Aktuální zprávy z klubu
so 15.12.2018 | Jan Karel, Jan Vavřina

Derby univerzit znovu pro Hradec, ten vede na zápasy už 4:1

Přes dva a půl tisíce skandujících fanoušků přihlíželo ve čtvrtek 13. prosince již pátému Derby univerzit, které se po roční odmlce opět vrátilo do pardubické ČSOB Pojišťovna ARENY. Hradečtí studenti pod taktovkou Jiřího Janouška dokázali nepříznivý výsledek na začátku zápasu otočit a obhájili tak rok staré vítězství. V celkové sérii vede Univerzita Hradec Králové na vzájemné zápasy už 4:1, a tak budou mít hráči Hradce příležitost příští rok zakulatit počet výher na pět.

UNIVERZITA PARDUBICE – UNIVERZITA HRADEC KRÁLOVÉ 2:6.
Třetiny: 2:0, 0:4, 0:2. Branky a nahrávky: 7:56 Dušek (Janoušek), 15:59 Pražák (Vacek, Voženílek) – 29:14 Maršík (Hofman), 32:36 Tatar (Prokop, Vácha), 38:23 Maršík (Beránek, Pecen), 39:40 Matějček, 46:02 Bezděk, 57:08 Tatar (Zahradník, Prokop). Rozhodčí: Čížek – Kis, Teplý. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. Diváci: 2570. Průběh utkání: 2:0, 2:6.
Univerzita Pardubice: Petrů – Lenoch, Huňáček, Maška, Vršanský, Pražák, Zima, Vacek – Dušek, Hoskovec, Háze, Hlavnička, Janoušek, Králíček, Pelcl, Voldán, Voltner, Voženílek. Trenéři: Petr Filip a Pavel Marek.
Univerzita Hradec Králové: Petr – Bezděk, Faltys, Chaloupka, Muška, Pecen, Vácha – Bartoň, Beránek, Hofman, Kozák, Maršík, Matějček, Prokop, Tatar, Všetečka, Zahradník. Trenéři: Adrián Agricola, Jiří Janoušek, Václav Pánek a Josef Marha.

Začátek zápasu hradeckým studentům nevyšel. Pardubičtí byli efektivnější a dostali se do vedení 2:0. O přestávce ale tým ze severnějšího města zkonsolidoval síly a druhá část mu vyšla skvěle. Hosté na domácí vlétli jako uragán a nedali jim šanci. Trefili se hned čtyřkrát, z toho dvakrát Václav Maršík, a po druhé siréně odcházeli do šaten za stavu 4:2 pro Hradec. Třetí třetinu už si hráči UHK pohlídali a navrch přidali dva góly do sítě domácích. Po konečném hvizdu propukla na lavičce hostí veliká a zasloužená radost z vítězství 6:2.

Derby východočeských univerzit se rok od roku dostává do širšího povědomí a letošní ročník byl už pátým. Zatím se daří mnohem lépe věnnému městu, které po výsledcích 6:3, 5:4p, 2:6, 4:1 a 6:2 vede nad svým rivalem už 4:1 na zápasy. Ke každému měření sil zároveň neodmyslitelně patří také afterparty, na kterou se většina studentů, ať už mezi hráči či diváky, velmi těší. A letošní ročník nebyl výjimkou.

Kamil Kuča (rektor Univerzity Hradec Králové):
Po první třetině, když jsme prohrávali 0:2, jsem byl smířený s tím, že tentokrát si zpět do Hradce Králové pohár nepovezeme. Pak ale naši kluci předvedli něco neuvěřitelného, úplně otočili průběh utkání a byli nezastavitelní. Atmosféra v našem kotli byla nepopsatelná, všichni studenti UHK stáli za svými hráči a ani na chvíli nepolevili v povzbuzování, i když pardubická tribuna byla co do počtu silnější. Jsem na naše hráče moc hrdý, stejně jako na všechny studenty, kteří svoje hokejisty přijeli do Pardubic podpořit.

Jiří Janoušek (trenér Univerzity Hradec Králové):
Myslím si, že jsme po celých 60 minut byli lepším týmem a zaslouženě jsme vyhráli 6:2. Výsledkově nám unikla první třetina, ale i v té jsme měli hodně brankových příležitostí, které jsme k naší smůle neproměnili. Od druhé třetiny jsme se zlepšili v koncovce a kluci si šli za vítězstvím. Chtěli si užít pozápasové oslavy a to se jim povedlo. Z pěti ročníků jsou pomyslné čtyři poháry na naší straně, takže se nám to hodnotí velmi kladně. Je to fajn akce, a když pomineme tu ryze sportovní stránku, tak je to podle mě výborná zábava pro všechny lidi na obou univerzitách, kteří mají možnost se líp sdružit a podporovat svou univerzitu. Myslím, že je to velmi dobrá myšlenka, pro všechny lidi na univerzitě je to fajn zážitek.

Štěpán Matějček: Větší kvalita je holt na naší straně

ŠtěpánMatějček
Hráč Mountfieldu HK studuje na UHK Pedagogickou fakultu, obory Základy techniky, tělesnou výchovu a sport.

Jaké bylo z vašeho pohledu páté univerzitní derby?
Utkání bylo skvělé. Přišlo dva a půl tisíce fanoušků, takže kulisa byla skvělá. Po hokejové stránce mi zápas přišel docela rychlý. Ze začátku to bylo z naší strany trochu unavené, chvilku nám trvalo, než jsme se do zápasu dostali. Ale naštěstí i přesto, že jsme pustili Pardubice do vedení, se nám zápas povedlo zvládnout.

Po první třetině jste prohrávali 0:2. Druhou jste naopak vyhráli jasně 4:0. Bylo to tím, že si bylo potřeba na úroveň hry trošku zvyknout?
Určitě ano. Někteří spoluhráči byli před utkáním mírně nervózní, protože to bylo jejich první univerzitní derby. Nikdo z nás spolu nikdy předtím nehrál, takže jsme se ještě v průběhu první třetiny domlouvali, jak budeme hrát. Po první části nám v kabině něco k taktice řekl i náš trenér Jirka Janoušek a myslím, že to bylo vidět, zápas se otočil v náš prospěch.

Vy jste hrál derby univerzit již vloni v Hradci. Mohl byste porovnat oba ročníky jak po hokejové, tak po divácké stránce?
Ačkoli přišlo do Pardubic o pár stovek diváků více, byla lepší atmosféra u nás v Hradci. Pro mě osobně to bylo minulý rok daleko více nervózní než letos, protože to bylo moje první derby. Vloni jsem navíc hrál za juniorku a nebyl jsem na tolik lidí zvyklý.

Každopádně je to asi rozdíl oproti klasickému mistráku. Jak jste si zápas užil?
Užil jsem si to moc. Určitě bych univerzitní derby nepřirovnával ke klasickému mistráku, protože tenhle zápas není tak svázaný taktikou. Ale zase musím říct, že kvalita tam je a překvapila mě. Hrozně mě bavil pohled do ochozů, kde vidíte mladé lidi, kteří víceméně šedesát minut v kuse fandí a podporují svůj tým.

Je pro vás jakožto kovaného Hradečáka čest hájit barvy UHK?
Určitě ano. Nikdy jsem si nemyslel, že bych mohl studovat vysokou školu. Nakonec se to povedlo, a ještě k tomu můžu reprezentovat svoji univerzitu a svoje město. Navíc jsem zatím obě derby vyhrál, takže neznám pocit porážky.

V sérii s Pardubicemi je to pro Hradec už 4:1. Ukazuje to, že jsou hradečtí studenti lepší hokejisté?
Asi by se to dalo říci. Pravděpodobně jsme to odkoukali od hradeckého A-týmu (usmívá se). Výsledek 4:1 hovoří za vše, větší kvalita je holt na naší straně.