Rozhovory
ne 22.3.2020 | Natálie Fišerová, Jan Vavřina

Hokej je teď prkotina, říká Radek Smoleňák a děkuje fanouškům

Nikdo si takto konec hokejové sezóny nepředstavoval. Ani Radek Smoleňák. Na vývoj epidemiologické situace však musela zareagovat hokejová garnitura, která rozhodla o předčasném konci soutěže. Hradecký kapitán se proto ujal hodnocení skončené sezóny i aktuálního stavu. „Doufám, že všichni přežijeme ve zdraví tuto situaci a v srpnu se potkáme s co nejvíce fanoušky na zimáku,“ říká lídr hradecké kabiny.

Radku, co říkáte na mimořádné ukončení sezóny? Takovýto konec je smutný pro každého sportovce, souhlasíte?
Myslím si, že je to situace, kterou nemohl nikdo předpovídat. Před týdnem, když jsme hráli zápasy, tak se nám to všem zdálo až bizarní. Teď ale situace nabírá na obrátkách každým dnem i hodinou. Kvůli tomu všemu, co se děje, je hokej druhořadý. Nebo spíš až stořadý. Zdraví nás, našich nejbližších a lidí kolem je určitě důležitější než jakýkoli sport.

Zažil jste během vaší kariéry podobnou situaci, kdy by se musela takto předčasně ukončit sezóna?
Nikdy jsem to nezažil. Myslím si, že lidé si něco takového nepamatují možná od dob Černobylu, i když jsem tenkrát ještě nežil. Je to nepříjemné, toto se asi nemělo stát, ale bohužel už je tady. Musíme se s tím vyrovnat a doufám, že to přejdeme bez nějaké větší úhony.

Sledujete se spoluhráči aktuální dění? Jak se všechno vyvíjí?
My jsme s klukama neustále v kontaktu, psali jsme si o tom. Samozřejmě jsem v kontaktu i s trenéry, pány Kmoníčkem i Schönem. Domlouvali jsme se ohledně programu, co se bude a nebude dít. Následně jsem to tlumočil klukům. Všichni si ty okolnosti uvědomujeme. Pro nás je teď nejdůležitější, abychom my, naše rodiny a známí byli v pořádku. A mohli pokud možno co nejdříve zase žít tak, jak jsme zvyklí.

„Není to jednoduché, ale musíme se s tím poprat.“

70 Radek Smoleňák (o epidemiologické situaci)

Byla tu chvíli varianta, že by se čekalo do začátku dubna, poté by se případně hrálo dál. Jaký byl váš postoj jako kabiny?
Před více než týdnem, když se rozhodlo, že budeme hrát bez fanoušků, byly okolnosti přece jenom trochu jiné. S nadsázkou jsem se k tomu vyjádřil v tom smyslu, že je zvláštní, že na stadion lidé nemohou a přitom si dělají, co chtějí. Ať už to bylo chození do nákupních center a podobně. Ta situace, kterou jsem myslel, že by se měla stát, nastala až nedávno kvůli karanténě a omezením. Samozřejmě se to změnilo. Když jsme hráli zápas a ukončilo se to s tím, že se bude hrát až 29. března, tak jsme si říkali, že se to snad všechno zlepší. Bohužel se ukazuje každým dnem, že se to zhoršuje. I přesto, že bychom rádi hráli před fanoušky, tak toto je rozumné řešení. V kabině ho podporujeme, teď se hokej zdá jako prkotina, která momentálně nestojí ani za řeč.

Poslední utkání sezóny si asi každý hokejista představuje malinko jinak než před prázdnými tribunami, že?
Ano, ten poslední zápas byl zvláštní a myslím, že mohu mluvit i za kluky. Na druhou stranu nás těší, že jsme poslední zápas s fanoušky vyhráli. Škoda ale, že jsme se nerozloučili a neoslavili to tak, jak jsme chtěli – aspoň po postupu do čtvrtfinále. Alespoň že jsme se s nimi rozloučili vítězně... Je to malá radost, taková drobná náplast na závěr sezóny.


Co vás nyní čeká? Jaký máte program během následujících týdnů a měsíců?
Program je teď nijaký. Každý plní pokyny, které dostaneme od vlády a z televize. Snažíme se samozřejmě ochránit každý sám sebe a své blízké. Nadále zůstáváme v kontaktu s trenéry a Alešem Kmoníčkem, kteří nám dávají pokyny. Domluvili jsme se, že až toto všechno ustane, tak se sejdeme a řekneme si co dál. Hokej teď není na pořadu dne. Celá tato situace má ohromný dopad především ekonomický na náš klub, celkově i na sport a spoustu organizací. Vím, že to není jednoduché, ale musíme se s tím poprat.

Jak byste zhodnotil skončenou sezónu z pozice kapitána, i když zůstala nedohraná? Byly v ní momenty, na které se dá v dobrém vzpomínat?
Tahle sezóna byla strašně zvláštní. Hlavně v tom, že jsme měli velké výkyvy, někdy jsme hráli velmi dobrý hokej, který nás trochu nakopl. Potom byly ale pasáže, kde jsme dobrý hokej nehráli a myslím, že ani fanouškům se na to dobře nedívalo. Bylo to jako na houpačce – nahoru dolů. Nedokázali jsme se dostat na delší vítěznou vlnu, kromě začátku. Bylo to takové všelijaké. Samozřejmě radost nám udělala Liga mistrů. I přesto, že jsme skončili ve finále druzí, považujeme to za úspěch. Především to byla ohromná škola "zadarmo". Ze zkušeností, které jsme nasbírali během zápasů se silnými týmy, můžeme čerpat. Ať už jako tým nebo spousta mladých kluků, kteří třeba ani takovéto soupeře nikdy nepotkali. To si myslím, že je pro nás velké plus.

Umístění v extralize ale zůstalo za očekáváním...
Chtěli jsme se dostat rovnou do čtvrtfinále, což se nám nepodařilo. Z tohoto hlediska to pro nás bylo zklamání. Ale i tak jsem týmu věřil, že bychom přes Karlovy Vary přešli, a mohli udělat nějaký výsledek. Se situací, která nastala, nic neuděláme. Ale máme spoustu věcí, na kterých musíme pracovat. Po loňské sezóně, kde jsme byli všichni v takové trochu euforii, nás to hodilo zpátky na zem. Víme, že bez tvrdé práce to nepůjde.

„Myslím si, že letošní sezóna stála všechny mnoho sil. Jak nás, tak kolikrát nervy fanoušků.“

70 Radek Smoleňák (o ročníku 2019/20)

V průběhu ročníku přišlo i několik výjezdů na zápasy Ligy mistrů, jak na ně budete vzpomínat?
Nikdo určitě nezapomene na výjezd vlakem do Grazu s fanoušky, který byl super. Ještě jednou bych jim chtěl poděkovat, že to s námi absolvovali. Celá Liga mistrů byla velkým zážitkem. Vidět, jak tím lidé a město žijí, to bylo krásné. O to víc mě mrzí, že jsme nemohli hrát play off a dostat se co nejdál. Protože můj sen a hnací motor je dostat Hradec do finále a pokusit se hrát o ty nejvyšší příčky. Když jsem viděl lidi, jak si to užívali a žili tím, tak bych to chtěl zažít ještě jednou. Dát lidem možnost být u toho.

V extralize dojde ke střídání týmů, České Budějovice nahradí Rytíře Kladno. Pro vás tak jeden atraktivní soupeř končí, ale druhý přibude. Co na to říkáte?
Je to pro mě smutné, jsem Kladeňák a Kladno sleduji každý den. Občas jsem v kontaktu s trenéry a hráči. Hrozně mě to mrzí, protože kdyby mi někdo řekl před patnácti koly, že Kladno sestoupí, nevěřil bych tomu. Do teď nevím, jak se to mohlo stát, ale bohužel je to tak. Na druhou stranu postupují Budějovice, myslím si, že to budou pikantní zápasy. Jak pro Motor, tak pro nás. Všichni víme, jak to v historii probíhalo. Vím, že nás moc nemusejí (usmívá se). Mají dobrou fanouškovskou základnu, takže to budou vyhecované zápasy, které budou žít, určitě se na to těšíme. Doufám, že to budou fajn zápasy, které budeme vyhrávat. Protože budou mít podobný nádech, jako když hrajeme derby s Pardubicemi.

Co byste rád vzkázal na závěr hradeckým příznivcům?
Patří jim poděkování, jak za mě, tak za celý tým, trenéry a celou organizaci. Myslím si, že letošní sezóna stála všechny mnoho sil. Jak nás, tak kolikrát nervy fanoušků. Výsledky jsme mohli a měli mít lepší, o to víc si vážím toho, že nás chodili podporovat. Doufám, že teď všichni přežijeme ve zdraví tuto dobu. A v srpnu se potkáme s co nejvíce fanoušky na zimáku. Dáme tým dohromady, začne nová sezóna a půjdeme do toho nanovo. Jak už jsem říkal, chtěl bych zažít ve městě atmosféru, kdy se nemluví o ničem jiném než o hokeji. Lidé se budou předhánět o koupi lístků a my budeme mít vyprodáno.