Preview k zápasu
čt 12.12.2013 | Jan Vavřina

Do Hradce míří po dvaceti letech Slavia. Natáhne zde svou venkovní sérii porážek?

Naposledy, když se Slavia Praha představila pod Bílou věží v mistrovském utkání, psal se ročník 1993/94. Sešívaní bojovali s Hradeckými v baráži o extraligovou příslušnost, která nakonec vyzněla lépe pro Pražany. Po dvaceti letech tak přijede do Hradce družina Vladimíra Růžičky, která to zde nebude mít jednoduché už proto, že posledních 7 venkovních utkání prohrála, naopak Mountfield HK 6 zápasů v řadě doma vyhrál.

Mountfield HK – HC Slavia Praha, pátek od 18:00: ON-LINE, VIDEO

Hradečtí hokejisté sehráli své poslední utkání v neděli v Karlových Varech, kde zvítězili po nájezdech 2:1. Mezi tímto zápasem a pátečním střetnutím proti pražské Slavii tak měli čtyřdenní pauzu. „V pondělí jsme měli volno, v úterý se zase sešli a začali trénovat a připravovat se na herní víkend,“ říká k programu posledního týdne útočník David Švagrovský.

Necelé dva týdny zbývají do okamžiku, než se hráči rozjedou do svých domovů, aby oslavili Štědrý den. „Během Vánoc se tráví čas s rodinou, jsou to nejhezčí svátky v roce, takže se na ně pochopitelně těším.“ Ještě před nimi jsou na programu dvě kola extraligy, a právě k nim se soustředí pozornost všech hráčů. „Čekají nás ještě dva zápasy – v pátek těžký soupeř, v neděli Kladno, se kterým to taky nebude jednoduché. Momentálně se soustředíme na první třetinu prvního zápasu,“ hlásí hráč, který si vloni připsal 16 prvoligových branek, ale na první letošní extraligovou trefu stále čeká.

Dočkat se může pochopitelně už v pátek, a to proti Slavii Praha, jež se nachází na osmé příčce. „Slavia je náročný soupeř, který poslední dva zápasy vyhrál, naposledy porazil Pardubice. Nebude to jednoduché, ale my hrajeme doma, tak budeme chtít bodovat.“ Domácí borce budou kupředu jistě hnát fanoušci, kterých chodí na hokej do Hradce Králové šestý nejvyšší počet v rámci celé ligy. „Na každý domácí zápas je kulisa skvělá, lidi chodí v hojném počtu a je to fantastické. Podpora je neskutečná, na každý zápas nás diváci vyhecují,“ těší urostlého forvarda.

Na Slavii urval Hradec čtyři body!

Změna pořadatelství zápasů mezi Hradcem a Slavií způsobila, že se dosavadní dvě střetnutí sehrála zatím pouze v hlavním městě, a Pražané tak přijíždějí poprvé pod Bílou věž až ve 30. kole. Oba pražské duely skončily výsledkem 2:1. V prvním případě se po prodloužení radovali Sešívaní, a Hradec si odvezl na východ Čech cenný bod. Z druhého vzešel nejlepší venkovní celek už jako plnohodnotný vítěz a v Praze tentokrát nic nenechal.

Přitom se oba zápasy nevyvíjely pro hradecké hokejisty dobře, v obou případech se dostali do vedení domácí. Hradecká trpělivost ale přinesla ovoce v podobě vyrovnání, a to vždy ve třetí třetině, ve kterých se Hradci mimo jiné enormně daří. Ve 4. kole srovnával Tomáš Mertl, na víc se Hradec už ale nezmohl. To v kole 17. vyrovnal ve 49. minutě Tomáš Knotek, aby se v 58. minutě prosadil René Vydarený a zajistil Hradce tři body.

4. kolo: HC Slavia Praha – Mountfield HK 2:1 pp (0:0, 1:0, 0:1 – 1:0)
Branky a nahrávky: 28. Bednář (Kadlec, Jelínek), 65. Jelínek (Bednář) – 49. Mertl (Červený, Frühauf). Rozhodčí: Hodek, Šindler – Kostka, Bláha. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Střely na branku: 23:23. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1. Nejlepší hráči zápasu: Dominik Furch – Pavel Kantor. Diváci: 2894.

17. kolo: HC Slavia Praha – Mountfield HK 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 13. Kolář (Valach, Wharton) – 49. Knotek (Švagrovský), 58. Vydarený (Šimánek, Kudrna). Rozhodčí: Horák, Pešina – Frodl, Charvát. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Střely na branku: 15:28. Průběh utkání: 1:0, 1:2. Nejlepší hráči zápasu: Jan Kolář – René Vydarený. Diváci: 3651.

Slavia – Pardubice 5:4 sn

Slavia čekala od poloviny listopadu až do začátku prosince na vítězství. Po sedmi neúspěších přijela do Prahy Kometa, která zde prohrála 0:3. Nutno podotknout, že z těchto sedmi nepodařených zápasů jich Slavia odehrála šest na hřištích svých soupeřů. Naposledy se v O2 areně představily Pardubice, které Slavii podlehly po samostatných nájezdech 4:5.

Slávistická parta se nachází v tabulce Tipsport extraligy na osmé příčce, a se 43 body a ztrátou 14 bodů na Mountfield HK načíná druhou polovinu tabulky. Doma nasbírala v 15 zápasech 29 bodů, venku ve 14 utkáních bodů 14. Sešívaní první tři venkovní zápasy vyhráli, v následujících 11 zápasech uspěli na kluzištích soupeřů pouze jednou, a to ještě v říjnu v sousedních Pardubicích. Od té doby si venku připsali 7 porážek za sebou!

Sešívané táhne Bednář, Valach a Furch

Jaroslav Bednář se před sezónou vrátil do Slavie a navázal na své předchozí povedené ročníky v červenobílém dresu. V dosavadních 28 zápasech nasbíral 28 bodů za 15 přesných tref a 13 asistencí k tomu. S tímto počinem je na pátém místě produktivity celé extraligy. Na ledě proto tráví pořádnou porci času – v průměru 20:58 a je druhým nejvytíženějším útočníkem ligy. V posledních dvou utkáních navíc nastupoval ve dvou formacích.

Hned za Bednářem je v klubové produktivitě obránce Juraj Valach. Slovenský reprezentant má celkem 14 bodů za bilanci 6+8. S touto produktivitou je druhým neproduktivnějším bekem a zároveň nejlépe střílejícím obráncem v lize.

O brankářském postu mají ve Slavii letos jasno. Nastupuje v ní prakticky jen Dominik Furch. Mladý brankář dostal přednost před zkušeným Adamem Svobodou, který letos odchytal jen 26 minut. Furch má zatím procentuální úspěšnost zákroků na čísle 91,83 %, průměr obdržených branek za zápas 2,32.

Statistické okénko – Slavia...

• ... vstřelila Hradci 3 góly, z toho 2 v početní výhodě.
  • ... vysílá na brankáře soupeře v průměru třetí nejnižší počet střel – 27.
  • ... si zahrála nejméně přesilových her – 102, ve kterých vstřelila nejméně gólů – 15.
  • ... má druhé nejvyšší procento ubráněných oslabení – 87,3 %.
  • ... má nejvyšší počet hitů – 509.

7 důvodů, proč přijít na Slavii

Důvodů, proč navštívit utkání proti Slavii, je nespočet. My jsme pro Vás připravili přehled sedmi zajímavých, kvůli kterým se vyplatí v pátek v podvečer vydat na hradecký zimní stadion. Přijďte, nakupte dárky k Vánocům a bavte se hokejem!