Aktuální zprávy z klubu
út 10.6.2014 | Jan Vavřina

Do Hradce přichází Skokan, Slovák a Vašíček. Co od nich mohou fanoušci očekávat?

Na konci dubna a na začátku května oznámilo vedení klubu příchod tří významných posil, jejichž srdce už bijí pro Hradec. Dávid Skokan, Tomáš Slovák i Jiří Vašíček se pilně připravují na nový ročník a jsou s celým týmem připraveni těšit východočeské příznivce minimálně tak, jako v předešlém ročníku.

Reprezentační útočník Dávid Skokan přichází ze Slavie

Pětadvacetiletý šikovný útočník přichází na východ Čech z pražské Slavie, kde strávil poslední dva ročníky. Jeho seniorská kariéra však začala úplně někde jinde, a to ve slovenském Popradě, kde se Skokan narodil. V sezóně 2005/06 odešel do zámoří, v roce 2007 byl draftován týmem New York Rangers jako 197. v pořadí. Nejslavnější soutěž světa však neokusil.

Po návratu ze Severní Ameriky si znovu zahrál doma v Popradě, poté přestoupil do Slovanu Bratislava, odkud putoval na západ – do české Tipsport extraligy. V té odehrál v sešívaném dresu celkem 73 zápasů, v nichž si připsal 25 bodů za 10 branek a 15 asistencí. Proti Mountfieldu HK nastoupil loni ve všech čtyřech zápasech, východočeskému publiku se nejvíce předvedl ve třetím z nich, když dokázal skórovat a jednu branku připravit.

Technicky a bruslařsky velmi vyspělý forvard si kromě toho všeho prošel slovenskými mládežnickými reprezentačními výběry. Na jaře letošního roku se pak dokázal probít až na mistrovství světa, kde si však v sedmi zápasech žádný kanadský bod nepřipsal. I tak tam ale nasbíral cenné zkušenosti, které bude zúročovat pod Bílou věží.

Další Slovák v hradeckém týmu – Tomáš Slovák

Již tak bohatou slovenskou kolonii v hradeckém mančaftu rozšíří další Slovák. A to nejen národností, ale také příjmením. Tomáš Slovák potvrdil svou pověst velkého cestovatele a po dvou letech strávených v Plzni se opět stěhuje. Pro jednatřicetiletého ofenzivního obránce bude Mountfield HK už šestnáctý klub od roku 2000, kdy z rodných Košic vykročil do světa.

Nejprve se vydal za moře, kde byl v roce 2001 draftován týmem Nashville Predators jako 42. v pořadí. Jeho kroky však přes nižší zámořské soutěže směřovaly zpět na starý kontinent. Na něm vyzkoušel slovenskou, švédskou, finskou, německou, běloruskou a českou ligu, k tomu přidal KHL a druhou nejvyšší tuzemskou soutěž v dresu Pirátů Chomutov. Krom toho všeho ještě občas obléká dres národního týmu, naposledy tomu tak bylo v sezóně 2012/13. Žádný z hradeckých příznivců by se jistě nezlobil, kdyby hráč s perfektní střelou zakotvil na delší čas právě na východě Čech.

Slovák má na svém kontě dva ligové tituly. První z ročníku 2008/09 s rodnými Košicemi, v sezóně 2012/13 se pak radoval s Plzní. V sedmém finálovém zápase se Zlínem na sebe upozornil všestranný obránce gestem fair-play, za které několikrát sklidil chválu. Třináct vteřin před koncem základní části přiznal teč puku, díky čemuž se vhazovalo v obranném pásmu Plzně, a Ševci dokázali o tři vteřiny později srovnat, a poslali utkání do prodloužení.

Derby ještě pikantnější – dříč a bojovník Jiří Vašíček mění dres

Pakliže byste hledali nejobětavějšího hráče v Tipsport extralize, určitě by se do nejužšího výběru dostal také Jiří Vašíček. Ten se snaží zamezit v cestě kotouče do branky jakýmkoliv způsobem, nevypustí jediný souboj, navíc mu nevadí se za svůj tým porvat. Z těchto slov je patrné, že hlavní rolí Jiřího Vašíčka je poctivá obrana, a tu přišel před letošním ročníkem plnit do východočeské metropole.

Vašíček se narodil v Pardubicích, kde ale až do loňské sezóny za seniory nikdy nenastoupil. Přes Jindřichův Hradec se prokousal do pražské Slavie, kde působil téměř šest sezón. Poté krátce nosil dres brněnské Komety, odkud se přesunul do Pardubic. V nich vydržel jen dvě sezóny, po nichž putoval o pár kilometrů severněji – do Hradce Králové.

Přestože je hlavním úkolem třiatřicetiletého sympatického hráče bránění soupeřových útočníků, i on se dokáže bodově prosadit a pomoci ofenzivě svého týmu. V nejvyšší české soutěži odehrál přes 430 zápasů, během nichž nastřádal 84 bodů (27+57). V hodnocení účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách je na hodnotě +47. Kolik dalších jich přidá v dresu Hradce Králové?

Foto: TERAZ Fotodenník, HC Škoda Plzeň, HC ČSOB Pojišťovna Pardubice