Aktuální zprávy z klubu
ne 19.4.2020 | Adam Kodet | TOP FOTO: Lubomír Tesař / LHK Jestřábi Prostějov

Kteří hráči Hradce nastupovali v Chance lize a jak se jim dařilo?

Hradecký hokejový tým se snaží udržet svou soupisku co nejširší, tak aby měl A-tým dostatek hráčů, kteří mohou zaskočit v případě zranění či nižší výkonosti některých jeho členů. Aby zejména pro mladé hráče nebyl přechod na nejvyšší tuzemskou úroveň tak razantní, či aby se udrželi v zápasové kondici, zařídil Mountfield HK některým z nich angažmá v prvoligových týmech. Následující článek přináší ohlédnutí za tím, jak se hradeckým hráčům dařilo o patro níž. Jedná se o hráče, kteří zároveň měli oprávnění v sezóně 2019/20 nastupovat i za extraligový tým Mountfieldu HK.

Brankáři

Daniel Dvořák (LHK Jestřábi Prostějov): Mládežnický reprezentant od začátku ročníku bojoval o nominaci na MS juniorů v Ostravě a Třinci, i proto dostával mezi Jestřáby vydatnou porci zápasových minut. Celému týmu se však nedařilo dle představ, a tak byl po příchodu nového trenéra Dvořák odsunut na druhou kolej. Celkem odchytal za Hanáky 18 zápasů s úspěšností zásahů 88,18 % a průměrem 3,38.

Štěpán Lukeš (HC ZUBR Přerov / HC Stadion Litoměřice / Piráti Chomutov): Hradecká dvojka prožila velmi turbulentní hokejový ročník, ve kterém se nakonec rodák z Kadaně představil ve čtyřech různých dresech. Na začátku sezóny odchytal šest zápasů za Litoměřice, načež se přesunul do Přerova, kde stihl pouhé jedno utkání s jedním inkasovaným gólem. Stejnou bilanci si připsal i v dresu svého bývalého týmu z Chomutova. Celkově strávil v 1. lize mezi třemi tyčemi 478 minut, zaznamenal čtyři výhry a úspěšnost zákroků 91,45 %.


Obránci

Zdeněk Čáp (HC ZUBR Přerov / HC Dukla Jihlava): Rodák z Kolína se letos vrátil do známého prostředí, v dresu Přerova totiž nastupoval už v předchozích dvou sezónách. Trenéři si byli vědomi jeho kvalit a dopřávali mu slušný ice-time. Za 20 zápasů stihl zapsat 10 kanadských bodů a jeho průměrný pobyt na ledě v zápase se vyšplhal 20:32. V polovině prosince ještě dvakrát vypomohl Jihlavě, pak už se ale nastálo přestěhoval zpátky do hradeckého áčka.

Michael Gaspar (HC Stadion Litoměřice): Nadějný bek a účastník loňského MS juniorů zažil snový start do extraligy, když skóroval hned ve svém prvním zápase. Pak se vystřídal s Radimem Šaldou a putoval do Litoměřic, kde nastupoval už v minulých dvou letech. Celkem za kališníky letos sehrál 19 duelů, ve kterých jednou skóroval a osmkrát asistoval. Hrál pravidelně ve všech herních situacích a v tabulce pravdy skončil v plusu.

Miroslav Kukla (HC Stadion Litoměřice): Loňský kapitán juniorky si letos odbyl první ostrou sezónu mezi muži a nevedl si vůbec zle, ba naopak. Skvělý rozjezd okořenil pěti brankami a patřil k nejlepším hráčům celé ligy ve statistice +/-. Do poslední chvíle bojoval i o nominaci na MSJ, která mu utekla jen o chloupek. Vinou pozdějšího zranění nakonec sehrál jen 36 utkání s bilancí 5+8, jeho +7 v tabulce pravdy bylo ale pátým nejlepším číslem z celého týmu. Navíc zblokoval 36 střel a byl jedním ze čtyř hráčů s průměrem více než jednoho bloku na zápas.

Jakub Muška (LHK Jestřábi Prostějov): Urostlý bek zažil rovněž první kompletní sezónu v seniorské soutěži. Hned při své premiéře se šťastnou brankou v hanáckém derby zapsal do listiny střelců. V celé sezóně chyběl v sestavě pouze jednou, za 57 utkání nastřádal 10 kanadských bodů. Jeho přednosti jsou ale především v defenzívě. Připsal si druhý nejvyšší počet zblokovaných střel v týmu (39) a byl nejvytěžovanějším hráčem na oslabení.

Martin Pěnčík (LHK Jestřábi Prostějov): Tento podsaditý bek vynahradí svůj nižší vzrůst na ledě svou bojovností a mrštností. V hradecké mládeži působí už třetím rokem a postupně okusil už i tři různé seniorské ligy. Loni si zkusil krajskou ligu za Náchod, letos naskočil nejprve do 2. ligy v dresu Trutnova a na konci ročníku se vrátil jako odchovanec Prostějova do svého mateřského týmu, ve kterém sehrál tři zápasy v rámci Chance ligy. Bod si sice nepřipsal, zajisté na sebe ale upozornil.

René Piegl (HC Dukla Jihlava): Českobudějovický rodák za Mountfield HK nastoupil naposledy před pěti lety, od té doby oblékl šest různých dresů. Letos se po návratu ze Žiliny upsal Jihlavě, kde sehrál 48 duelů s bilancí 3+10. Skvěle si vedl v tabulce pravdy, kde s +13 skončil v týmu šestý. Při jihlavské marodce navíc v sezóně několikrát zaskakoval i na pozici útočníka.

Radim Šalda (HC Stadion Litoměřice): Ofenzivně laděný zadák načal první sezónu mezi muži v Litoměřicích, kde sehrál 9 utkání s bilancí 2+2. Na ledě trávil kolem 20 minut a zaznamenal 23 přesných a 20 nepřesných pokusů. V říjnu dostal šanci v extralize a tu už i vinou zranění ostatních beků, ale samozřejmě i díky svým skvělým výkonům, neopustil.

Jakub Váchal (HC Stadion Litoměřice): Osmnáctiletý bek se přestěhoval na východ Čech před touto sezónou z Chomutova, kde stihl v loňské baráži zapsat své první extraligové starty. K těm přidal letos dva za Hradec v rámci CHL a hned 5 v lednu v dresu Litoměřic. Bod si sice nepřipsal, ale v posledním duelu proti Motoru strávil na ledě 17 minut a posbíral spoustu hokejových zkušeností ze seniorské profesionální soutěže.


Útočníci

Jan Berger (LHK Jestřábi Prostějov / HC ZUBR Přerov): Rozený bojovník se k Jestřábům připojil těsně před začátkem ligy, divákům se předvedl dvěma vyhranými pěstními souboji ve dvou prvních zápasech. Během 21 zápasů nastřádal 11 bodů, byl nejvytěžovanějším útočníkem týmu a vyhrál 58 % svých vhazování. V polovině sezóny se přestěhoval k hanáckému rivalovi z Přerova, ve staronovém působišti ale střeleckou pohodu nenašel a v podstatě každý zápas odehrál v jiné formaci.

Matěj Chalupa (SK Trhači Kadaň): Stabilní člen hradeckého áčka byl na začátku sezóny odeslán do Kadaně, kde však sehrál jediný zápas. Za dvacet minut na ledě stihl pětkrát vystřelit, jednou skórovat a opětovně si řekl o post v extralize, kde se stal jednou z komet Mountfieldu HK.

Adam Kubík (HC Slavia Praha): Rodák z Kladna si letos připsal své první extraligové starty, větší část sezóny ale strávil v sešívaném dresu. I když sehrál jen polovinu zápasů (31), byl šestým nejproduktivnějším slávistou s bilancí 7+21 a nebodoval jen osmkrát! Čtyři ze sedmi branek byly vítězné a +15 v tabulce +/- bylo nejlepším týmovým výsledkem.

Patrik Miškář (SK Trhači Kadaň / LHK Jestřábi Prostějov): Hradecký odchovanec začal svou letošní prvoligovou pouť v Kadani, kde v každém ze třech zápasů vstřelil branku, dvě z nich dokonce ve vlastním oslabení. Poté se přesunul na západní cíp Hané, kde nadále prokazoval svou výkonnost. V 15 zápasech zaznamenal 14 bodů, zažil dva tříbodové večery a v Ústí dokonce slavil svůj první seniorský hattrick. Hned potom putoval zpět do Hradce, jehož kádr už ve zbytku sezóny neopustil.

Matěj Morong (SK Trhači Kadaň / HC Stadion Litoměřice): Osmnáctiletý talent hradeckého hokeje se letos vrátil pod Bílou věž po dvouleté úspěšné anabázi ve finských mládežnických soutěžích. Okamžitě se zařadil k produktivním tahounům juniorky a vysloužil si i dva premiérové starty v extralize. Už na podzim ale nakoukl mezi muže šesti starty v Kadani, kde zaznamenal své dva první seniorské góly. Konec sezóny odehrál v Litoměřicích, kde sice v 12 utkáních nebodoval, do svého hokejového životopisu ale nasbíral cenné zkušenosti.

Radek Pilař (SK Trhači Kadaň / LHK Jestřábi Prostějov): Stejně jako Matěj Chalupa a Patrik Miškář, i Radek Pilař zahájil ročník v Kadani, kde trávil až 18 minut času na ledě za zápas, ale nezískal žádný kanadský bod. Po 7 zápasech pod Krušnými horami doplnil početnou hradeckou enklávu v Prostějově, kde v pěti duelech jednou skóroval. I on ale jestřábí dres nakonec rychle odložil a už v listopadu se natrvalo vrátil do extraligy.

Petr Poppel (SK Trhači Kadaň): Letošní kapitán juniorky stejně jako Morong dostal na přelomu listopadu a prosince měsíční šanci v Kadani, kterou proměnil v šest startů a krásný premiérový seniorský gól po sólu přes půl hřiště a bekhendovém blafáku. Ve zbytku sezóny pak ještě spolu s parťákem Vojtěchem Sílou vypomáhal druholigovému Havlíčkovu Brodu.

Dominik Sklenář (HC Stadion Litoměřice): Devatenáctiletý mládežnický reprezentant nakoukl mezi seniory už loni právě v dresu Stadionu. Tamtéž strávil celou letošní sezóny a mezi kališníky plnil zejména roli bránícího útočníka a psa obranáře. 18 % ice-timu odehrál v oslabeních, pravidelně naskakoval ve třetí nebo čtvrté formaci. Za 42 utkání posbíral dvě branky a čtyři asistence, zároveň ale zablokoval 12 soupeřových pokusů.

Martin Štohanzl (HC Stadion Litoměřice): Loňský navrátilec ze zámoří stejně jako Sklenář sbíral starty v 1.lize už loni, letos jich stihl celkem 38 s bilancí 1+8. O větší zápasovou porci přišel zejména vinou zranění, i jeho ve velké litoměřické konkurenci posílali na led zejména jako člena checking-line.


Foto Daniel Dvořák: Lukáš Bajgar / HC RT TORAX Poruba
Foto Miroslav Kukla: Kateřina Kundertová / HC Stadion Litoměřice
Foto Jan Berger: Jan Gebauer / HC ZUBR Přerov