In-line
po 18.6.2012 | Martin Voltr, foto: Lenka Rybaříková

Inline hokejistům znovu těsně uniklo play-off, boje o udržení v extralize zvládli

O víkendu ukončili svou extraligovou pouť inline hokejisté klubu ILHK VCES Hradec Králové. Stejně jako v loňské sezóně, i tentokrát sahali po postupu do vyřazovacích bojů, které jim však o jeden bod unikly. Série play-out s Havířovem se potom stala jasnou hradeckou kořistí. „Sezóna byla podle mě diametrálně lepší než ta loňská,“ ohlíží se hradecký trenér Aleš Půlpán. „Bohužel ale dopadla tak, jak dopadla.“

Jako vždy hodně mladý hradecký tým vstoupil do soutěže trojicí zápasů o prvním víkendu. Vítězně zvládnul dva z nich a už tehdy se ukázalo, že play-off je rozhodně reálnou vyhlídkou. A když přišly ještě další tři výhry, vyřazovací boje byly hodně blízko.

Hradeckým hokejistům však jednoznačně uškodil systém extraligy, neboť všechny ostatní týmy dohrávaly poslední zápasy až v následujícím týdnu. Ještě před závěrečným víkendem drželi Hradečtí výbornou třetí příčku před dotírajícími mužstvy Kladna a Berouna.

Jenže právě tehdy přišly dva zajímavé výsledky z pražského Edenu. Domácí Slavia, která do té doby prohrála pouze jednou (navíc v prodloužení), totiž nejprve přenechala Kladnu všechny body po debaklu 5:12. Druhý den potřeboval na Slavii jeden bod Beroun... a právě ten taky získal. Hradec tak byl odsunut za oba soupeře na páté, nepostupové místo. Smůla?

Výsledky hradeckého týmu v základní části

Hradec Králové – Pardubice 1:4
Hradec Králové – Kladno 3:2
Hradec Králové – Tuněchody 8:1
Pardubice – Hradec Králové 6:3
Tuněchody – Hradec Králové 2:5
Beroun – Hradec Králové 6:0
Slavia Praha – Hradec Králové 10:5
Hradec Králové - Slavia Praha 3:8
Hradec Králové – Beroun 9:1
Kladno – Hradec Králové 5:8

Konečná tabulka Divize Západ
Tým Z V VP PP P Skóre B
1. IHC Slavia Praha 10 6 2 1 1 84 : 55 23
2. IHC Střída Sport Pardubice 10 5 2 1 2 58 : 47 20
3. IHC Čerti Kladno 10 5 0 1 4 57 : 49 16
4. IHC Berounští Medvědi 10 4 1 2 3 60 : 47 16
5. ILHK VCES Hradec Králové 10 5 0 0 5 45 : 45 15
6. IHC Tuněchody 10 0 0 0 10 20 : 81 0

Po roce čekal na hradecký inline tým znovu stejný soupeř pro play-out – nejslabší tým z východu IHC Panthers Havířov. Série hraná na dvě vítězná utkání byla zahájena v sobotu na zimním stadionu v Karviné. Havířov bojoval s hradeckým favoritem až do poloviny zápasu výborně, ve druhé půlce však Východočeši vstřelili čtyři rozdílové branky a po výhře 7:3 měli na svých hokejkách mečbol.

V neděli dopoledne si oba týmy pořadatelství vyměnili a znovu byl k vidění podobný scénář. Ještě ve 33. minutě vedli Hradečtí jen o gól, ovšem pak spustili kanonádu a po závěrečné siréně mohli slavit jednoznačné vítězství 10:3. Havířov tak odsoudili k finálnímu boji o udržení proti Tunechodům, sami si naopak zajistili extraligovou příslušnost i pro ročník 2013.

Kouč Aleš Půlpán: Jestli mají čisté svědomí...

Sezónu jste uzavřeli vítězným play-out s Havířovem, kdy jste dvakrát po vyrovnaném začátku rozhodli až později. Docházely soupeři síly?
Nemyslím si. Podle mě jsme měli úplně jinou kvalitu. Samozřejmě Havířov, jakožto o něco hůř technicky založený manšaft, s námi vydržel třeba dvě čtvrtiny jezdit. Ale jinak jsme byli v obou zápasech jednoznačně lepší a měli jsme to od začátku plně pod kontrolou. Neměli jsme strach a ač mám k soupeři pokoru, myslím, že jsme byli o třídu lepší.

Jak byste ze svého pohledu zhodnotil celý hradecký ročník? Znovu jste těsně nedosáhli na play-off...
Sezóna byla podle mě diametrálně lepší než ta loňská, kterou jsme také měli dobrou. Bohužel ale dopadla tak, jak dopadla, a spadli jsme do play-out. Vůči Kladnu a Berounu – tam ať si sáhnou do svědomí lidé, kteří si to zpytlíkovali tak, že postoupili do play-off. Když jim to vyhovuje, ať si takhle hrajou. My ale budeme pracovat na tom, abychom příští rok postoupili a nemuseli se ohlížet na výsledky ostatních soupeřů.

Naznačujete, že zejména mezi Slavií a Kladnem mohlo jít o domluvený výsledek?
Tohle nemůžu říct. Bylo to prostě zvláštní. Manšaft, který vyhrává celou sezónu, s týmem, který má jít zaslouženě do play-out, prohraje na svém vlastním hřišti 5:12... Ať si o tom každý udělá obrázek. Oni se samozřejmě budou bránit, že to bylo košer. Jestli si to myslí a mají čisté svědomí, tak je to v pořádku. My si zase myslíme svoje a na to máme právo.

Ještě se vrátím k hradeckému týmu. Říkal jste, že jste prožili lepší sezónu než vloni... Jak podle Vás zvládají kluci každý rok ten přechod na kolečka, jak si zvykají na inline hokej?
Já myslím, že tihle kluci patří do inlinové generace. Třeba ti pětatřicátníci v jiných klubech jsou hokejisti, kteří pak začali hrát inline. Ale tihle kluci ho hrají od svých deseti, dvanácti let. Ono to přijde a budou lepší a lepší, naberou zkušenosti. Náš manšaft má podle mě velkou budoucnost, pokud se udrží a zase se vhodně doplní. Třeba o starší žáky, kteří v sobotu vyhráli mistrovský titul a příště je zkusíme do juniorky. Máme tady dobrou základnu, tak uvidíme.