Rozhovory
st 3.7.2019 | Adam Kodet, Jan Vavřina

Michal Tvrdík o přípravě: Vedra brala hodně sil, ale kluci to zvládli

Pro A-tým Mountfieldu koncem června skončila vesměs neoblíbená, ale velmi prospěšná fáze sezóny s názvem suchá letní příprava. Ta trvala přesně dva měsíce a stejně jako loni měl její harmonogram a průběh pod palcem kondiční trenér Michal Tvrdík. Ten pro své svěřence namixoval podobně pestrý koktejl aktivit jako v loňském ročníku, dle jeho slov byl ale ještě výživnější než posledně.

Sám bývalý hráč Hradce Králové letní přípravu hodnotí pozitivně a potvrzuje, že proběhla přesně podle nastaveného rozvrhu. „Proběhla tak, jak jsme si ji naplánovali, takže z tohoto pohledu jsem spokojený,“ říká s úsměvem. Kondiční kouč má samozřejmě přehled o tom, jaké aktivity byly pro hráče těmi nejnáročnějšími. „Stejně jako minulý rok to byl asi airbike. Sjezdovku jsme letos vyměnili za schody na rozhlednu Milíř. Troufnu si ale říct, že schody tam jsou minimálně stejně náročné jako sjezdovka na Rozárce,“ přibližuje bývalá hradecká dvanáctka nejnamáhavější aspekty.

Hokejová veřejnost samozřejmě do nitra chodu hokejového klubu tolik nevidí, proto kondiční trenér v kostce popisuje průběh předsezónních tréninků. „Nejprve proběhne zapracování, které trvá patnáct až třicet minut s ohledem na další program. Tím je posilovna a následuje třeba zmíněný airbike nebo jiná náplň. Odpoledne měli kluci třikrát v týdnu ještě druhou fázi. Tam se hrál beachvolejbal, tenis, chodilo se na plavání nebo jógu,“ objasňuje. Někdy se tým sejde celý pohromadě, v některých případech musí trenéři mančaft rozdělit. „Dost často se nám stávalo, že jsme to museli rozdělit a pracovali jsme ve dvou nebo třech skupinách,“ připomíná rodák z Pardubic.

Vítaným ozvláštněním denní rutiny bylo již tradiční soustředění v Ústí nad Orlicí. „Program se výrazně nelišil od týdne v Hradci, ale šlo spíš o to, že tým byl celou dobu pohromadě. Jak my trenéři, tak hlavně hráči si v hlavně odpočinuli od prostředí tady v Hradci,“ uvádí hlavní pozitiva odloučení týmu od základny na soutoku Labe a Orlice. Přípravu poté hráči zakončili výkonnostními testy. „V sobotu kluci ještě absolvovali fyzické testy v Trutnově a pak jim začala zhruba čtrnáctidenní dovolená,“ dodává kouč.

„Kluci by se neměli na čtrnáct dní vyvalit na pláž. Byla by strašná škoda ztratit to, co nabrali.“

Michal Tvrdík (o dovolené hráčů)

Obratem ale zdůrazňuje, že profesionální sportovci dovolenou rozhodně neprožívají stejně jako běžní smrtelníci. „Byla by strašná škoda ztratit to, co za ty dva měsíce nabrali. Neměli by se na čtrnáct dní vyvalit na pláž, ale po zhruba týdnu volna by zase měli začít pracovat v režimu, na který jsme zvyklí,“ ozřejmuje. Aby si trenéři potvrdili, že ani během volna hráči nezahálí, používají následující mechanismus. „Po volnu začínáme zase testy, ve kterých si ověříme, jestli o "dovolené" hráči něco dělali,“ informuje.

A jak takové fyzické testy vůbec probíhají? „Je to klasický test VO2 Max. Svlíknou vás do kraťasů a tenisek, navěsí na vás spoustu drátků a hadiček, přes nos a pusu dostanete masku, ve které se dost nekomfortně dýchá, a vlezete si na běžecký pás, který pod vámi postupně zrychluje. Cílem je vydržet na pásu co nejdéle. Přístroje jak respirační tak srdeční údaje vyhodnotí a ukáží čísla, které svědčí o připravenosti daného hráče,“ zjednodušeně popisuje kondiční trenér jeden z důležitých prvků celé přípravy.

Klimatické podmínky hráčům poslední dobou během letních měsíců příliš nenahrávají, čehož si je vědom i Michal Tvrdík. „Příprava je náročná fyzicky, ale i psychicky. Ta vedra nám bohužel brala spoustu sil, ale klobouk dolů před tím, jak to kluci zvládli i v tomhle počasí,“ chválí závěrem své svěřence.

Fotogalerie