Preview k zápasu
so 26.11.2016 | Petr Šatalík

Nachýlil se čas pomsty? Mountfield přivítá pod Bílou věží trápící se Zlín

Moravané nejsou oblíbeným soupeřem Královéhradeckých. Z posledních deseti vzájemných duelů zvládli Východočeši porazit tohoto protivníka pouze třikrát. Pokud někdy přišla správná doba na odplatu, můžeme se ptát kdy, pokud ne teď. Zlín totiž prohrál sedm předcházejících zápasů a je pod těžkou dekou. Nebylo by však zdrávo PSG podcenit – vždyť kdo je na dně, může zamířit už pouze vzhůru.

Mountfield HK – PSG Zlín, neděle od 17:00: ON-LINE

Lvi mohou jít do duelu s Berany v dobrém rozpoložení, v pátek totiž v prodloužení zdolali Třinec, který letos patří ke špičce ligy, což si dobře uvědomuje i René Vydarený. „Byl to těžký zápas, šli jsme do něj s respektem, což bylo v prvních pěti minutách vidět – díky tomu jsme dostali první gól. Potom jsme to rozehráli celkem dobře, začali jsme napadat, měli jsme nějaké šance, dvakrát v zápase jsme vedli. Je škoda, že jsme neurvali tři body, ale na druhou stranu máme fantastické dva,“ hodnotí duel s Oceláři zkušený obránce.

Nyní už se však musí plně soustředit na nedělní zápas se Zlínem. Jaké to bude utkání? „To jsou nevděční soupeři, jsou teď v těžké situaci. Bude to hodně o bojovnosti, my se budeme muset nějak prosadit, ten zápas potřebujeme vyhrát a bude to velmi náročné,“ uvědomuje si náročnost souboje s PSG.

I tak jsou ale výsledky Ševců opravdu mizerné, nehrozí, že dojde k podcenění? „Určitě ne. Známe to velmi dobře, též jsme byli párkrát v takové situaci, kdy jsme opravdu museli a oni teď musí. A my svým způsobem musíme taky. Myslím, že budou hrát takový poctivý defenzivní hokej, který nám nemusí moc sedět, ale musíme se s tím nějak poprat,“ nabádá mužstvo poctivý bek.

V poslední době sbírá Hradec body spíše venku než doma. Je to náhoda? „Ona je to taková ironie toho, že nejprve nám to venku nešlo, hráli jsme výborně doma. Jako kdybychom se pak víc soustředili na zápasy venku, které jsme dobře odehráli a doma se pak trápili. Potom, co jsme tu válcovali některé soupeře herně, musíme začít zase více bránit. Ono to vypadá, že hrajeme špatně, ale my celý zápas tlačíme. Tlačíme do něčeho a potom se stane chybička, dostaneme gól a pak je to náročné,“ všímá si René Vydarený.

Když se nedaří, tak se vším všudy…

Zlín začal sezónu na své poměry dobře. Jeho fanoušci už jsou zvyklí, že jejich tým má začátek soutěže slabší, což vynahrazuje zlepšením obvykle přibližně po Novém roce. Aktuálně jsou však Moravané až na dvanácté pozici se ziskem pouhých čtyřiadvaceti bodů.

Poslední zápasy Zlína
Zlín – Sparta 0:4
Třinec – Zlín 7:1
Zlín – Chomutov 1:2
Zlín – Liberec 0:5
Olomouc – Zlín 3:1

Co však hráče PSG budí ze snů ještě více, je jejich prachbídná forma. Zlín prohrál posledních sedm zápasů a vstřelil v nich jen sedm branek. Nejvíc odskákal mizerné výkony dlouholetý trenér Beranů – Rostislav Vlach, který na Moravě působil od roku 2008 jako asistent trenéra, od sezóny 2011/12 coby hlavní kouč. Jeho jméno se stalo synonymem pro tým Ševců. V úterý byl po prohře jeho celku s Libercem z funkce odvolán. Žezlo po něm přebral Robert Svoboda s asistentem Martinem Hamrlíkem.

Co se týče formy jakožto počasí v Hradci, dalo by se říci, že se střídají teplé a studené dny. Mountfield má výsledky jako na houpačce – výhry střídají prohry. Nikoho tedy neudiví, že Lvi z minulých pěti duelů vyhráli tři. Poslední dva proti Olomouci a Třinci však zvládli vítězně a Zlín skýtá příležitost k tomu, aby přidali třetí korálek na šňůrku.

První souboj připadl po prodloužení Beranům

kolodatumdomácíhosté
12. pá 14.10.2016 Zlín Mountfield HK 3:2p (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)

Když v této sezóně změřil Zlín síly s Východočechy poprvé, byl z toho nervy drásající duel. Královéhradečtí šli v první třetině do vedení, Moravané v té druhé srovnali krok. A když skončila třetí část utkání 1:1, šlo se do prodloužení, které svým zásahem rozhodl Oldrich Kotvan, díky jehož trefě si Ševci připsali bod navíc.

Bukarts a Holík jsou kamarádi do deště

Pojďme si nyní představit klíčové osobnosti zlínské kabiny trochu blíže. O spolupráci Robertse Bukartse (10+9) a Petra Holíka (8+8) se mluví již od minulé sezóny. Nikoho tedy nepřekvapí, že tito dva jsou stále v čele kanadského bodování klubu. Třetím do party je pak Antonín Honejsek (5+8). Ten ještě před nedávnem na soutoku Labe a Orlice působil a bude tak mít o motivaci postaráno.

Pakliže nahlédneme do obranných řad Beranů, všimneme si, že nejproduktivnějším bekem je Oldrich Kotvan (3+8). Za jednoho z největších tvrďáků celku lze označit Jiřího Marušáka, jehož Radegast index má hodnotu 85. Nejvíc hitů však překvapivě rozdal útočník Pavel Kubiš – soupeře trefil tělem již téměř čtyřicetkrát.

V brankovišti PSG se již napevno usadil Libor Kašík, který je jasnou klubovou jedničkou. Ideální však jeho čísla nejsou, jelikož úspěšnost zákroků má 89,02 % a průměr obdržených branek na zápas 3,34. Záda mu kryje zkušený Tomáš Štůrala, jenž letos pochytal 86,49 % střel.

Statistické okénko – Zlín…

• … je druhým nejhůře hrajícím týmem v oslabení, ubrání 75 % početních nevýhod. Hradec je na tom lépe s úspěšností 83,17 %.
  • … inkasoval nejvyšší počet branek ze všech týmů ligy, a to 84. Mountfield zatím lovil ze své sítě 65 puků.
  • … je třetím nejméně trestaným mužstvem, jeho hráči si odpykali jen 258 minut. Lvi jsou na tom dokonce ještě lépe, zatím si odseděli o 4 minuty méně.
  • … nechává na venkovních kluzištích projít na svého gólmana v průměru druhý nejvyšší počet střel – 34,67 za zápas.
  • … má třetí nejmenší počet střel na branku – 638. Svěřenci Václava Sýkory vyslali na svatyně soupeřů již 682 puků.

Vstupenky jsou v prodeji on-line i na pokladnách

Do nedělního poledne jsou vstupenky na utkání k dispozici skrze on-line webovou aplikaci. Samozřejmě jsou také k dostání na pokladnách FORTUNA arény, které budou otevřeny od 13:00 až do samotného duelu. Hala se však otevírá až v 16:00 z bezpečnostních důvodů (fotbalové utkání Votroků se Spartou Praha). Přijďte pomoci Hradci získat další důležité body do extraligové tabulky!