Ohlasy k zápasu
po 26.3.2018 | Lukáš Foff

Patrik Rybár po skvělém výkonu v sedmém zápase: Ukázalo se, že v kolektivu je síla!

Hrdinou posledního čtvrtfinálového střetnutí byl stoicky klidný Patrik Rybár. Ve dvacáté vteřině puk z jeho brankové čáry odvezl Rudolf Červený a o chvíli později mu po zákroku pomohla tyč. Od té doby ale hradecký gólman nabyl sebevědomí a v brankovišti působil neprůstřelně. O první hradeckou nulu v sérii sice přišel dvaadvacet vteřin před koncem zápasu, ale důležité bylo, že vychytal postup do semifinále.

Jak těžké bylo závěrečné střetnutí a vlastně celá perfektně vyrovnaná série?
Byla to velmi těžká série. Prohrávali jsme 2:3 a jeli jsme do Liberce, kde nás nečekalo vůbec nic jednoduchého. Zlomili jsme to a doma jsme svůj led už ustrážili. V poslední třetině nás zatlačili, ale jsem moc rád, že jsme to ubránili a můžeme slavit postup.

Začátek sedmého zápasu byl velmi hektický, nejprve puk ležící na čáře a o chvíli později tyč…
Já ani nevím, jak ta první situace vznikla. Najednou jsem viděl ležet puk vedle mě a Ruda Červený ho sebral a odehrál pryč. Snažil jsem se nad tím začátkem ale nepřemýšlet a hodit to za hlavu. Naštěstí jsme gól nedostali, začali jsme se chytat a hra se vyrovnala. Pomohla nám druhá dvacetiminutovka, ve které jsme měli šance a dali z nich dva góly. Teď musíme zregenerovat a připravit se na dalšího soupeře.

V brankovišti jste postupem času vypadal velmi sebejistě. Působilo to tak, že nemůžete dostat gól.
Já mám tyto zápasy, ve kterých o něco jde a tým na mně stojí, velmi rád. Každá chyba může rozhodnout o konci sezóny. Celý hokej se hraje kvůli play off a když už to konečně přijde, tak chce člověk odvést maximum, aby byl tým úspěšný. Každý hráč si tohle uvědomuje a o to lepší se mi chytá, protože kluci do všeho chodí na plno a blokují střely. Spoluhráči mi velmi pomohli, skvěle jsme se doplňovali a byla to kolektivní práce. Ukázalo se, že v kolektivu je síla.

Po obdrženém gólu 22 vteřin před koncem jste se docela vztekal na vaše poměry. Měl jste strach, že ještě můžete o výhru přijít?
Samozřejmě. Chtěli jsme dvougólový rozdíl udržet co nejdéle. Liberec se velmi tlačil do brány a celou třetinu na nás visel. My jsme velmi dlouho odolávali, ale pak přišel úplně zbytečný gól. Takový je hokej, takže jsem předvedl malý výbuch emocí. Na videu se ještě podíváme, jak se to dalo vyřešit lépe a jak se dala vyřešit celá třetí třetina, aby to příště bylo jiné.

Musím pochválit hráče, kteří začali hrát úplně jinak

Co ta poslední střela zhruba deset vteřin před koncem?
Šla vedle brány. Natahoval jsem se po ní, ale šla vedle brány. Myslím si ale, že bych ji případně měl.

Pomohlo vám střídání ve čtvrtém utkání a následná jednozápasová pauza?
V Liberci se to nepovedlo a napadalo mi to tam. Chtělo to nový impuls, aby se hráči nakopli a já jsem si oddychl. Ukázalo se to jako dobré řešení a musím pochválit trenéry a hlavně hráče, kteří začali hrát úplně jinak.

Byl jste po tom nevydařeném zápase psychicky dole?
Nevím, jestli jsem byl dole… Samozřejmě jsem nebyl happy, když jsem byl střídaný a navíc nám nevyšly dva zápasy, kde jsme to mohli zlomit. Play off je ale o tom ustát tlak a umět hodit všechno za hlavu, což se mi daří. Povedlo se mi to i minulou sezónu a určitě mi pomohla ta pauza, kterou mi trenéři dali. Pak už jsem přemýšlel pouze nad tím, že nemáme kam ustoupit a musíme to otočit, což se povedlo.

Byla důležitá i psychická odolnost týmu?
Ano, máme v týmu hodně zkušených hráčů, kteří play off už zažili a spousta z nich i vyhrála titul. Ti nám strašně pomáhali zejména během přestávek, kdy hodně motivovali mančaft. Jsme za ně moc rádi.

Na Třinec už se těšíme, i když nás nečeká nic lehkého

Co jste vůbec museli změnit, aby se série překlopila na vaší stranu?
Určitě přístup. Možná jsme si mysleli, že to půjde samo. První dva zápasy jsme těsně vyhráli, ale v dalších jsme do obrany hráli katastrofálně. Možná to bylo i tím, že každý strašně moc chtěl a často jsme zbytečně hráče zdvojovali. To jsme změnili, začali jsme více bruslit a věřit si, což byly ty hlavní faktory, díky kterým jsme to otočili. Zkušení hráči nás mladší motivovali před zápasem, který nevypadal růžově.

Času na regeneraci není mnoho, protože už ve čtvrtek se hraje s Třincem. Jak nejlépe jej využít?
V úterý máme regenerační den, zajdeme na masáže a do sauny. Každý je tu profesionál, takže musí udělat to, co mu vyhovuje nejvíce. Na Třinec už se těšíme, i když nás nečeká vůbec nic lehkého, ale tak to v play off je vždy.

Stíhal jste koukat během vlastní série na potenciální soupeře, nebo na to přijde čas až teď?
Za stavu 2:3 na zápasy to opravdu nešlo. Sice jsme ostatní zápasy sledovali, ale to, že jdeme na Třinec, se stejně rozhodlo až den před naším duelem. Soustředili jsme se hlavně na sebe.