Rozhovory
ne 14.12.2014 | Lukáš Štěrovský, Jan Vavřina

Derby je něčím zvláštní, říká Josef Marha, který ho zažil na obou stranách

Jako první v novodobé historii Hradce Králové v extralize nastoupil během loňského ročníku za obě mužstva východních Čech, tedy za Hradec Králové i Pardubice. Na konci sezóny však ukončil kariéru. Čím se nyní Josef Marha zabývá? Stýská se mu po hokeji? Na jaké působiště vzpomíná nejraději? Odpovědi naleznete na následujících řádcích.

Není to tak dávno, co se ještě Josef Marha proháněl po extraligových kluzištích. Jak tedy vypadá jeho život po hokeji? „Myslel jsem, že to bude horší. Ale ani mi to moc nechybí. Postrádám kabinu a takový ten režim, ale jinak mi hokej moc nechybí, abych pravdu řekl,“ přiznává bývalý útočník, který po konci kariéry začal, jak sám říká „lehce podnikat“.

Ten vypustil i hraní hokeje pro zábavu a relaxaci. „Zahrát si nikam nechodím, ani mě to zatím nikam netáhne. Třeba ale začnu,“ připouští.

„Obnovení kariéry ale neplánuji, to vůbec. Sice mě mrzí, jak jsem skončil, ale takový je život, takový je hokej, já to rozchodím,“ směje se dobře naladěný havlíčkobrodský rodák, kterého jeho bývalí spoluhráči přemlouvali, aby hokeje ještě nezanechal. „V Čechách ani ne, ale hlavně ve Švýcarsku se ptali, jestli se vrátím. Ale už ne, už to nejde...“ říká.

Na milovaný sport ale nezanevřel úplně. V mužstvu šesté třídy Královských lvů, kde působí i jeho syn Šimon, vypomáhá jako asistent trenéra. „Někdo se mě už minulý rok zeptal, jestli bych nechtěl pomáhat, tak pomáhám. Uvidím, jak dlouho a jak na to budu mít čas. S trénováním jsem už trochu pomáhal dříve v Davosu, kde jsem trávil celý den na zimáku, takže ono se nic nezměnilo. Člověk pomůže klukům, ale já spíš dělám asistenta, hlavní kouč je Jirka Janoušek,“ popisuje hokejista ověnčený i úspěchy z kanadskoamerické NHL.

A jak on sám vzpomíná na mládežnická léta? „To už je hodně dlouho. V Hradci jsem začal, dodnes si pamatuji první trénink. Táta mě přivezl, tenkrát byl stadion ještě odkrytý, hodil mě do rohu k mantinelu a já jsem jezdil. To byl rok osmdesát, osmdesát jedna. Bylo mi čtyři, pět let,“ vzpomíná nadšeně.

Podstatně větší nostalgii a nejvíce vzpomínek přináší Josefu Marhovi samozřejmě švýcarský Davos. „Strávil jsem tam největší část svojí kariéry, zažil i nějaké ty úspěchy. Na Davos, který má hodně velkou tradici, chodilo vždycky plno, a to všude, kromě asi dvou mančaftů. Jenom ne v Davosu,“ směje se.

Josef Marha je prvním hráčem, který si vyzkoušel východočeské derby v dresech obou mančaftů. „Derby je pro lidi něčím zvláštní. Mělo super atmosféru, jak v Hradci, tak v Pardubicích. Bylo to vyhrocené, hlavně mezi diváky, zkrátka prestiž,“ popisuje pětinásobný mistr Švýcarska to, jak sám vnímal v loňském roce zápasy mezi východočeskými celky.

ON-LINE prodej vstupenek!

Další je na programu v neděli. Komu bude bývalý člen kádru Mountfieldu HK fandit? „Znám kluky z obou týmů. Jasně, jsem Hradečák, hrál jsem v Hradci, ale člověk, když si projde takovou kariérou, tak už potom nerozlišuje. Vím, že je to těžké pochopit, jestli budu fandit Pardubicím, nebo Hradci... Dívám se ale hlavně na kluky, jak hrají, a na hokej. Hlavně, ať je to dobrý hokej, nahoru dolů, to se člověku líbí. Znám hráče v obou týmech a kdo vyhraje, to mi je jedno,“ tvrdí možná lehce překvapivě Josef Marha.