Akademie ČH
pá 29.3.2019 | Klára Petrásková, Jan Vavřina

Petr Luštinec o MMČR: Brno má dobrý tým, bude to těžký zápas

Nervy drásající boj se Spartou, napínavá bitva s Plzní. Hradečtí dorostenci uhájili své barvy proti dvěma silným soupeřům, po zvládnutém čtvrtfinále a semifinále je čeká samý vrchol sezóny. Mládežnické mistrovství republiky! Na něm se Lvi pokusí navázat na loňský úspěch mladšího dorostu – na extraligový titul. Jako první je čeká semifinále s Kometou Brno, následně si to rozdají o medaile s jedním z dvojice Vítkovice – Liberec.

Po úporné bitvě s pražskou Spartou nečekal na dorostence nic lehčí soupeř. V semifinále play off A je totiž vyzvala Plzeň. Tu znají Východočeši moc dobře, jen v loňském ročníku s ní totiž sehráli nejeden důležitý mač. „O něco jsme s panem Štohanzlem zestárli, protože v semifinále jsme narazili na Plzeň, která je naším rivalem už od loňska. To jsme s nimi hráli finále a vyřadili je i na Olympiádě dětí a mládeže. Těšili jsme se my na ně i oni na nás,“ přitakává hlavní trenér Petr Luštinec.

Hradečtí vykročili za postupem už v prvním venkovním klání. Vedli od 15. vteřiny a postupně si došli pro výhru 5:1. „Povedl se nám lépe první zápas. Oni nás sice přestříleli, my jsme ale proměnili prakticky všechno, co jsme měli. Hráli jsme účelně a povedlo se nám přivézt první výhru do Hradce. I když jsme ve druhém utkání prohrávali 0:1, Matyáš Budina vyzval všechny svaté a hattrickem nám vystřelil postup na mistrovství,“ vzpomíná mládežnický kouč na Budinův proměněný trestný nájezd a dva góly v početní nevýhodě.

Přestože doma hráli Lvi s vědomím jednozápasového náskoku, urvat ten druhý a rozhodující nebylo vůbec snadné. „Druhý zápas byl náročnější na naši psychiku. Kluci na jednu stranu chtěli, na druhou ale nevěděli, co to obnáší. Měli jsme sice v záloze ještě středeční zápas, urvat jsme ale chtěli už ten první. Plzeň dala úvodní gól a byla na koni, nám se ale potom povedlo dvakrát skórovat v oslabení, což je trochu paradox. I díky němu se nám však povedlo postoupit,“ popisuje Luštinec klíčové okamžiky rozhodujícího duelu.

Dorostenecký trenér toho za svoji kariéru už mnoho zažil, kouzlo postupu ve vyřazovacích bojích však nikdy neomrzí. „Radost byla obrovská. A to už se Spartou, kdy jsme postoupili až na penalty ve třetím zápase. Otáčeli jsme z úplně posledního nájezdu a štěstí se k nám poté přiklonilo. Druhý postup byl už o něco méně nervy drásající, ale taky nádherný,“ usmívá se hlavní muž hradecké střídačky.

Ten si je dobře vědom, že ani na MMČR nebudou mít Východočeši nic zadarmo. Ve dvou dnech je totiž čekají dva zápasy s těmi nejlepšími soupeři, v nichž se rozhodne o držitelích medailí i celkového titulu. „Jedeme do Vítkovic a jako první hrajeme s Kometou. Co bude dál, uvidíme. Brno má ale hodně dobré mužstvo, vyhrálo skupinu Střed a postoupilo s námi do nadstavby. Dvakrát jsme s nimi prohráli ve skupině, takže očekáváme těžký zápas. Nejsme favorité, podle mě je to padesát na padesát. Uvidíme, jak zápas dopadne. Když už ale na takový turnaj jedeme, byli bychom rádi, kdyby něco cinklo,“ přeje si závěrem Petr Luštinec.

Zápasy dorostu na MMČR


MČR – semifinále, so 30.3.2019
Mountfield HK Mountfield HK - HC Kometa Brno Kometa
16:30
MČR – o 3. místo / finále, ne 31.3.2019
Mountfield HK Mountfield HK - Vítkovice / Liberec Vítkovice / Liberec
11:30 / 14:00