Rozhovory
út 3.3.2015 | Tomáš Kouba, Jan Vavřina

Jiří Vašíček vyhrál Radegast index! Odměnu do kabiny dám rád, usmívá se

Ještě před play-off se může klub Mountfield HK pyšnit jedním prvenstvím, přestože se nejedná o umístění mužstva. Je jím individuální úspěch Jiřího Vašíčka, který byl oceněn jako vítěz Radegast indexu základní části sezóny 2014/15. Tato statistika oceňuje černou práci, která není lidem až tolik na očích. Hradecký lev nasbíral celkem 248 bodů, o 8 více než druhý v pořadí.

Jak tvrdá záležitost dokáže hokej být, o tom celou základní část extraligy dával lekce hradecký obránce Jiří Vašíček. Obětavost, srdce na správném místě, či vůle po vítězství, i to jsou faktory, které vynesly populárnímu „Vášovi“ označení nejobětavějšího a nejtvrdšího hráče soutěže. „Je hezký to vyhrát... Jsem rád, že se mi to podařilo, i kluci v kabině mi to přáli a ocenili to,“ říká nástupce Michala Gulašiho.

Rozuzlení této statistiky proběhlo až v posledním kole na ledě brněnské Komety. Hradecký obránce ji už před zápasem sledoval. „Nebudu říkat, že když se soutěž chýlila ke konci a věděl jsem, že šance na vítězství je, že jsem na to nemyslel. Člověk na to koukne,“ prozrazuje Jiří Vašíček.

Východočeský hokejista tak jistě udělal radost nejednomu fanouškovi Hradec Králové, když po celou sezónu poctivě blokoval spoustu střel a rozdával neméně hitů. Pokoušet se vystřelit, když byl Vašíček na ledě a trefit cíl, nebylo letos pro extraligové útočníky nic jednoduchého.

Hradecký bojovník svým tělem zblokoval celkem 82 střel a svými hity vystavil stopku hráči soupeře hned 78 krát. V kolonce +/- bodů svítí čtyřiatřicetiletému obránci hodnota +6. „Je to moje práce a můj hokej. Je dobře, že to takhle dopadlo a dokázal jsem, že ho trošku umím,“ skromně hodnotí bek Mountfieldu.

V součtu je to 248 bodů a na druhého nejlepšího hráče v této bilanci měl Vašíček náskok osmi bodů. Tím byl Jan Hanzlík z Komety, se kterou Hradečtí svedli poslední souboj v základní části, jež mohl být z hlediska vítězství v soutěži bojovníků klíčový. „V tom zápase jsme byli přeci jenom pod tlakem a člověk ví, že když je mužstvo pod tlakem, tak ty body posbírá asi snáz, než když se útočí. To mi trošku nahrálo,“ říká pardubický rodák oblékající dres Hradce Králové.

Mountfield na Brno nestačil, Vašíček si ale pro individuální ocenění dokráčel. „Samozřejmě by bylo lepší vyhrát zápas a zároveň nějakou cenu, ale v tabulce by nám to stejně už nepomohlo,“ rozklíčoval poslední zápas Jiří Vašíček.

V každé dobré sportovní partě však za taková ocenění přichází „pokuta“ do kabiny, na to už je však usměvavý bojovník připravený. „Nevím, jak je to za celkové vítězství, ale po tom měsíčním jsem dostal nějaká piva, tak ta samozřejmě šla hned do kabiny. Určitě mi to teď Šimi (Jiří Šimánek) také nějak ohodnotí. Ale dám to do kabiny rád, to není problém,“ usmívá se na závěr.