Akademie ČH
so 17.12.2016 | Lenka Jonešová

Mládežnické hvězdy měsíce listopadu: Tomáš Kynčl, Miroslav Kukla, Vojtěch Síla

Stejně jako v předešlých měsících, i v listopadu vybírali trenéři nejužitečnější hráče jednotlivých akademických celků ČSLH. Mladší i starší dorostenci vstoupili do nadstavbové části soutěže, zatímco junioři asi nebudou na jedenáctý měsíc kalendářního roku vzpomínat v nejlepším. Z šesti sehraných duelů totiž hned čtyři prohráli. A kdo si tedy vysloužil ocenění „hvězda měsíce“? V kategorii juniorů byl vybrán Tomáš Kynčl, mezi staršími dorostenci Miroslav Kukla a z nejmladší kategorie SCM pak Vojtěch Síla.

Tomáš Kynčl: Chceme se dostat do play-off, to je základ

V nejstarší mládežnické kategorii v listopadu vybíralo trenérské duo Aleš Krátoška – Miroslav Řehák v obranných řadách. Nejužitečnějším hráčem byl zvolen Tomáš Kynčl. Ten neskrývá, že ho ocenění překvapilo. „Samozřejmě mě potěšilo, že mě trenéři zvolili. Rozhodně jsem s tím ale ani trochu nepočítal,“ dodává junior oblékající dres s číslovkou pět. Kynčl nepatří mezi hráče, kteří by pravidelně sbírali kanadské body. Statut hvězdy měsíce se ale nezískává za individuální statistiky.

Trenéři vybírají hráče podle jiných zásluh. Hodnotí se přístup k tréninku, zápasové nasazení a další aspekty, které v tabulkách kanadského bodování nenajdete. Toho si je plně vědom i hradecký obránce. „Musím přiznat, že co se týče mých osobních výkonů, bodově na tom nejsem zrovna nejlíp. Co si budeme povídat. Ale o tom to úplně není,“ popisuje dále.

Zároveň má ale jedno přání. Mužstvo totiž od začátku sezóny bojuje s nevyrovnanými výsledky a výkony. Naplno junioři nedokázali bodovat ve více jak dvou utkáních v řadě. „Už by to chtělo, abychom jako tým začali sbírat pravidelněji body. V posledních utkáních jsme hráli lépe, tak na to snad navážeme i v dalších zápasech,“ přeje si přerušit sérii nevyvážených výkonů.

Dosavadní vystoupení juniorů v letošní sezóně hodnotí osmnáctiletý bek trefně. „Naše výsledky jsou docela jako na houpačce. Jedna výhra, jedna prohra a takhle pořád dokola,“ dodává s hořkým úsměvem. Nejstarší mládežnický celek Mountfieldu má za sebou více jak polovinu základní části. Po šestadvaceti odehraných kláních se v tabulce DHL extraligy nachází až na 14. příčce, což rozhodně není umístění, o které by mladí hokejisté chtěli hrát. Týmový cíl tak i na dále zůstává jasný. „Doufám, že to dotáhneme co nejdál. Určitě se chceme dostat do play-off a to je v současné chvíli základ,“ má jasno o prioritách své kategorie Kynčl.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
listopad 2016 junioři 6 1 0 1 +1 2

Miroslav Kukla: Budeme chtít dojít co nejdál

Starší dorostenci v listopadu nastoupili k osmi soutěžním duelům. Přesnou polovinu z nich vyhráli, ve zbylých čtyřech pak ztratili body. Nejužitečnějším hráčem této kategorie byl zvolen obránce Miroslav Kukla. A jak sám přiznává, ocenění hvězdy měsíce nečekal. „Popravdě mě to trochu překvapilo. Ale jsem moc rád, že trenéři vybrali zrovna mě. Určitě budu dál makat a snažit se, aby to nebylo naposledy,“ komentuje odhodlaně šestnáctiletý bek.

Ten si v listopadu připsal do statistik tři kanadské body za stejný počet asistencí. Mezi svými kolegy v obranných řadách tak nijak nevyčnívá, rozhodně ale ani neztrácí. Ve statistice plus/mínus si navíc při pobytu na ledě přilepšil dvěma kladnými body.

Hráč s dvacet pětkou na dresu ale neusíná na vavřínech a uvědomuje si, že pouze tvrdá práce ho může posunout dál. „Určitě je pořád co zlepšovat. Musím na sobě dál makat a pokusit se odstranit nedostatky , které mám,“ má jasno hráč, jenž do Hradce Králové zamířil před letošní sezónou ze Žďáru nad Sázavou.

Společně se svými spoluhráči ze staršího dorostu zakončili základní část na druhém místě, když je v těšném závěru sezóny předběhl rival z Pardubic. Účast v play-off mají jistou, aktuálně se ale snaží vybojovat body v nadstavbové části. Jak mladý hokejista hodnotí dosavadní průběh ročníku? „Sezónu zatím hodnotím pozitivně, i když jsme měli pár zápasů, které jsme neodehráli moc dobře. Základním cílem bylo postoupit do play-off, což se nám povedlo. Nyní se budeme snažit získat co nejlepší postavení pro vyřazovací boje a budeme chtít dojít co nejdál,“ odhaluje ambice starších dorostenců.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
listopad 2016 starší dorost 8 0 3 3 +2 0

Vojtěch Síla: Hodně mi pomohli kluci z lajny

Ani kategorie nejmladšího akademického celku Mountfieldu, tedy mladších dorostenců, nebyla ošizena o výběr hvězdy měsíce. Tou se stal člen elitní formace útočník Vojtěch Síla. Spolu se svými parťáky Matějem Morongem a Petrem Poppelem dělají vrásky na čele nejednomu soupeři. Fakt, že právě dva zmínění členové úderné letky mají svůj podíl na jeho ocenění, ví i mladý forvard. „Měl jsem dobrý pocit, když jsem se o ocenění dozvěděl. Dokázal jsem to ale hlavně díky spoluhráčům z lajny, kteří mi hodně pomohli,“ nezapomíná vyzdvihnout své spoluhráče.

Mladším dorostencům se bravúrně vyvedl vstup do ročníku 2016/17, v listopadu se však brankostroj zadrhl a nastala nepříjemná série proher. Z pěti listopadových soubojů vyšli královéhradečtí mladíci čtyřikrát naprázdno a o postup mezi nejlepší čtyřku tak museli bojovat doslova až do poslední chvíle.

To se jim však v posledním duelu základní části s Mladou Boleslaví povedlo a mladí hokejisté si tedy zajistili přímý postup do play-off. Ještě předtím však sehrají celkem dvacet utkání nadstavbové části.

V té se ve skupině A postupně utkají s týmy Sparty, Litvínova, Plzně, Českých Budějovic a Letňan. Mladý útočník nastupující i ve starším dorostu si uvědomuje, že se jim poslední zápasy nevydařily. Doufá ale, že se se svými spoluhráči vrátí zpět na vítěznou vlnu. Co podlě něj tedy stálo za nezdary v posledních zápasech? „Ke konci základní části jsme se trošku trápili, protože jsme si na hřišti neplnili úkoly, které jsme od trenérů měli. Něco jsme si řekli v kabině, ale pak jsme to nedodržovali a z toho vyplývaly i naše výsledky,“ uzavírá Vojtěch Síla.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
listopad 2016 mladší dorost 5 2 4 6 -1 0