mužstvo se nepouštělo do příliš riskantních věcí, dospělo to do prodloužení, které jsme vyhráli šťastným gólem. Řekl bych, že to byl pravý opak druhého utkání, které jsme s Libercem sehráli.

Početní výhody zatím v sérii hrají hodně klíčovou roli. Myslíte, že jste v nich něčím Bílé Tygry zaskočili?
Ne, nemyslím si. Každý samozřejmě kouká na video a všechno sleduje. Tam je to pouze o momentální šikovnosti hráčů, překvapivém rozhodnutí či chybě bránící čtyřky. Jak řekli někteří hráči Liberce, že jsme je ničím nepřekvapili, tak oni nás v tomto ohledu taky nezaskočili.

Když nefunguje šikovnost, musíte mít tlak do brány

Sám jste už zmínil, že první dvě utkání čtvrtfinálové série byla rozdílná, v čem konkrétně se lišila nejvíc?
Ve druhém utkání jsme dostali gól z přečíslení, za dvě třetiny se nám nepodařilo vyrovnat a oni už v podstatě od začátku druhé části hráli jedna – čtyři, soustředili se na to, aby neudělali chybu a chtěli vyhrát na jeden gól. Díky tomu to bylo jiné, čekali na nějakou naši chybu a na své brejky. My do nich dvě třetiny bušili, samozřejmě tam měli příležitosti, každé mužstvo se dostane do šancí, i když hraje systémem jedna – čtyři. Člověk se dostane do útočného pásma, zavře to tam, někteří hráči už nemají energii nebo sílu, a tak se tam drží. Zaplať pánbůh, že se nám v druhém zápase povedla přesilovka, kdy Cingi (Lukáš Cingel) vyrovnal. Na střídačce jsme si pak řekli, že za stavu 1:1 nesmíme dostat nějaký gól z brejku a naštěstí Smoli (Radek Smoleňák) vytáhl klenot a rozhodl.

Třetí dějství druhého duelu vám vyšlo fantasticky, říkali jste si před ním v kabině něco jiného než obvykle?
Ani ne. Samozřejmě jsme mluvili o tom, že musíme střílet, tlačit se do brány. Ale to chce v téhle fázi soutěže každý. V této době už je hokej rychlý, všichni výborně bruslí a člověk se může prosadit šikovností, nebo nějakým přečíslením. Když tyhle dvě věci nefungují, tak z toho vyplývá to, že musíte střílet od modré a tlačit se do brány, což jsme určitě chtěli praktikovat. Věděli jsme, že oni už budou hrát střední pásmo, to za takového stavu dělá většina mužstev.

Nebudu lítat a srážet hráče jako Béďa Köhler

Závěr druhého čtvrtfinále hokejisté Liberce neustáli. Byla to od vás i taktika, vyprovokovat je k soubojům, rozkouskovat hru?
Ne, já se na Liberec vůbec nekoukám, jak co dělají. Myslím, že každý hráč v našem mužstvu má nějakou roli, o níž ví a má na tom postavený svůj styl. Já tam samozřejmě nebudu lítat a srážet hráče jako Béďa Köhler. Tohle je jejich věc, ať si to rozeberou, já se k tomu vůbec nechci vyjadřovat, abych vyvolával nějaké války přes média.

V sérii vedete 2:0, což je určitě důležitý náskok v sérii. S čím teď pojedete do Liberce, zaměříte se třeba na to, abyste urvali jeden duel?
Ne, samozřejmě si k tomu něco řekneme s trenéry. Pochopitelně se budeme snažit vyhrát každý zápas, do kterého nastoupíme. Víme, že to není základní část, je to play off a bude to tam těžké, ale určitě neříkám, že tam jedeme vyhrát jedno utkání. Prostě se půjdeme pobít o každý zápas a uvidíme, jak to bude.

Co říkáte na atmosféru čtvrtfinále? V ČPP Aréně bylo dvakrát víc než 6000 diváků…
Fantastická. Chci fanouškům moc poděkovat, hnali nás dopředu stejně jako v každém zápase základní části. Kulisa byla výborná, samozřejmě je to play off, odměna nejen pro nás, ale i pro fandy. Je super, že jsme se do něj probojovali a doufám, že si to užívají s námi.