Preview k zápasu
čt 13.9.2018 | Radek Staněk

Nový extraligový ročník je zde! Hradec na úvod vyzve Spartu i s německou legendou

Rychlost, napadání, sázka na hradecké odchovance a dravé mládí. Celkově atraktivnější herní projev. Tato slova v průběhu léta rezonovala v souvislosti s Mountfieldem HK. Nyní má výrazně obměněný tým s novými trenéry první šanci převést tyto pojmy do praxe v ostrém zápase. Na prahu totiž stojí nový ročník extraligy a Hradec hned na úvod čeká zkouška z nejtěžších, atraktivní souboj na ledě pražské Sparty. Také v Holešovicích se během pauzy udály výrazné změny, jejichž hlavní tváří je kouč Uwe Krupp. Hned 1. kolo tak nabídne zajímavou konfrontaci dvou celků, které do sezóny vstupují s novou koncepcí.


HC Sparta Praha – Mountfield HK, pátek od 18:30: ON-LINE

Hradec čeká extraligový start po náročné přípravě, ke které se ještě jednou vrátil Dominik Graňák. „Předzávodní období bylo velmi zajímavé, už jen pro nový trenérský štáb. Hokej, který po nás požaduje, je diametrálně odlišný oproti minulé sezóně a osobně se mi líbí. Hlavně ho chceme podpořit dobrými výsledky,“ přeje si asistent kapitána, který si uvědomuje rozdílnost této fáze oproti ostrému mači v extralize.

„Je to odlišné z hlediska mentálního nastavení, je cítit také větší tlak. Na druhou stranu jsme v přípravě hráli proti kvalitním soupeřům. My se teď snažíme vybudovat vlastní tvář, takže bychom se měli soustředit spíše na nás. Ale i na soupeře se pochopitelně musíme připravit,“ poodkrývá zkušený zadák.

Na úvod čeká Lvy Sparta, se kterou se utkali již v úvodu srpna. „Byl to první zápas Mountfield Cupu a to už je dávno. Byla to syrová fáze přípravy, takže tolik poznatků zase nemáme. Sledovali jsme ale výsledky týmů a Sparta je měla velmi dobré. Dávala hodně branek a prezentovala se aktivním, bruslivým hokejem,“ chválí pátečního soupeře, na jehož střídačce bude stát prvně Uwe Krupp. „Neznám ho osobně, ale hrál jsem proti německé reprezentaci, když ji trénoval. Co jsem slyšel od hráčů, které vedl, tak je to člověk bazírující na detailech a s promakaným systémem,“ hlásí na adresu německé legendy.

Pražský celek má každý rok vysoké cíle, což vnímá i slovenský reprezentant. „Už jméno Sparta předurčuje k vysokým ambicím, ale to jsou jejich starosti a my se jimi nemusíme zaobírat. Také my máme nové trenéry, takže to pro nás bude něco jiného. Uvidíme, jak to bude vypadat, ale Sparta je asi jeden z nejtěžších soupeřů na úvod,“ tvrdí opora zadních řad a zároveň přibližuje, jak kabina vnímá start extraligy v kontextu CHL.

„Měli jsme teď náročný program, zápasy Ligy mistrů šly v rychlém sledu, navíc dlouhé cestování, takže jsem to tolik nevnímal. Ale myslím, že každý to už má v hlavě. Navíc už proběhla příprava s videem, takže vše už směřuje ke startu,“ uzavírá Dominik Graňák.

Sparta prošla výraznou letní proměnou

Sparta loni obsadila v extralize 10. pozici a v létě tak nastala v klubu významná hráčská obměna. Tým opustilo více než deset hráčů, také opačným směrem zamířil významný počet nových hokejistů. Pro hradecké fandy je z tohoto pohledu nejzajímavější Blaž Gregorc. Mezi další posily patří mimo jiné gólman Matěj Machovský nebo navrátilci ze zámoří Daniel Přibyl s Janem Košťálkem.

Naopak klub opustila většina hráčů, kteří přišli vypomoci během loňského ročníku, mezi nimi i zvučná jména jako Michálek nebo Řepík. Pro fanoušky však bylo zřejmě těžší loučení s dvojicí legend, trenérem Františkem Výborným a útočníkem Jaroslavem Hlinkou. Novým lodivodem se stal slavný Uwe Krupp, vítěz Stanley Cupu a bývalý kouč německé reprezentace.

Sparta má za sebou vydařenou letní přípravu, kterou do velké míry pojala turnajově. Účastnila se hned tří takových akcí a dvě dokázala opanovat. Na Mountfield Cupu ukončila panování domácího celku, v Ga–Pa na Red Bulls Salute skončila třetí a na závěr vyhrála turnaj v Grazu. Celkově v deseti zápasech zapsala sedm výher. Mezi nejvýraznější patří ta nad Davosem, který pod Bílou věží rozdrtila 10:2, a triumf nad Mnichovem 8:1. Naopak jednu z proher utržila od Hradce v prodloužení, přestože v průběhu utkání vedli Pražané o tři branky.

Ve vzájemných zápasech mají navrch Pražané

Celková extraligová bilance Sparty a Hradce mluví ve prospěch Pražanů, kteří vyhráli 15 zápasů, zatímco Východočeši 9. Tuto statistiku výrazně ovlivňuje čtvrtfinálová série z roku 2015, kterou Sparta ovládla v poměru 4:0. Ovšem v poslední době jsou zápasy vzácně vyrovnané, o čemž svědčí fakt, že v posledních 10 utkáních se vítězové pravidelně střídají. Poslední zápas v extralize se odehrál v letošním únoru pod Bílou věží a Mountfield zvítězil 4:1.

Sestavy z minulého utkání
Machovský – Pavelka, Košťálek, Kalina, Blain, Piskáček, Dvořák, Voráček, Pšenička – Rousek, Klimek, Kudrna – Kumstát, Pech, Forman – Říčka, Vrána, Jarůšek – Černoch, Smejkal. Trenér: Uwe Krupp.
Pavelka – Linhart, Zámorský, Havránek, Cibulskis, Rosandič, Pavlík – Chalupa, Cingel, Vincour – Miškář, Bičevskis, Berger – Bezúch, Kukumberg, Vopelka – Mašín, Paulovič, Muška. Trenér: Tomáš Martinec.