Preview k zápasu
po 24.10.2016 | Petr Šatalík

Hradec jde do duelu s doposud tápající Plzní, která má na lavičce nového Straku

Východočeši dokázali jako první tým v letošní sezóně obrat Brno o všechny body. Kvalitním výkonem se dostali na osmou příčku ligové tabulky. Ani ta však zdaleka není cílem, ke kterému se oči fanoušků i vedení Hradce upínají. Další posun vzhůru mohou svěřenci Václava Sýkory zaznamenat již v úterý, kdy se na západě Čech utkají s indiány. Těm se ale podařil podobný kousek jako Lvům – porazili doposud vždy bodující Třinec

HC Škoda Plzeň – Mountfield HK, úterý od 17:30: ON-LINE

Vítězství v posledním střetnutí s Kometou vlilo Lvům do žil sílu i optimismus. Pět branek v síti nelehkého protivníka se určitě podepíše na morálce hráčů. „Bylo to pro nás důležité utkání. Poztráceli jsme hromadu bodů v prodlouženích a závěrech zápasů, takže jsme se potřebovali nějak chytit a to se nám teď snad podařilo,“ hodnotí nedělní souboj René Vydarený.

Plzeň se aktuálně nenachází v nejlepším rozpoložení, body sbírá spíše sporadicky. Přesto nelze očekávat, že by svůj skalp dala lacino. „V lize nejsou žádní slabí soupeři. Venkovní zápasy jsou velmi náročné, my hrajeme líp doma. Musíme to tam nějak ubojovat, nebude to vůbec jednoduché, v neděli vyhráli, takže budou povzbuzení a bude to velice těžké,“ nepodceňuje situaci bek Mountfieldu.

Škoda nedávno sáhla k výměně trenérů. Na její lavičku se postavila velké jména českého hokeje – Martin Straka a Tomáš Vlasák, pomůže to Západočechům k lepším výsledkům? „Někdy to může pomoct, ale nemusí. Záleží, jaká deka na týmu leží. Samozřejmě je to pro mužstvo impuls, aby se vyčistil vzduch. Ale těžko říct, zda to pomůže,“ přemítá zkušený obránce ze Slovenska.

Indiáni mají jistotu, že o moc víc už klesnout nemohou

Kdyby v Plzni již na začátku sezóny věděli, že budou mít po patnácti kolech pouze jedenáct bodů, sháněl by se Martin Straka dozajista po posilách. Do neděle navíc okupovali poslední příčku v tabulce, nicméně po překvapivé výhře v Třinci se dostali alespoň na dvanácté místo.

Poslední zápasy Plzně
Pardubice – Plzeň 4:2
Plzeň – Sparta 0:5
Vítkovice – Plzeň 4:1
Plzeň – Liberec 0:5
Třinec – Plzeň 3:4

Za vše mluví čísla. Z předcházejících pěti utkání urvali indiáni body jen jednou – právě v posledním souboji s Oceláři. Čtyři duely předtím ztratili vždy v základní hrací době, přičemž navíc pokaždé inkasovali minimálně čtyři branky. Jako by si defenziva vybrala placenou dovolenou.

Hradec na tom není nijak úžasně, ale na západě Čech mohou Mountfieldu jen závidět. Lvi v neděli zvítězili značným brankovým rozdílem (5:1) nad brněnskou Kometou, která předtím po dlouhých čtrnáct kol neokusila porážku v základní hrací době. A to i přesto, že je tým Václava Sýkory oslaben početnou marodkou.

První duel ve městě piva vyšel lépe domácím

kolodatumdomácíhosté
8. pá 30.9.2016 Plzeň Mountfield HK 4:3p (0:2, 3:0, 0:1 – 1:0)

Úterní souboj je předehrávkou 34. kola. V prvním vzájemném souboji se oba protivníci střetli v Home Monitoring Aréně, kde se bude hrát i tentokrát. První měření sil přineslo vyrovnanou bitvu, ve které nejprve vedli Východočeši 2:0. Během druhé třetiny ale domácí otočili na 3:2 ve svůj prospěch, a tak musel poslat souboj do prodloužení Červený, který vstřelil gól čtyři minuty před třetí sirénou. Zápas tak rozhodla až trefa v čase 64:01 a na svědomí ji měl Jakub Lev. Došlo tak k dělbě bodů, Plzeň brala dva, Hradec jeden.

Nejlepším střelcem Škody je znovu Kubalík

V útoku se u indiánů nejvíce prosazují Ondřej Kratěna (4+5) a Jaroslav Kracík (3+6). Oba borci jsou však, podobně jako drtivá většina jejich mužstva, v tabulce pravdy v záporných číslech. Nejlepším střelcem je, stejně jako v minulé sezóně, Dominik Kubalík, který v letošním ročníku nastřílel zatím pět branek.

V obranných řadách si výborně plní své úkoly David Sklenička, jehož Radegast index je na slušných čtyřiapadesáti bodech. Nejproduktivnějším obráncem je pak Lukáš Pulpán (3+3). Na trestnou lavici často pospíchá Nicholas Johnson, který v patnácti duelech nasbíral 30 trestných minut, což je průměrně jedno dvouminutové vyloučení na zápas.

Plzeň stihla během patnácti utkání protočit v brance hned čtyři gólmany. Jasnou jedničkou i nadále zůstává Matěj Machovský, který drží svou procentuální úspěšnost zásahů na 90,42 %. Tento muž je však zraněný a je otázkou, zda do souboje s Mountfieldem zasáhne. Jeho místo v posledních zápasech zaujal Alexandr Hylák, jenž dříve působil i v městě pod Bílou věží.

Statistické okénko – Škoda Plzeň…

• … inkasovala nejvyšší počet branek – již 55. Mountfield musel skousnout zatím 42 puků ve své síti.
  • … má třetí nejhorší využití přesilových her – 14,93 %. Hradec je na 18,84 %.
  • … má nejmenší počet střel na branku – jen 339. Východočeši vyslali již 424 střel.
  • … má třetí nejnižší Radegast index, a to 416. Lvi na tom jsou lépe. Jejich hodnota je 679, pročež jsou v tomto herním ohledu druzí nejlepší.
  • … má třetí nejnižší procento vstřelených gólů – 38,2 %. Svěřenci Václava Sýkory jsou na 53,85 %.