Rozhovory
st 28.3.2012 | Sanny Muharem

Aleš Kmoníček: Udělali jsme kus práce, snad se nám bude dýchat lépe

Čas postupuje vpřed. Hradečtí hokejisté se sice již neprohání na ledové ploše mezi mantinely, vedení celku však usilovně pracuje. Za uplynulý ročník se ve východočeském klubu odehrála řada změn. Povedou k lepšímu? Generální manažer Ing. Aleš Kmoníček v obsáhlém rozhovoru nejen hodnotí sezónu, ale vyjasňuje také různé otázky. Některé věci již nabírají reálné podoby. Je například jasné, kde bude pokračovat hradecký veterán Jiří Kadlec.

Na častých výkyvech musíme zapracovat

Hradec začal sezónu nejlépe, jak mohl, po prvních pěti zápasech byl na první příčce. Pak ale předvedená hra vcelku kolísala. Nebylo těch výkyvů až příliš moc?
Výkony v základní části byly kolísavé. Nevyhnul se nám však ani určitý pokles formy, který v sezóně obvyklé potká každé mužstvo. Na druhou stranu si myslím, že těch poklesů a výkyvů bylo na můj vkus poměrně dost. Některé horší výkony byly způsobené především zraněními, které se nás v sezóně dost držely, což značně ovlivnilo stabilizaci sestavy.

Museli jsme hodně improvizovat, v klubu se nám protočilo velké množství hráčů. Každopádně to nebylo z důvodu, že bychom to takhle chtěli, ale především kvůli tomu, že jsme museli doplnit kádr o hráče, abychom mohli hrát na čtyři pětky. V závěru jsme byli nuceni hrát pouze na tři lajny. To byl největší důvod fluktuace hokejistů. Výkyvy v sezóně se nám rozhodně nelíbily a v budoucnu chceme předejít tomu, aby se podobná situace opakovala.

Po základní části jste se umístili na pátém místě. Přes různé krize to tak mnohdy nevypadalo, nakonec to ale dopadlo tímto způsobem. Jste tedy spokojený?
Když budu brát jenom páté místo po základní části, tak si myslím, že bychom spokojení být mohli. Nicméně pokud to budeme brát v širším kontextu s našimi výkony a možnostmi v celé sezóně, které náš hráčský kádr měl, mohli jsme být určitě výš. Především play-off pro mne bylo zklamáním, což nějakým způsobem ovlivnilo celkové hodnocení sezóny, se kterým nemůžeme být až tak spokojeni.

Přesilové hry. To většinou bývá alfa a omega celé hry. Hradec měl v sezóně jak období temna, tak zdaru. Především ale početní výhody 5 na 3 se Východočechům nedařily. Je to jedna z věcí, na které musí mužstvo zapracovat?
Jestliže to vezmeme konkrétně, tak přesilovky 5 na 3 se nám nedařily. Nebyly dobře sehrané a nacvičené, měli jsme určité rezervy. Obecně si myslím, že celkově jsme v početních výhodách zas tak špatně nehráli. Samozřejmě to může být vždycky lepší a budeme se o to také snažit. Na druhou stranu to nebylo nic tragického a katastrofického. V přesilovkách jsme dali poměrně dost gólů, ale hra v dvojnásobné početní výhodě byla hodně špatná.

Konec základní části byl hodně zvláštní. Zápas s Olomoucí se neodehrál v původním termínu, jelikož se hradečtí hokejisté vinou kalamity nedostali včas na místo střetnutí. Byla zde varianta, že by se třeba utkání vůbec neodehrálo?
Varianta, že se zápas neodehraje, je tady vždycky, ale to by musela být kontumace v náš neprospěch. My jsme slíbili, že to utkání odehrajeme. Splnili jsme tedy to, co jsme řekli svazu, soupeřům a zápas normálně odehráli. Mysleli jsme si ale, že to bude trochu v takovém volnějším tempu, jelikož opravdu o nic nešlo.

Ne, že bychom to chtěli vypustit, ale obě dvě mužstva se soustředila na play-off. Bohužel se nám tam zranili dva hráči, ke všemu se vyfauloval Lukáš Havel a nemohl nastoupit do prvního čtvrtfinále. Bylo to docela nešťastné, ale jak říkám, my jsme to chtěli odehrát, jelikož jsme se takhle domluvili.

Vypadnutí ve čtvrtfinále je obrovským zklamáním

Kadaň a Litoměřice. Zápasy, které vyvolaly velké diskuze, a to především v řadách veřejnosti. Jak jste vnímal tyto momenty Vy?
Zmiňované dva zápasy se mi nelíbily. S hokejisty jsem po prvním duelu v Kadani mluvil, řekl jsem jim na to důrazně svůj názor. Byly zde určité nejasnosti, nebo respektive pochybnosti hlavně ze strany fanoušků. Nějaké sázkové věci, já to ale důrazně odmítám. Náš výkon nebyl dobrý, na druhou stranu zas nebyl takový, že bychom ten zápas úplně odflákli. Musím také říci, že se na těchto dvou zápasech podepsala absence Jakuba Čecha, což byl dost velký handicap. Utkání jsme ale rozhodně neodehráli dobře.

Osud pak přisoudil Hradeckým do čtvrtfinále Jihlavu. Byla to velmi atraktivní série, bohužel se špatným koncem pro Královéhradecké. Jaké je hodnocení tohoto dlouhého boje?
Za ty zápasy se rozhodně nemusíme stydět. Odehráli jsme rovnocenná utkání. Je pravda, že jsme udělali spoustu chyb, a to především v disciplinovanosti. Umožnili jsme totiž soupeřovi odehrát o zhruba dvacet přesilových her více v celé sérii. Jihlava má hodně zkušených hráčů na přesilovky a početní výhody jim šly lépe. Dukla z nich dala osm gólů, zatímco my pouze tři. To je jedna z hlavních věcí, která rozhodla.

Nadále si myslím, že v sedmém zápase jsme nepodali rozhodně tak kvalitní výkon jako v předchozích duelech. Navíc se nám rozpadly dvě důležité lajny. Nehrál Michal Tvrdík a v průběhu sedmého utkání se zranil i Rostislav Marosz, což byla jedna z dalších příčin. Celkově ta série byla vyrovnaná a my měli na to postoupit. Z výsledku jsem zklamaný, jelikož jsme měli semifinále na dosah.

Hradci se v průběhu sezóny nedařily venkovní zápasy. Ani v play-off nedokázal vyhrát na soupeřově ledě…
V play-off jsme hráli na venkovním ledě rovnocenné partie, ale rozhodovala právě naše nedisciplinovanost. Pak jsme tam dostali dva smolné góly a v prodloužení nedali dvě naše velké šance. Ve vyřazovacích bojích si tedy myslím, že jsme venku nehráli špatně. Je ale pravda, že v základní části byly naše venkovní zápasy občas tragédie. Je to důvod k zamyšlení a také k tomu, abychom ty chyby v příští sezóně neopakovali. Musíme se snažit hrát venku trochu jinak a přivážet více bodů.

Jihlavským se pak zničehonic podařilo zvítězit v prvním semifinálovém utkání na ledě Ústí. Jaká tam mohla být příčina? Na hradeckém ledě se totiž neprezentovali zrovna v dobrém světle.
Těch příčin tam mohlo být hodně. Úvodní zápas se nevydařil ústeckému brankářovi. Jihlava navíc znovu proměnila přesilovky a Ústečtí dlouhou dobu nehráli, zatímco Jihlava byla rozehraná. Ústí je mančaft, který se může jednou porazit, ale nebude se nad ním vítězit pravidelně, což se pak také jasně ukázalo.

Michal Tvrdík naplnil všechna očekávání

Podívejme se také na hráčský kádr. Zastavme se u brankáře. Jakub Čech, nová posila, která předváděla především v závěru sezóny výborné výkony. Jak vás vůbec napadlo sem tohoto brankáře přivést?
Již od začátku jsme řešili otázku brankářů. Předběžně jsme již byli domluveni se Sašou Hylákem, ale nedomluvili jsme se s Chomutovem, což byla škoda, jelikož jsme ho chtěli. Potom jsem si zjistil nějaké informace a jednal právě s Jakubem Čechem, jenž měl tehdy nakročeno jednou nohou do Znojma. Nicméně ho naše nabídka lákala, a tak jsme se nakonec domluvili. Já si myslím, že jsme udělali dobře. Podpis na dva roky byl určitě dobrý tah, patřil totiž k velkým oporám týmu.

Jakub Čech a Filip Luňák jsou nyní k dispozici. Prvně jmenovaný brankář už to v minulém rozhovoru zmiňoval. Oba dva brankáři jsou typově jedničky a oba dva budou chtít chytat. Jak to tedy bude?
Já si na druhou stranu dovedu představit, že by zde mohli působit oba. V současné době jednáme s Filipem Luňákem o jeho působení tady v klubu. Beru to komplexně, to znamená i jako gólman by se mohl zapojit do nějaké práce u mládeže. Všechno je v jednání, ale jak říkám, dokážu si představit, že by byli v týmu oba dva. Může se ale ještě stát cokoliv.

Michal Tvrdík společně s Patrikem Moskalem táhli celé mužstvo. Michal vnášel do mužstva obrovskou zkušenost a Patrik se rozstřílel do nevídané formy. Oba dva však měli v závěru sezóny smůlu na zranění, což však k hokeji patří… Cítíte to tak podobně?
Michal Tvrdík bezezbytku splnil vše, na čem jsme se domluvili a s čím jsem ho sem přivedl. Byl velkým lídrem na hřišti. Prokázal, že je kvalitní hokejista. Je i produktivní, což jsem velmi rád, jelikož panovaly určité obavy. Ten naplnil všechna moje očekávaní a doufám, že i fanoušků.

Co se týče Patrika Moskala, tak ten měl asi bodově nejlepší sezónu. Je sice pravda, že v druhé půlce trochu stagnoval a nenavázal na tu první část. Nicméně jsem byl s jeho výkony spokojen a v současné době jednáme o prodloužení spolupráce na delší období.

V průběhu sezóny odešel kvalitní centr Luděk Brož. Existuje varianta, že by se třeba mohl do hradeckého mužstva vrátit?
To byste se měl zeptat asi jeho (směje se). Ta varianta, že tady může hrát kdokoliv, je vždycky. Já osobně si myslím, že Luděk bude chtít znovu zkusit zahraniční angažmá, kde předtím působil X let. Tam je zvyklý, jsou tam jiné zákonitosti a hraje se tam odlišný hokej, což mu vyhovuje asi více. K Luďkovi toho už také bylo napsáno mnoho, měl nějaké rodinné problémy. Já mu samozřejmě přeji hodně štěstí a myslím, že o něm ještě budeme slýchat ze zahraničí.

Jeho absence byla pro mužstvo dost citelná, nemyslíte?
Rozhodně. Je však pravda, že se potýkal s drobnými zdravotními problémy, takže potom na ten tým nepůsobil tak, jak by to mělo být. Každopádně jsme ztratili kvalitního centra, který si rozuměl s Jiřím Kadlecem. Hlavně v play-off by nám díky svým zkušenostem určitě pomohl a možná by převážil ty misky vah na naši stranu. Tohle je všechno kdyby a nemá cenu to řešit.

Pouze druhá lajna ve složení Budínský – Koudelka – Moskal zůstávala většinu sezóny pospolu. Jak byste okomentoval hru právě této hradecké formace?
Když sečteme body, tak byla zcela jistě nejproduktivnější lajnou. Nejlepším hráčem tam byl asi Patrik Moskal, jelikož zaznamenal nejvíce bodů.

Martin Koudelka měl takovou průměrnou sezónu, oboustranně se čekalo trochu víc. Doplatil na nemoci a obměnu týmu. Nakonec byl nemocný delší dobu, což mělo vliv na jeho výkon, nicméně si stále myslím, že byl on tmelící článek té lajny. Bylo to i vidět, když nehrál, že to moc nešlapalo.

Vít Budínský je rozený střelec. Je to typ hráče, kterého zde nemáme. Dokáže dát gól ze situací, kde by jiní selhali. Avšak musí na sobě hodně zapracovat, jelikož má určité rezervy v bruslení, pohybu, důrazu a dalších věcech. On o tom ví, rozebírali jsme to spolu. Víťa na sobě chce pracovat. Sám si uvědomil, že se mu ta sezóna nepovedla a chce, aby byl příští ročník úplně někde jinde a stal se třeba nejlepším střelcem.

Před sezónou se k Hradeckým připojila staronová posila. Byl jím Milan Karlíček, jenž zamířil v průběhu ročníku na Slovensko…
Milan neodehrál tu sezónu také nejlépe. Nevěděli jsme, co s ním ten rok v Německu udělá. Na začátku bylo vidět, že tam hrál zcela jiný hokej. Trvalo mu určitou dobu, než si zase zvykl na styl první ligy. Chtěli jsme ho pak určitým způsobem oživit, proto jsme ho poslali na měsíc do Skalice. Nevím, jestli mu to pomohlo, ale podle mě moc ne. Ta výkonnost však postupem času gradovala a myslím, že v play-off patřil k nejlepším obráncům. Já pevně věřím, že příští rok na špici těch výkonů dosáhne. Už si to osahal a není na co čekat.

Jiří Kadlec bude působit v Hradci pouze formou střídavých startů

Před začátkem narychlo přišel Ondřej Látal. Tomu se angažmá nepovedlo, a proto se v hradeckém mužstvu moc dlouho neohřál. V průběhu se pak k týmu připojil Ján Bendík. Jak byste okomentoval jejich předvedenou hru?
Ondřej Látal přišel na konci letní přípravy. Do týmu jsme ho vzali, jelikož nám chybělo klasické levé křídlo. Trenér na tu pozici nějakého hráče potřeboval, takže se ten příchod zrodil hodně narychlo. Je pravda, že se od něho čekalo víc. Neříkám bodově, ale hlavně herně v obranné fázi. Těch mínusů bylo poměrně dost, to znamená, že jsme se dohodli na ukončení spolupráce. Tenhle tah nepatřil k těm povedenějším.

Jána Bendíka jsme podepsali v době, kdy jsme měli pět obránců a potřebovali jsme nutně zacelit díru v defenzívě. Myslím si, že po svém příchodu odehrál dobrá utkání. Ze začátku splnil to, co jsme od něho očekávali. Potom se mu pár zápasů nepovedlo a následně se do toho už nemohl dostat. Ani důvěra od trenéra nebyla velká, což se ale dá pochopit. Nechtěl bych říci, že jeho působení bylo nějaké velké zklamání, na druhou stranu to mohlo být lepší.

Zůstává rozum stát nad Jiřím Kadlecem. Tenhle zkušený veterán dokázal vstřelit již podruhé za sebou ve čtvrtfinále hattrick a stále patří k těm nejlepším, a to především díky své bojovnosti…
Jiří Kadlec je velká výjimka mezi hokejisty s podobným věkem. Když se podívate na jeho přístup k tréninku a přípravě jako takové, tak vám bude zcela jasné, že mu ta fyzička vydrží ještě delší dobu. Sezóna mu vyšla z pozice levého křídla dobře, protože těch gólů dal hodně a byl pro nás platným článkem. Trochu mu uškodilo, a to také sám přiznal, že odešel Luděk Brož, jelikož to byla dvojice, která si spolu rozuměla. Potom Jirka trochu lítal sestavou a vzhledem k tomu, že se jedná o zkušeného hráče, mohli jsme ho použít variabilně tam, kam jsme potřebovali.

Teď je trochu škoda, že přičichnul k práci funkcionáře ve svém rodném Kolíně. Dostal tam nabídku, která z jeho pohledu nešla odmítnout. Já to respektuji a plně chápu. Je to jeho budoucnost. Rozhodl se, že se bude věnovat hlavně funkcionářské práci s tím, že bude hrát druhou ligu v Kolíně. K nám bude v případě potřeby chodit na střídavé starty. U Jiřího Kadlece se ta situace už tímhle způsobem vyvrbila. Nyní jednáme s Kolínem o kompenzaci.

Jak to bude s Martinem Koudelkou?
S Martinem Koudelkou jsem v jednání o dalším působení tady v Hradci Králové.

Celkově byl ten tým hodně obměněný. Dá se očekávat, že kostra týmu zůstane pro příští sezónu víceméně stejná?
Jsou tady kluci, kteří mají podepsané smlouvy. O brankářích jsme se již bavili. Z obránců mají smlouvu: Milan Karlíček, Zdeněk Čáp, Václav Čížek, Martin Vágner a Lukáš Chmelíř. Tohle by měla být kostra obrany, ke které budeme nabalovat další hokejisty. Kromě jiného mám dnes (27. března) jednání s Jiřím Hendrichem o prodloužení smlouvy. Byl bych rád, aby zde zůstal hráč, jenž tady hraje delší dobu.

Co se týče útočníků, smlouvu mají: Michal Tvrdík, Vít Budínský, Vladislav Kubeš, Milan Valášek, Šimon Macháň, Jan Berger a Patrik Moskal. V jednání jsme s Martinem Koudelkou. Budeme jednat i s Martinem Záhorovským, Tomášem Karpovem, Zdeňkem Kubicou a dalšími hráči, kteří projevili zájem hrát v našem týmu. Pak samozřejmě chceme poskytnout šanci hráčům, kteří působili v Trutnově. V současné době jednám s Jakubem Luštincem. Další hráči by pak mohli přijít i z juniorky. Vše je ve fázi jednání a nerad bych říkal další jména.

Spolupráce s Třincem byla ku prospěchu

Jak moc jste zasahoval do složení týmu? Nechával jste trenérovi volnou ruku?
Když jsem nastoupil a vytvářeli jsme s trenérem kádr, který bude absolvovat přípravu, nechával jsem to pochopitelně především na něm. On znal hráče nejlépe a věděl, co od nich čekat, jelikož to byli většinou hokejisté, kteří zde působili. Co se týče příchodu nových hráčů, udělal jsem seznam možných posil na základě svých znalostí, zkušeností a také i toho, aby mělo co nejvíce hráčů k Hradci vztah.

Nepřivedl jsem žádného hráče, kterého by trenér nechtěl. Naopak jsem některé odmítl i přes trenérův zájem. Vždy to bylo o vzájemné dohodě. Byla tu určitá jména, které trenér z určitých důvodů nechtěl a já jsem to plně respektoval. Později řešili situaci okolo střídavých startů, ať už to bylo z Třince, Trutnova nebo Pardubic, a to z důvodu marodky. Situaci kolem hráčů z Trutnova, jako například Bláha, Šimoníček a další, si řešil trenér s Jiřím Malinským (hlavní trenér Trutnova – pozn. redakce). Stejně tak komunikoval s ostatními kluby.

Chtěl byste, aby pokračovala spolupráce s Třincem nebo ostatními kluby?
Jistě. Doufám, že to ale nebude potřeba v takovém rozsahu. Na druhou stranu je spolupráce s extraligovým mužstvem vždy prospěšná. Já prakticky nemohu říci na spolupráci s Třincem nic špatného. Pavel Marek mi teď volal, v brzké době se sejdeme. Chtěli bychom možná rozšířit spolupráci i na oblast mládeže, uvidíme, jak se nám to podaří. Co se týče Pardubic, ani tam se nebráním spolupráci, akorát si budeme muset určit přesný systém. Máme totiž trochu jinou představu.

Asi narážíte na situaci kolem Jiřího Cetkovského, který se měl po zranění zapojit k hradeckému týmu. Nakonec ale zamířil do Mladé Boleslavi…
Ano, to také. Já se zase na druhou stranu snažím pochopit v tomto případě i Pardubice, jelikož dostaly finance, které by od nás čekat nemohly. Jirka se mohl připravovat v extralize, s čímž asi nepočítaly. Nicméně nám to slíbily… nevím, je to takové diskutabilní.

Práce v klubu mě neuvěřitelně baví

Před sezónou jste přišel do nového klubu. Už jste se stihl nějakým způsobem rozkoukat a zabydlet?
Teď je otázka, kde (směje se). Město neznám téměř vůbec. Zimák znám velmi dobře. Poté, co vše tady řešíme s firmou ABD. Co se týče prostředí, hráčů, realizačního týmu a mých spolupracovníků, si myslím, že vše je naprosto v klidu. Spoustu jsem si osahal, vyzkoušel a snad se nám bude dýchat lépe.

Jak je Vaše práce náročná? Především po té psychické stránce to nebude asi nic lehkého…
Je to mnohem náročnější než v mém minulém působišti ve Vrchlabí. Dalo se to i předpokládat, já jsem s něčím takovým počítal. Čekal jsem větší mediální zájem, větší tlak fanoušků, což se nakonec potvrdilo. Bylo to dost náročné. Začínali jsme 23.4.2011 a 1.5.2011 začala příprava všech mužstev, což bylo hodně složité. Dát například dokupy realizační týmy jednotlivých mládežnických mužstev a další organizační záležitosti, bylo velmi hektické. Navíc jsme dělali další věci týkající se dotační politiky.

Loni jsme udělali kus práce a letos to budeme mít o trochu jednodušší, tedy alespoň doufám. Teď se nám k tomu však přidal zimní stadion, hotel a vše kolem toho. Nicméně to je moje práce, která mě strašně baví, a vůbec si na to nestěžuji. Myslel jsem si, že po sezóně toho bude míň, ale je toho naopak více. Nevadí, jedem dál.

Jak jste prožíval zápasy A-mužstva, především tedy ty domácí?
Neuvěřitelně. Netušil jsem, že budu tak nervózní. Není se mnou žádná řeč a prožívám to všechno sám.

Celou základní část chodila do ochozů královéhradeckého stadionu dost žalostná návštěva. Ve vyřazovací části se to ale najednou nečekaně zlepšilo, překvapilo Vás to?
Mně to tady bylo naznačeno, že play-off je, co se týče divácké návštěvnosti, o něčem jiném. Dokážu i pochopit, že pro fanoušky je to zajímavější a atraktivnější. Návštěvy diváků ale v průběhu sezóny dost zklamaly. Na druhou stranu se snažím být objektivní. Dali jsme jim příčinu trochu i my našimi výkony a výkyvy. Pro fanoušky jsme udělali vše, co jsme mohli a bylo v našich silách. V současné chvíli víme, kde nás tlačí bota, a budeme to zlepšovat.

Myslím si, že diváci tady měli dobré prostředí. Snažili jsme se jim zpříjemnit přestávky různými soutěžemi, zorganizovali dalších pár akcí. I web funguje velmi dobře. Občerstvení jsme zlepšili, i když se pochopitelně najde někdo, komu pivo nechutná nebo se mu zdá párek malý. Obecně si lidi ale nemohou na moc věcí stěžovat a věřím, že příští rok budeme podávat lepší výkony a diváci budou chodit ve větší míře.

Situace kolem realizačního týmu bude předmětem diskuze představenstva

Jaká byla celková atmosféra v klubu po čas celé sezóny? Byla zde nějaká nervozita či tlak?
Přišlo nové vedení. Teď se nebavím jen o sobě, ale také o představenstvu. To má určité představy a shání hodně peněz, tudíž má právo na vytváření tlaku. Když se nedaří, má právo do toho nějakým způsobem zasáhnout, což se v sezóně párkrát stalo. Já to chápu, plně to respektuji.

Tlak je vytvářen na mě a ten se následně přelévá na lidi pode mnou včetně trenéra. Já si myslím, že to k tomu patří. I hráči musí být pod tlakem, jelikož vydělávají slušné peníze a pokud neplní na sto procent to, co po nich chceme, tak je budu do tlaku dostávat i nadále. To je dnes naprosto normální věc. Každý zaměstnanec pracuje pod tlakem, každý šéf a majitel chce výkony a výsledky.

Jak to bude nyní s realizačním týmem? Trenérům končí smlouva, měli jste možnost o tom již diskutovat?
Se všemi hráči a trenéry jsem vedl pohovory a zaznamenal si je. Rozhodně to je pro mne určité vodítko, abych věděl, co si o sezóně a všem tady myslí ostatní. Dostal jsem od představenstva mandát, abych na jednání 4.4.2012 představil skladbu realizačního týmu. To znamená, abychom navrhli nějaké možnosti, kdo by zde mohl působit a jak to vypadá na trhu. To samé se týká hráčů, vše budeme řešit na představenstvu. V současnosti nejsem schopen sdělit skladbu realizačního týmu.

Před sezónou se řešila jedna vcelku důležitá otázka. Spolupráce se společností VCES už není taková, jaká byla v minulosti. Klub si ale ponechal toto jméno v názvu. Bude se řešit i právě tento krok?
Najít generálního partnera je v dnešní době složité, to si myslím, že nemusím vyprávět. Budeme ho shánět dál. V globále se těch partnerů letos sehnalo více, než v loňských sezónách. Ta práce všech členů představenstva přinesla svoje ovoce. Sehnat někoho velkého nesouvisí jenom s tím, aby si dal daný subjekt pouze reklamu. Musí mít v Hradci i investiční příležitosti. Nikdo z velkých partnerů sem samozřejmě nepůjde jen s tím, že podpoří hradecký hokej. Na tom pracujeme a uvidíme.

Chceme změnit identitu klubu. Máme zpracovanou marketingovou studii, která ukazuje, jak bychom měli postupovat. Líbí se nám počínání Chomutova a Kladna, kteří tímhle způsobem změnil identitu. Neříkám ty názvy (směje se), ale to, co kolem toho udělali, je správné. Je lepší název Rytíři Kladno, než jen HC Kladno. Něco podobného bychom chtěli my v našich podmínkách zrealizovat. Je to dlouhodobá činnost, oni se na to připravovali podle mých zpráv dva roky (Chomutov). Na celém marketingu a obchodu chceme pracovat, protože tam máme rezervy.

Na druhou stranu vše určují peníze, to znamená, že pokud chceme zkvalitnit marketingové oddělení, potřebujeme lidi. Abychom je mohli nabrat, tak potřebujeme další peníze. Vše je se vším provázané. Chceme, aby byl název klubu důstojný Hradci Králové.

Můžete fanouškům nějakým způsobem nastínit, jaká je situace mezi firmou ABD a klubem, potažmo městem? V průběhu sezóny už se o tom psalo, jsou teď již ty věci jasnější?
My jsme se stali od určitého data nájemcem zimního stadionu a hotelu. Správa zimního stadionu teď spadla pod nás. V současné době náš klub provozuje zimní stadion a hotel Stadion. Je to úměrné tomu, že je po sezóně. Řešíme zaměstnanecké vztahy a zaměstnance jako takové, kteří ještě stále nemají vypořádaný vztah s firmou ABD. Snažíme se dojít s touto firmou k nějaké shodě, abychom mohli zaměstnance převzít.

Ostatní věci týkající se mezi městem a firmou ABD já nehodlám komentovat, moc do nich nevidím a je to věc pouze těchto dvou subjektů. Pro hokej by bylo úplně nejlepší, kdyby našli v krátké době nějakou shodu a domluvili se na ukončení spolupráce. Bohužel se domnívám, že to bude ještě nějakou dobu trvat, jelikož tam jde o velké peníze.

Hradecký stadion má už hodně staré mantinely. Bude jejich výměna předmětem jednání?
V investičním plánu to je, měla to dělat firma ABD. Byl jsem na jednání u pana primátora, kde jsme se bavili o těchto akcích, i přes nevyřešené vztahy mezi městem a ABD. Chtěli bychom rekonstrukci ledové plochy provést. Zase to naráží na to, že jsou zde časové a finanční možnosti. Je to dlouhý proces a já v této chvíli nejsem schopen říci, jestli to stihneme ještě tento kalendářní rok. Každopádně to bude asi první investiční akce, která se na zimáku bude provádět, jelikož je to dle mne nejdůležitější věc.

Vloni před začátkem nové sezóny probíhala řada doprovodných akcí. Mohou se fanoušci těšit na něco podobného i letos?
Určitě. Já musím ale říci, že jsem třeba hodně zklamaný z podpisové akce na Stříbrném rybníku, jelikož tam přišlo asi dvacet nebo třicet fanoušků. Přitom jsme inzerovali dost dopředu, navíc bylo zdarma pití a jídlo. Takže jsme trochu na vážkách, jestli uspořádat něco podobného, protože nás to stojí poměrně dost peněz a ta odezva není taková. Já ale věřím, že jsme fanouškům v celé sezóně ukázali, že to s nimi myslíme dobře a chceme spolupracovat. Už jsou připravené nějaké věci, takže něco probíhat bude v každém případě.

Starší dorost dosáhl historického úspěchu

Před sezónou bylo založeno Krajské centrum talentované mládeže. Jak vše fungovalo? Je zde příliv nových talentovaných hráčů?
Fungovalo to postupně. Systém není jen v tom, že by zde byl pouze příliv mladých hráčů. Snažíme se organizovat určité akce pod touto záštitou. Jsou to například kempy, soustředění, to vše se nám podařilo letos zrealizovat. Hráči, kteří jsou v KCTM zahrnuti, mají spoustu výhod. Ať už to bylo materiálního rázu, nebo i jiné věci, jako je například doučování, školní docházka a neplacení příspěvků. V rámci KCTM se nám podařilo otevřít nový obor na střední škole – Sportovní manažer.

Snažíme se naší mládež pomalinku směřovat k tomu, abychom v horizontu příštích let získali statut akademie mládeže Českého svazu ledního hokeje. Věcí se nám podařilo zrealizovat poměrně dost, ale těch úkolů je před námi ještě hodně. Martin Hosták s Milošem Říhou a dalšími trenéry na tom poměrně dost pracují.

Před sezónou byl stanoven jasný cíl juniorky – postup do extraligy. To se v žádném případě nenaplnilo. Je to velké zklamání?
Zklamání to rozhodně bylo. Miloš Říha a juniorka svůj cíl nesplnili. Právě s ním a Martinem Hostákem jsme diskutovali v širších rozměrech. Dostali jsme od Miloše analýzu toho, proč se to tak stalo. Výkony, produktivita, výsledky a hráčský kádr. V potazu se musí brát také to, že měli těžkého protivníka – Havlíčkův Brod, který loni sestoupil a měl stejné cíle jako my. Není to omluva, pouze konstatování faktu. Každopádně jsme to nezvládli a nesplnili hlavní úkol v mládeži.

Chceme dát Milošovi ještě šanci, aby to v příští sezóně napravil, jelikož si myslíme, že má nyní víc času na to, aby si poskládal kádr a udělal určité věci jinak. Postup do extraligy bude jednoznačným cílem pro příští sezónu. Je zde navíc i talentovaný ročník 94, který dokázal dosáhnout se starším dorostem historického úspěchu hradecké mládeže.

Mluvíte o historickém úspěchu staršího dorostu. Pochopitelně tedy budete souhlasit, že postup do semifinále extraligy byl největším úspěchem celého mládežnického hokeje v této sezóně…
Jednoznačně. Pavel Táborský a jeho tým dokázali něco nevídaného. Sledoval jsem domácí zápasy, které odehráli v play-off. Zapálení pro hru a to, jak ty kluky dokázal v uvozovkách zblbnout, bylo neskutečné. Všem patří velký dík.

Systém soutěže byl výborný, chybí akorát předkolo

Před začátkem ročníku se snížil počet účastníků první ligy na čtrnáct. Díky tomu se změnil i systém soutěže. Je to podle Vás ideální?
Systém soutěže byl letos asi nejlepší za posledních X let. Bylo to hodně spravedlivé. Dvaapadesát kol je dostatečný počet na to, aby se určila mužstva, které budou hrát play-off. Každý má dostatek času. Jediné, co mi trochu chybí, je předkolo, jako je v extralize. Stále chceme, aby se sjednotila extraliga s první ligou. Udělali jsme však pouze poloviční řešení, hrajeme systémem čtyřkolově, ale chybí předkolo a další věci. Doufám, že systém naší soutěže bude stejný i v příštím roce.

Co říkáte na počínání Chomutova? Odvolat trenéra v takové fázi soutěže je poněkud zvláštní…
Asi k tomu měli nějaké důvody, netuším. Pokud to vezmu z pozice nezávislého člověka, který to sleduje z povzdálí, tak mi to přijde velmi nekoncepční krok. Na druhou stranu to ale zapadá do těch věcí, které se v Chomutově léta dějí. Letos ale postupovali celkem koncepčně v tom, že se snažili udržet kádr pohromadě, neposílali hráče do extraligy a měli zkušeného trenéra, který je "pan" trenér. Nevím, nerad bych někomu křivdil. Je možné, že tam byly neshody, které se musely vyřešit. Třeba to bude nakonec krok, jenž prospěje, ale jak říkám, moc koncepční mi to nepřijde.

Je zde něco, co se třeba ještě nezmínilo? Co byste chtěl fanouškům vzkázat na závěr?
Byl bych rád, kdyby nám fanoušci zachovali přízeň a v klidu si probrali letošní sezónu. Pokud nám budou vycházet finance a bude probíhat vše správně, tak se budeme snažit předvádět lepší hokej a pobavit lidi. Věřím, že vytvoříme takový kádr, aby měli důvod přijít. Budeme mít také vyšší cíle. Vše ale závisí na tom, jaká bude podpora města a co přinese jednání s hráči. Dále bych chtěl fanouškům, co chodili, poděkovat. Úzká skupinka fanoušků jezdila téměř na každý venkovní zápas a za to jim patří velké poděkování. Nadále děkuji všem spolupracovníkům a trenérům, kteří odvedli velký kus práce. Byla to pro nás velmi složitá sezóna, která odstartovala něco nového.