Aktuální zprávy z klubu
pá 20.3.2020 | Jan Vavřina, Český hokej

Hradec rozpouští led. Zápasy reprezentace byly totiž zrušeny

Dlouhou dobu usilovalo vedení hradeckého hokeje o to, aby se pod Bílou věží představil český národní tým. Ten měl sehrát na východě Čech dva přátelské duely proti Slovensku v rámci přípravy na mistrovství světa, vše je ale nakonec jinak. Z důvodu aktuální situace v tuzemsku i zahraničí byly tyto zápasy spolu s dalšími zrušeny.

Hradečtí fanoušci se těšili, že letos ještě minimálně dvakrát zavítají do ČPP Arény na špičkový hokej, vše je ale nakonec jinak. „Moc nás mrzí, že zápasy seniorské reprezentace před MS, které jsme se snažili přivést do Hradce jako odměnu pro naše fanoušky, se nakonec neuskuteční. Je to však pochopitelné a naprosto očekávané rozhodnutí, kdy je zcela jednoznačnou prioritou zdraví všech občanů. Já však pevně věřím, že boj proti této nákaze vyhrajeme v co nejkratším čase a budeme se zase moci těšit na hokej. Osobně udělám vše pro to, abychom v blízké budoucnosti našim fanouškům možnost vidět reprezentační mužstvo dospělých znovu zprostředkovali,“ říká generální manažer klubu Mountfield HK k nastalé situaci.

Vzhledem k zásahu vyšší moci – pandemii koronaviru, opatřením přijatým na národní i mezinárodní úrovni a s tím souvisejícímu předčasnému ukončení sezóny ve většině zemí – se na tom dohodli účastníci turnaje, federace České republiky, Finska, Ruska a Švédska. Srpnovým turnajem, který se uskuteční s největší pravděpodobností opět v Brně, jak bylo plánováno, bude v náhradním termínu dohrán ročník 2019/20 a a česká reprezentace bude na turnaji usilovat o prvenství v celé Euro Hockey Tour. Následující České hokejové hry, které proběhnou v řádném termínu v dubnu až květnu 2021, budou součástí ročníku 2020/21.

„S kolegy v dalších zemích jsme se shodli na tom, že rozhodnutí již nebylo možné odkládat. Jednoznačnou prioritou je ochrana zdraví a uvedený krok je nepříjemným, ale logickým a nevyhnutelným vyústěním situace, která v důsledku pandemie nastala,“ říká prezident Českého hokeje Tomáš Král. „V každém případě chci ocenit přístup všech federací, protože jednota mezinárodního hokeje není tváří v tvář problémům, kterým čelíme, rozhodně prázdným slovem.“

Na jaře 2020 se ze stejných důvodů neuskuteční ani utkání Euro Hockey Challenge včetně dvojzápasů Česká republika – Rakousko v Linci a Znojmě, Německo – Česká republika v Norimberku a Heilbronnu a Česká republika – Slovensko v Hradci Králové. I v tomto případě se na tom domluvily federace, které jsou signatáři smlouvy o Euro Hockey Challenge. „Je velmi pravděpodobné, že my i další země sehrajeme všechny zápasy ve stejném formátu a podle stejného rozlosování na jaře 2021, jak již některé země navrhly,“ prohlásil generální sekretář Českého hokeje a koordinátor projektu Euro Hockey Challenge Martin Urban.