Rozhovory
út 9.5.2017 | Radek Staněk, Michal Slavík | Foto: Edijs Pālens, Leta/lhf.lv

Andris Džerinš válí na MS, dal už tři góly. Ještě nás čeká dlouhá cesta, tvrdí

Mistrovství světa v Německu a Francii je v plném proudu a přímo v centru dění se nachází i hráči z řad Mountfieldu HK. Jedním z nich je lotyšský forvard Andris Džerinš, zkušený centr je již na svém osmém světovém šampionátu. Letos navíc plní funkci asistenta kapitána a výrazná role v týmu mu evidentně svědčí, neboť patří opět mezi hlavní opory svého mančaftu. V úvodních třech zápasech zaznamenal hned tři branky, i díky jeho příspěvku si Lotyši aktuálně hýčkají plný počet devíti bodů.

Po třech kolech vede Lotyšsko skupinu A. V úvodním zápase si poradilo v poměru 3:0 s Dánskem, poté přišla důležitá výhra nad Slovenskem 3:1. Vítězství třetím gólem potvrdil právě hradecký útočník. V posledním utkání proti Itálii byl hráč s číslem 25 hlavním strůjcem tříbodového zisku. Italský tým šel v úvodu do vedení, ještě v první třetině zkušený hokejista vyrovnal, celý zápas pak rozhodl brankou na 2:1 v předposlední minutě!

Jak vyrovnaný souboj proti papírovému outsiderovi hodnotil útočník Mountfieldu? „Byl to těžký boj, my nehráli tak, jak jsme potřebovali. Ve třetí třetině jsme se zvedli, myslím, že to byla zatím naše nejlepší třetina. Nakonec jsme zvítězili, čemuž jsme rádi,“ říká lotyšský hráč.

Ten si však nemyslí, že by nyní byl jeho tým výrazně blíže postupu do čtvrtfinále. „Ne, ještě nejsme ani v polovině turnaje. Samozřejmě je ale lepší mít devět bodů než žádný. Jsme spokojeni s našimi dosavadními výsledky, ale ještě nás čeká dlouhá cesta,“ zůstává na zemi Džerinš.

Nyní čekají Lotyše favorizované týmy – Švédsko, USA a Rusko, skupinu zakončí duelem s Německem. „Ještě jsem nad těmi utkáními nepřemýšlel, jdeme zápas od zápasu. Teď máme Švédy, věřím, že kouč vymyslí dobrou strategii a půjdeme na ně,“ hlásí třígólový útočník.

On sám patří se svými osmi starty na mistrovství mezi nejzkušenější hráče. Mění se nějak jejich vnímání? „Rozhodně to není pořád to samé. Čas rychle letí, teď je těžké to dát do širší perspektivy. Na prvním šampionátu jsem byl ale mnohem nervóznější,“ zamýšlí se opora lotyšského výběru.

Ještě před vypuknutím šampionátu potěšila hradecké fandy zpráva, že Andris Džerinš bude oblékat dres Mountfieldu i v příští sezóně. „Jsem v Hradci spokojený, je to hezké místo. I moje rodina je tam šťastná. Klub o mě stál, takže mám radost,“ dodává ke všeobecné spokojenosti asistent kapitána lotyšské reprezentace.