čt 7.1.2016 | Petr Šatalík, Lukáš Štěrovský

Junioři proti Spartě promarnili čtyřbrankové vedení, vaz jim srazila třetí třetina

Tak na tenhle zápas budou chtít svěřenci trenéra Aleše Krátošky hodně rychle zapomenout. Vždyť ještě těsně před koncem druhé třetiny vedli nad Spartou o čtyři góly. Jenže hosté zabrali, poslední část vyhráli poměrem 6:1, což jim stačilo na obrat skóre a celkové vítězství 7:5. Hradec tak zůstal i přes nadějně rozehraný zápas bez bodu.

Mountfield šel v první periodě do vedení

Do zápasu se obě mužstva pustila s vervou a bylo tak jasné, že půjde z hlediska juniorské ligy o nadprůměrné utkání, což se záhy potrvdilo. Po pěti minutách pálil z levého kruhu Krátoška, ale Chour jeho ránu zlikvidoval vyrážečkou. Na druhé straně, v akci dvou na jednoho, procedil přihrávku na Krátkého Sladkovský, jenže prvně jmenovaný už byl v nevýhodné pozici a s jeho nedostatečně razantním pokusem si Vomáčka poradil.

V polovině první třetiny tak udeřilo na druhé straně. František Hnik se dostal ke kotouči v rohu útočného pásma, přihrál za branku Aleši Krátoškovi, který našel mezi kruhy číhajícího Radka Pilaře. Jeho prvotřídní projektil zamířil do levého horního rohu Chourovi klece a Lvi tak otevřeli skóre tohoto střetnutí. Ve zbytku první části se dál hrál ofenzivní hokej, kde se střídaly šance na obou stranách. Gól však již žádný nepadl, a tak se šlo do kabin za nejtěsnějšího možného vedení Lvů – 1:0.

Hradec v prostřední části skóroval třikrát, Pražané jen jednou

Hned v úvodu druhé třetiny měla Sparta velkou příležitost. Jan Havel dostal nabito v prostoru mezi kruhy a brankář Vomáčka měl co dělat, aby jeho prudkou ránu zkrotil. A znovu platilo to staré, osvědčené nedáš – dostaneš. Na druhé straně našel Patrik Miškář puk v rohu kluziště, kam ho poslal Jakub Orság. Nebál se vybruslit až před svatyni hostí a kolem betonu gólmana Choura poslal kotouč do branky – 2:0.

Mužstvu z hlavního města bylo ještě míň do smíchu poté, co Lier, Moník a Tomáš Zahradník pořádně zavařili před brankou Pražanů. Posledně jmenovaný nakonec objevil puk před brankovištěm a poslal ho do klece hostí. Když už to vypadalo, že se Spartou nemůže být hůř, našel Daniel Lier odražený kotouč, který na soupeřovu svatyni vyslal Štěpán Matějček a poslal ho za Chourova záda – 4:0. V té chvíli asi nikdo netušil, jak se celé utkání (nepříjemně pro Lvi) obrátí.

Gólu se totiž záhy poté dočkali také Pražané. Albert Michnáč ostře vypálil na Vomáčku, jeho střela sice byla nepřesná, ale Jiří Hozák našel puk za brankou a poslal ho před ni do míst, kde se nacházel René Piegl. Od jeho nohy pak puk nešťastně zamířil do svatyně Východočechů. Ani v tuto chvíli to však ještě na žádný dramatický zápas nevypadalo. Po druhé třetině Mountfield vedl 4:1 a vše nasvědčovalo tomu, že zvítězí.

Pražané předvedli neskutečný obrat

Do závěrečné třetiny však vstoupila Sparta odhodlaně. Jan Havel přesným pasem vyzval ke skórování Ondřeje Procházku, který nabídnutou šancí nepohrdl a z mezikruží překonal Vomáčku. Mužstvo z hlavního města tak ucítilo, že zápas ještě není ztracen a hnalo se vpřed. Po přihrávce Daniela Schwambergera pálil od modré Lukáš Lojka, když brankář Hradce kotouč jen vyrazil, zorientoval se nejlépe Vojtěch Kulda a snížil na rozdíl jediné branky – 4:3.

Lvi se ale ofenzivní síle Sparty snažili vzdorovat. Jakub Orság poslal puk před brankoviště Pražanů, kde se nečekaně dostal až k Tomášovi Drašnarovi, jenž bekhendovou kličkou překonal marně se natahujícího Choura. To byl ale poslední gól Východočechů v zápase. Nicolas Bureš pak fauloval Lukáše Lojku, který byl v samostatném úniku. Po Burešově nedovoleném zákroku bylo nařízeno trestné střílení, které faulovaný hráč proměnil, když šikovnou kličkou a střelou mezi nohy překonal Vomáčku – 5:4.

Srovnání přišlo necelých sedm minut před koncem. Po asistencích Klindery a Hozáka skóroval Alber Michnáč, když nenápadnou střelou překonal brankáře Lvů. Sparta se ale s remízou nespokojila a v přesilovce zápas otočila. Procházka přihrál na modrou Jandusovi, ten nahodil puk na bránu a dobře se orientující Marek Pulkrab dokonal famózní obrat Pražanů. Hradečtí se ještě snažili srovnat, odvolali gólmana, ale tím jen umožnili Jiřímu Hozákovi udělat sladkou tečku za celým kláním, když poslal puk do sítě po přihrávce Michnáče. Sparta tak porazila Hradec 7:5 a zvýšila svůj náskok na čele soutěže.

Aleš Krátoška (Mountfield HK):
Pro nás to bylo hodně nešťastné utkání. Dvě třetiny jsme měli zápas pod kontrolou, ale bohužel jsme vůbec nezvládli třetí třetinu. Pro nás je to samozřejmě velká ztráta, stav 4:1 by se měl udržet. Nakonec to dopadlo tak, jak to dopadlo, bohužel, takový je hokej. Je to velké ponaučení do budoucna. Mysleli jsme si, že už je po zápase, ale bohužel se hraje až do šedesáté minuty, a to jsme dnes nezvládli.

Darek Stránský (HC Sparta Praha):
Z naší strany to byl po dvě třetiny vlažný a nedůrazný výkon. Soupeř nás přetlačil v prostorech před brankou, kde nám chyběl důraz a agresivita. Šli jsme do poslední části s tím, že zápas není ztracen, že tak zlé skóre, které ukazovala světelná tabule, neodpovídalo našemu výkonu. A pak se povedlo něco, co se stane jednou za sezónu… a jsme za to rádi.