st 29.11.2017 | Lukáš Foff

Lvi potřetí v sezóně zdolali Boleslav. Té nepomohly ani dva góly Knotka

Hradec předehrával z důvodu účasti na Spengler Cupu 35. kolo a s Mladou Boleslaví se tak střetl už potřetí v sezóně. Stejně jako v předchozích dvou případech se z vítězství radují svěřenci Václava Sýkory. Ti si vypracovali náskok díky nejgólovější první třetině sezóny a po zbytek zápasu jej kontrolovali. Mladou Boleslav od prohry nezachránily ani dvě branky exhradeckého Tomáše Knotka. Lvi nakonec zvítězili 4:2.

Hradečtí trenéři měli po zápasové pauze k dispozici opět kapitána Jaroslava Bednáře, který se ihned postavil mezi své tradiční spoluhráče. Do první lajny se posunul Jan Berger, naopak chyběl kvůli zranění Martin Látal, který je v Hradci na hostování právě z Bruslařského klubu.

Diváci viděli nejgólovější první třetinu v sezóně

Domácí hráči nastoupili do utkání skvěle a prohra z posledního zápasu na nich vůbec nebyla znát. Aktivní začátek přinesl odměnu v podobě úvodního gólu. Už v čase 2:01 se odrazil puk od mladoboleslavského beka k Petru Koukalovi, který neměl problém překonat odklouzávajícího Brandona Maxwella – 1:0. O pár vteřin později našlápl ve skvělé formě hrající Michal Dragoun, jehož pokus však skončil ve výstroji brankáře hostí.

Hradec byl jasně lepší, ale vyrobil hrubku v rozehrávce, kterou neomylně potrestal hráč, jenž na hradeckém ledě strávil čtyři sezóny – Tomáš Knotek. Východočechy to nepoložilo a naopak si došli pro přesilovou hru. Tu sice nevyužili, ale ihned po ní padl „lotyšský gól“. Andris Džerinš našel mezi kruhy hůl Oskarse Cibulskise a ten ztečoval kotouč přesně mezi betony Maxwella – 2:1.

Početní výhodu si zahráli i Bruslaři, ale prakticky se vůbec nedostali do pásma. Největší šanci měli ještě před jejím začátkem, když současně s Koukalovým faulem skončil puk na tyčce Rybárovy brány. Domácí ale jinak byli lepší takřka ve všem. To potvrdili i třetím gólem, který do poloprázdné brány vsítil v čase 16:44 bez větších problémů Rudolf Červený. Výsledkem 3:1 skončila první dvacetiminutovka a bylo to v této sezóně vůbec poprvé, kdy v zápase Mountfieldu padlo tolik branek v první třetině.

Knotek svojí druhou brankou pozvedl akcie Boleslavi

Mladoboleslavští věděli, že musí zabrat, a tak začali druhou třetinu lépe. Hradec navíc dělal chyby v rozehrávce. Po jedné z hrubek pálil Jakub Orsava, ale Patrik Rybár vytěsnil puk ramenem do ochranné sítě. Poté však fauloval Cibulskis a zeleno-černí dostali příležitost přesilové hry. Tu využili po čtyřiadvaceti vteřinách a opět vstřelil kontaktní gól Tomáš Knotek – 3:2.

Po dlouhé přihrávce se do slušné gólovky dostal Petr Koukal a mohl opět uklidnit příznivce hradeckých barev. Na poslední chvíli mu ale puk sjel z čepele. Střelu v gól nepřetavil ani Bednář, protože Maxwell zasáhl svojí lapačkou. Hra ztratila tempo a zejména domácí působili ve svém obranném pásmu hodně laxně. Dařil se jim však rychlý přechod do útoku, což potvrdil i Kukumberg. Ani on však skóre nezměnil.

Tři minuty před koncem se provinil faulem Jakub Klepiš. První hradecká přesilovková pětka zůstala ve hře celé dvě minuty a Bednář v ní působil jako akční pošťák, který posílal rekomanda po všech svých spoluhráčích. Koukal, Červený ani Köhler je ale nedokázali doručit na požadovanou adresu skrz hlídače Brandona Maxwella.

Domácí uklidnil zkraje třetiny Köhler v přesilovce

Parta okolo kapitána Jaroslava Bednáře přidala uklidňující branku hned na začátku třetí periody. V čase 42:32 totiž právě hráč s číslem 26 našel v přesilové hře před bránou zaparkovaného Bedřicha Köhlera a ten svojí třináctou brankou v sezóně upevnil svojí pozici nejlepšího střelce Mountfieldu HK – 4:2. Hradec navíc hrál další přesilovku, ve které neuvěřitelně motal Bruslaře, ale pátý gól nepřidal.

Po celý zápas byl často do osobních soubojů zapletený sedmadvacetiletý Jan Berger, až to v 50. minutě přerostlo v pěstní potyčku s Vladimírem Emingerem. Oba borci předvedli několik svižných ran, ale na body zřejmě mírně zvítězil hostující zadák. To však bylo jediné dílčí vítězství Mladé Boleslavi, neboť hradecký Mountfield zamkl svojí třetinu na několik západů a zahodil klíč.

Necelé dvě minuty před koncem naordinoval Vladimír Kýhos svým svěřencům hru bez gólmana. V té ale mohli naopak inkasovat, a to hned dvakrát. Nejprve střílel do odkryté brány Bednář, který však trefil brankovou konstrukci a poté pohrdl svým prvním gólem v sezóně Lukáš Cingel, který taktéž nezacílil přesně. Lvi přesto zvítězili 4:2 a velmi rychle tak zapomněli na nevydařené derby.

Pavel Hynek (Mountfield HK):
Měli jsme dobrý vstup do utkání, odehráli jsme výbornou první třetinu. Ve druhé soupeř přidal, my jsme začali hrát hodně lehkovážně a mohli jsme být po třetině rádi, že o gól vedeme. Ve třetí jsme si vrátili klid na hokejky přesilovkovým gólem na 4:2. Hráli jsme dobře přesilovky a jsme rádi, že jsme to v předehrávce urvali za tři body. Děkuju hráčům za výkon.

Viktor Ujčík (BK Mladá Boleslav):
Jeli jsme do Hradce s velkým respektem, protože známe jeho sílu a víme, že minimálně už čtvrtinu se mu daří. Chtěli jsme se dostat do vedení, jako se nám to povedlo třeba v Třinci, protože potom se hraje jednodušeji. Ale musíme uznat sportovní kvalitu soupeře, který je nesmírně silný hlavně v přesilových hrách. Musím říct, že pro lidi tady je asi radost se na to dívat.