HC ZUBR Přerov 

čtvrtek 2.8.2018 v 17:30HC ZUBR Přerov
Mountfield HK

Mountfield HK


Prodej permanentek
Play off přináší emoce pro každého, říká Václav Sýkora. Klub si dává cíle, kterým věří

Play off přináší emoce pro každého, říká Václav Sýkora. Klub si dává cíle, kterým věří

11.03.2018 | Šimon Sedlařík, Jan Vavřina

Dvaapadesát klání přežili, nyní se však koloseum pro desítku, resp. osmičku vyvolených otevřelo znovu. Přežijí jen ti nejsilnější. Příležitost v aréně zvané play off dostanou i svěřenci Václava Sýkory, kteří město pod Bílou věží dostali do vyřazovacích bitev popáté v řadě. A právě zkušený lodivod dobře ví, že se opět začíná od nuly. „Důležitější část přichází nyní. Ta rozhoduje o výsledku,“ podotýká muž, jehož kádr ve čtvrtfinále vyzve Bílé Tygry Liberec.

Jak byste zhodnotil základní část, tedy druhé místo a 99 získaných bodů?
Do sezóny jsme vstupovali s tím, že prioritní je pro nás umístění po play off. Chceme se ve srovnání s loňskem posunout zase o kousek dál. Měli jsme proto cíl vytvořit si co nejlepší výchozí pozici, tedy přímý postup do čtvrtfinále. To se nám podařilo a myslím si, že druhé místo je výborné. Jedna část sezóny je u konce a ta důležitější přichází nyní. Ta rozhoduje o celém výsledku.

Co připisujete úspěšnému tažení dlouhodobou pasáží letošního ročníku?
V podstatě jsme neměli nějaký dlouhodobější výkonnostní propad, na vrchních pozicích jsme se pohybovali po celou základní část kromě začátku. Dokládá to i fakt, že když se podíváme na výsledky, kromě začátku jsme neprohráli více než dvě utkání za sebou. Stalo se to jen jednou přes Vánoce, kdy to bylo navíc rozdělené Spengler Cupem. Po něm jsme, tehdy po dvou zápasech bez bodu, dosáhli v Chomutově na jeden při porážce v prodloužení.

V tu dobu se chvíli nedařilo, co za tím bylo?
Po návratu ze Švýcarska nastalo nejtěžší období, protože mužstvo se potýkalo se zraněními a množstvím viróz. Bohužel se to přeneslo i do pokračování v lize, spousta kluků nehrála úplně zdravá, protože nás bylo málo. Za normálních okolností by do zápasu ani nenastupovali, ale museli jsme to překonat. Vloni po Spengleru jsme byli v jiné situaci, program se nám trochu rozředil a měli jsme možnost víc si odpočinout. Letos to nebylo možné, extraliga v lednu jela v jednom kuse.

Vyrovnanost, zkušenost a defenzíva jako přednosti

I kvůli složitému kalendáři je tedy druhé místo velmi solidním vysvědčením, je to tak?
Sezóna byla hrozně náročná, kromě Spengler Cupu jsme působili i v Lize mistrů, a to všechno spolu s olympijskými hrami kalendář dost zhustilo. V úvodu jsme prohráli první tři střetnutí a nevstoupili do soutěže dobře. Postupem doby jsme se však vyškrábali tabulkou nahoru a dostali se na pozice, kde jsme chtěli být. To znamená do první čtyřky, pak se nám povedlo vytáhnout se až na druhou příčku. Letos byla extraliga celkově extrémně vyrovnaná, umístění některých mužstev je dost překvapující.

Která mužstva vás například překvapila? Odhadoval jste třeba i to, že Indiáni budou celou sezónu na prvním místě?
Před sezónou to tak nevypadalo, ale v době, kdy se jim podařilo podepsat hráče jako Gulaš nebo Mertl a z angažmá v KHL se vrátil Kubalík, bylo jasné, že Plzeň bude hodně silná. Přiznám se ale, že jsem nečekal, že až tak suverénní. U dalších týmů se papírově čekalo, že budou jinde, naopak s jinými se počítalo, že budou hrát spíše vespod tabulky. Třeba Olomouc nebo Zlín.

V čem měl podle vás Hradec v základní části největší sílu a co by si měl přenést dále?
Dá se říct, že ve vyrovnanosti výkonů. Mužstvo má zkušenost, vzhledem k tomu, že máme dost starších hráčů. Pak ve kvalitních výkonech obou brankářů a určitě zodpovědné obranné činnosti. Taky bych chtěl poděkovat skvělým fanouškům, kteří nás po celou dobu podporovali. Doufám, že nám přízeň zachovají a poskytnou maximální podporu i v zápasech play off.

Další zbraní byly přesilovky, měli jste nejvyšší procento využití v extralize. Věnovali jste jim zvýšenou pozornost?
Přesilovkám i oslabením jsme se věnovali dost, ale postaveny byly rovněž spíše na zkušenosti. Jak dokážeme využít aktuální situace na ledě, chyby soupeře… Nebylo to tak, že bychom nacvičovali strojové signály, spíše to bylo založeno na tvořivosti hráčů jako jsou Jarda Bednář nebo Petr Koukal.

Na čem jste naopak chtěli zapracovat?
Trápila nás produktivita. Nechci říct, že bychom se soustředili jen na obranu a chtěli hrát beton, to vůbec ne. Nakonec to potvrzuje i skóre, vždyť máme čtvrtý nejvyšší počet nastřílených branek. Myslím si ale, že jsme měli být produktivnější. Mnoho zápasů jsme nedotáhli do vítězného konce nebo jsme je nedokázali překlopit na svou stranu, protože jsme neproměnili velké procento šancí, které jsme si vytvořili.

Liberec? Předloňský mistr, loňský finalista. To svědčí o všem

Zmínil jste i oba gólmany. Kromě Patrika Rybára dokázal odchytat spoustu kvalitních představení i Jaroslav Pavelka. Může to být výhoda do play off?
Gólmani jsou základem pro úspěch v jakékoli části soutěže, v play off je to pak vidět ještě výrazněji. Věříme, že Patrik Rybár na výkony z loňských vyřazovacích bojů naváže. Jarda Pavelka pak potvrdil, že se ve svých výkonech oproti loňsku hodně posunul. Je pro nás jen potěšující, že máme kvalitní dvojici a nejsme v situaci, kdy jednička výrazně převyšuje dvojku.

Ve čtvrtfinále se střetnete s Libercem, který vyřadil Spartu. Co říct k soupeři?
Je to mužstvo, které hraje organizovaně jak v obraně, tak i v útoku. Charakterizují ho rychlé přechody z ofenzívy do defenzívy a naopak, agresivní hokej a kompaktnost. Pětka, která je zrovna na ledě, si často a dobře pomáhá. Liberec se také hodně tlačí do brány a je nebezpečný v předbrankovém prostoru, další jeho silnou stránkou jsou přesilovky a celkově přečíslení soupeře. Výkon podporuje kvalitní gólman, který patří ke špici v extralize.

Není pro vás rovněž překvapením, že Bílí Tygři museli do předkola? Kádr mají velmi kvalitní.
To mají, navíc ještě v závěru základní části posílili o Tomáše Filippiho. Myslím, že dopláceli na nevyrovnanost výkonů doma, kde patřili k suverénům, a venku, odkud naopak mnoho bodů nevozili. Vliv na konečné umístění určitě měla i Liga mistrů, Liberec v ní hrál výborně a hlavně dlouho. Boj na dvou frontách se někde musel projevit. Rozhodně ale už dlouhodobě patří ke špici extraligy, jsou předloňským mistrem a loňským finalistou. To svědčí o všem.

Jak se na čtvrtfinálovou bitvu se Severočechy připravujete?
Sledovali jsme zápasy předkola, ale soupeře známe už ze základní části. Do teď jsme se soustředili hlavně na sebe. Co chceme ve hře mít, co tam dostat, co zlepšit, vycházíme přitom z posledních duelů v extralize.

Jak je na tom tým zdravotně a kolik hráčů máte aktuálně k dispozici?
Máme základní kádr. Připravení jsou dva gólmani plus jeden na střídavé starty, deset obránců a patnáct útočníků, samozřejmě i další hráče máme napsané na střídavé starty. Všichni hráči základu momentálně nejsou úplně zdraví, ale je jen jedno zranění, které potřebuje delší dobu na doléčení.

Kluci cítí, že play off je jiné. Věřím, že budeme připraveni

Jaký byl program po skončení základní části a co vás ještě čeká?
Měli jsme dva dny volna, pak jsme od středy začali trénovat. Později byl do plánu zařazen ještě jeden odpočinkový den. Probíhá to v rytmu dva dny odpočinek, čtyři dny tréninku, pak den volna a tři dny tréninku, přičemž pak už přijde první klání čtvrtfinále. Bude to vyvrcholení celé sezóny a těší se na něj hráči i trenéři, zkrátka všichni bez výjimky. Hraje se o hodně, což přináší emoce a prožitky pro každého, včetně fanoušků.

Po olympijské pauze pár zápasů trvalo, než jste se dostali do tempa. I teď je chvíli volno, nebude to problém?
Tohle se nám stalo na začátku sezóny i po reprezentační přestávce, teď ale pauza není tak dlouhá. I kluci sami cítí, že play off je o něčem jiném. Hokej je v něm posunutý jinam a hráči k tomu tak přistupují i v trénincích, chtějí se nachystat co nejlíp. Věřím, že budeme připraveni.

Vedení klubu vyhlásilo před sezónou nemalé cíle, také fanoušci o nich často mluví. Je těžké prognózám nepodlehnout?
Na tým je určitý tlak, ale zase je pravda, že mužstvo je oproti loňsku silnější. Považuju to za normální. Klub si dává cíle, kterým věří, že jsou dosažitelné. Je dobře, že se kladou co nejvyšší, každý se chce posunout někam dál. Nějaké uspokojení z předchozí sezóny neexistuje. Každý ročník je sám o sobě fenomén, je potřeba dosáhnout co nejlepšího výsledku. Zda se to povede, je věc druhá, ale ta vize tady je a pokud si ji všichni vezmou za svou a půjdou za ní, bude i mnohem reálnější jí pak dosáhnout.

 
Servis
Facebook
Twitter
Mountfield HK, a.s. Komenského 1214/2
500 03 Hradec Králové
(Ukázat na mapě)
Telefon: 495 512 202
Mobil: 731 501 927
Fax: 495 512 202
E-mail: sekretariat@mountfieldhk.cz
Web: www.mountfieldhk.cz

Spřátelené kluby

FC Hradec Králové Hradecké Lvice