Akademie ČH
po 5.3.2018 | Šimon Sedlařík

Česká osmnáctka reprezentovala v USA. Byli u toho i Daniel Dvořák a Dominik Sklenář

Národní tým do osmnácti let má za sebou další přípravný turnaj pěti, který se protentokrát uskutečnil v americkém Plymouthu. Na předměstí Detroitu, kde se vloni konalo i MS žen, Češi odehráli čtyři duely, v nichž si připsali jeden zisk a tři porážky. Jaká to ironie, že ona výhra přišla právě s vítězem celého turnaje, domácími Spojenými státy… V týmu měl svou stopu i Hradec, kromě asistenta trenéra Tomáše Martince reprezentovali také brankář Daniel Dvořák a útočník Dominik Sklenář. Co talentovaní hráči na zámořská klání říkají?

Daniel Dvořák: Porazit USA bylo super, skvělý zápas

Hlavní trenér David Bruk povolal vysokého osmnáctiletého gólmana už poněkolikáté, v Plymouthu měl dělat dvojku brněnskému Lukáši Dostálovi. Jak si hradecký talent hokejový svátek užil? „Akce byla super, přes ubytování až k turnaji jako takovému. Je to pro mě velká čest, i když věřím, že tohle by řekl každý,“ usmívá se hokejista, jenž se v sezóně objevil v dresu národního týmu již šestkrát.

Právě on strážil českou svatyni, když se tuzemskému výběru povedlo šokovat domácí Ameriku. Pod výhru 6:2 se podepsal 44 úspěšnými zákroky. „Porazit USA bylo super, všichni jsme měli velkou radost. Možná proto nás i potom mrzelo, že jsme skončili poslední a oni první. Byl to opravdu skvělý zápas, přirovnal bych ho k duelu s Ruskem v Turnově, když jsem hrál ještě za šestnáctky. Tehdy to byl můj první duel v reprezentaci,“ vzpomíná na svou někdejší premiéru.

Kromě dvou hradeckých nadějí působí u kormidla zmíněného kádru i Tomáš Martinec, šéftrenér mládeže Mountfieldu HK a zároveň tedy reprezentační asistent. Vnímá Daniel přítomnost dalších známých tváří z východu Čech jako výhodu? „Určitě je to trošku lepší, ale zase se v týmu už všichni známe z předešlých akcí. V tomto ohledu je to skoro jako v klubu,“ podotýká mladý Lev.

I díky úspěšnému vystoupení se Spojenými státy nyní myslí na dubnové mistrovství světa do osmnácti let, které pořádají ruská hokejová centra Čeljabinsk a Magnitogorsk. „Ano, je to spolu s Memoriálem Ivana Hlinky a mistrovství dvacítek největší reprezentační akce mládeže. Rozhodně patří mezi mé cíle,“ prozrazuje na závěr Daniel Dvořák.

Dominik Sklenář: Hrát se lvíčkem na dresu? Velká čest

Kromě zmíněného gólmana se akce zúčastnila i jedna z útočných hrozeb Hradce. Dominik Sklenář však odehrál pouhá dvě utkání, poté jej skolil bacil. „Turnaj jsem si užíval až do zápasu s USA, pak jsem onemocněl a dostal antibiotika, čímž jsem skončil. Jsem ale hrozně rád, že jsem se s reprezentací na takovou akci dostal, je to velká čest. A taky skvělý pocit, hrát se lvíčkem na dresu. Reprezentovat svůj národ je to nejvíc, co můžete dokázat,“ popisuje nadšeně sedmnáctiletý forvard svůj „americký sen“.

Účastnit se turnajů coby člen českého týmu pokaždé vítá. „Na nároďák se vždycky moc těším. Je tam skvělá parta kluků, v kabině si rozumíme a je sranda. Oproti klubové sezóně je to super odreagování, kterému ale zase náleží daleko vyšší tempo v trénincích i zápasech,“ všímá si hráč, jenž letos za reprezentaci odehrál už třináct střetnutí.

I on byl u chvíle, kdy Češi výsledkovým direktem paralyzovali favorizované Američany. Sám potvrzuje, o jak výjimečný den se jednalo – a nejen pro tuzemský výběr. „Popravdě, komu se kdy podařilo porazit USA u nich doma, na úzkém kluzišti, a vstřelit jim šest branek? Byla to skvělá výhra, řekl bych, že jeden ze zápasů, na který v životě nezapomenu. Bylo i úžasné, jak na konci hrála hymna a my se všichni chytli za ramena a zpívali,“ vypráví tahoun staršího dorostu Lvů.

I on se nyní bude snažit zabojovat o vrchol sezóny v Rusku, i když, jak sám říká, nejprve je třeba myslet na klubové povinnosti. „Kdyby mi před sezónou někdo řekl, že budu bojovat o MS, nevěřil bych. Teď je to ale moje priorita, chci na něj jet a zabojovat o místo v základu. Nesmím ale zapomínat na play off, rychle se blíží a nejprve chci týmu co nejvíce pomoct tady. Až uspějeme, pak teprve můžu myslet na mistrovství,“ říká Dominik Sklenář.

Výsledky reprezentace U18 na turnaji v Plymouthu

Česko – Finsko 2:3

Česko – USA 6:2

Rusko – Česko 9:2

Švédsko – Česko 4:1