Ohlasy k zápasu
ne 1.9.2019 | Daniel Krátký, Tomáš Borovec

Klíčem k úspěchu byl pohyb, říká po skalpu vítěze CHL Filip Pavlík

Hradečtí hokejisté získali ve švédském Göteborgu cennou výhru 3:2 nad trojnásobným vítězem Ligy mistrů, týmem Frölunda Indians. Klíčem k vítězství byl dobrý výkon v zadních řadách mužstva z východu Čech, na čemž se tradičně dobrým výkonem podílel také Filip Pavlík. Co prozradila hradecká pětačtyřicítka po zápase se švédským gigantem?

Máte za sebou úvodní dva duely Ligy mistrů, ve kterých jste získali tři body. Ale možná v trochu jiném gardu, než jste předpokládali, co myslíte?
Chtěli jsme z tripu samozřejmě urvat co nejvíce bodů. Bodovali jsme ale až ve druhém zápase. Každý bod z venku se počítá. Tři body, které jsme získali ve Frölundě, jsou podle mě hezké.

Co se podle vás změnilo ve výkonu oproti utkání v Cardiffu?
Asi nejvíce pohyb. Řekli jsme si, že musíme více bruslit, protože bez toho to nepůjde. Pohyb byl takový rozhodující faktor, který byl klíčem k úspěchu.

Trenér promíchal složení jednotlivých řad, ale bylo vidět, že vám to nedělalo žádné problémy.
Přece jenom jsme už asi šest týdnů na ledě, takže každý ví, kdo má zhruba co dělat. Když se to pak promíchá, tak si myslím, že není problém kluky nějak v té lajně rychle poznat. Jsme spolu už delší dobu, takže v tom bych neviděl problém. Ba naopak nám to pomohlo a dalo nám to takový impuls, že jsme vyhráli.

Na švédském týmu bylo vidět, že je to pro něj důležitý zápas, protože první duel proti Grazu prohrál. Jak jste to vnímali vy na ledě, bylo to znát? Bylo to více stažené defenzívou?
Frölunda nevyhrála soutěž třikrát pro nic za nic. Tu kvalitu tam měli. S Grazem se jim to nepovedlo, tím víc si myslím, že chtěli získat tři body, aby měli trochu klidnější období před tripem, který je čeká. Hráli výborný hokej, ale my jsme nechtěli jen bránit, ale také útočit. A to si myslím, že se nám povedlo.

Vy jste si počkali na svou chvíli. Byla rozhodujícím faktorem první branka?
Vždycky platí, že kdo dá první branku, tak se trošku uklidní. Trochu to z toho týmu spadne psychicky. A pak mu to i více lepí, protože psychika prvního gólu toho dělá hodně, vždycky když hrajete venku.

Jak vám vyhovovala zdejší aréna? Kluziště je tu trochu užší než v Cardiffu.
Všude jsou různé šířky kluziště. Tady si myslím, že nám to vyhovovalo. I ty mantinely jsou tu takové měkčí, takže se do toho hráč více opře a nemusí se bát tolik zranění. Je to takové pečlivější pro hráče, takže si myslím, že i hokej má potom trochu větší náboj.

„Byla to nešťastná náhoda. Já jsem proti němu chtěl vystoupit a jemu podjela brusle, takže mě přímo trefil do kolena, které se mi trošku prolomilo.“

45 Filip Pavlík (o srážce s Niklasem Hjalmarssonem )

V jednom okamžiku vás jeden z domácích útočníků zasáhl do kolene. Opouštěl jste plochu za pomoci spoluhráčů. Co vám prolétlo hlavou v tuhle chvíli, protože z hlediště to vypadalo hodně nebezpečně?
Byla to nešťastná náhoda. Já jsem proti němu chtěl vystoupit a jemu podjela brusle, takže mě přímo trefil do kolena, které se mi trošku prolomilo. Cítil jsem, že se mi v něm něco pochroumalo, takže jsem jenom doufal, že se budu moct za chvíli postavit a odjet, aby to nebylo nic horšího. Ale jsem rád, že mi naštěstí nic nebylo. Takové zranění mohou hráče vyřadit na dlouho. A takhle před sezónou je to pro toho hráče hodně těžké.

V utkání jste byli vylučovanějším týmem, měli jste sedm vyloučení oproti domácímu jednomu, což je poměrně zvláštní nepoměr.
Jak to pískali, tak to pískali. Přesilovek jsme moc nedostali. Oni jich měli mnohem víc, hráli je parádně a využili dvě, takže v přesilovkách mají velkou sílu.

Přesto, že musel domácí tým ve třetí třetině dotahovat, tak i vy jste byli poměrně aktivní. Asi jste si neřekli, že budete jen bránit hubený náskok?
To určitě ne, nemůžeme se zavřít na modré čáře a tu bránit, aby k nám nevstupovali. Musíme hrát pořád stejně. A ono je to potom lepší, když je napadáme a děláme jim tam rozruch. Oni se pak sami dostávají do problémů a my z toho můžeme těžit šance.

Vnímali jste podporu zhruba dvacítky fanoušků Mountfieldu, kteří také vyrazili na trip vás povzbudit?
Samozřejmě. Je paráda, že se za námi vydají takhle po Evropě. Určitě jsme si jich všimli, viděli jsme je a i slyšeli, takže to je od nich paráda.

Uběhne jen pár dní a oba dva týmy přivítáte na domácím ledě v Hradci Králové. Očekáváte, že ty zápasy budou v něčem jiné?
Já si myslím, že co se týče Frölundy, tak určitě ne. Ti budou hrát pořád stejný hokej. Je to bruslící a hodně aktivní mužstvo. Cardiff si myslím, že přijede a bude se chtít hodně srážet a hrát takový svůj kanadský hokej, jak tam mají hodně těch importů. Budou se snažit hrát tvrdě a ten hokej nám otrávit v jejich prospěch. Budeme se snažit dělat to, co chceme hrát v každém zápase. Půjdeme do toho se svojí taktikou.

Může pomoci i to, že máte oťukaný Cardiff z utkání na jejich ledě?
Určitě, protože zhruba víme, s čím by na nás mohli přijít. Oni samozřejmě vědí také, s čím půjdeme my na ně. Budeme mít rozbor videa, podíváme se na ně a probereme si, na co si dát pozor.